Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ce frumos ana ca tu ai si baietel; de fapt ce frumos ca mai ai inca o pereche, chiar dc sunt pe rand

imi vine sa-mi manance fetitele, in special pe Ema care e frmusica rau, doar seamana cu mine aproape 100% :), dar as vrea si un baietel
dar asa-mi e teama sa incerc iar, mai am 3 la gheata, dar ce ma fac daca-mi mai ies 2 pasarici

nu le-am dat cu nimic fetelor, au avut si ele ceva coji pe fata. Dupa baie, eu le-am dat un timp cu ulei Nivea si acum le dau cu crema de corp Nivea, mie mi se par cele mai bune produse si pt noi si pt copilasi. Oricum se vor curata ele in timp, dar tu stii mai bine ca doar mai ai 2 nazdravani.

ce-a trecut timpul, parca mai ieri nasteai si deja a trecut o luna jumate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna!
eu le ung cu ulei de cocos bio (de la plafar)sau cu ulei de masline extravirgin fiert si racit cu adaos de vitamina A. Am observat ca hidrateaza foarte bine pielea uscata sau care se descuameaza.

pup!

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

Anna, am vazut si eu pozele, sunt tare dulci micutele, se ve de progresul de la luna la luna!
Acelasi program il avem si noi, facem baita seara pe la 8,9 si pana la 12 noaptea papam, atipim, scancim, ne plimbam prin casa... apoi dorm pana la 3-4, mananca si mai dorm pana la 7, apoi dorm pana la 9 si iar dupa mancarica mai dorm pana la 11-12. Stau treji de obicei pana la 3 cand papa iar si apoi dorm 3-4 ore, iar la 6-7 papam iar si ne pregatim de baita. Pt coji voi ce le-ati dat? Ai mei au la sprancene. Pana acum le-am pus in baita ceai de musetel, iar aseara le-am facut pt prima data cu tarate. Alte remedii? Am avut si la primul baietel problema asta, dar nu mai tin minte cu ce-au trecut....
In leg cu serviciul, eu am avut medical 2 luni inainte de prenatal.


Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

multumesc pt raspuns fetelor
anna f dragute fetitele, sa va traiasca
sunt numai copii frumosi pe aici...speram si noi sa ajungem cu bine cat mai aproape de termen si sa fie sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Sarcina usoara Yasmmi! O sa vezi ca totul va fi perfect si vei avea si tu puisori frumosi!

Citat:
citat din mesajul lui yasmi81

multumesc pt raspuns fetelor
anna f dragute fetitele, sa va traiasca
sunt numai copii frumosi pe aici...speram si noi sa ajungem cu bine cat mai aproape de termen si sa fie sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Irip si eu am nascut la polizu :) cu dr Pechi Laurentiu, tu le ce medic mergi?

Bun venit mamicilor noi!

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010
elenacatalin, eu merg la dnul dr. Epure Alexandru. anna, sunt frumoase amandoua fetele tale. am citit cat de nerabdatoare erai sa nasti si ma amuzam ca toata lumea iti spunea sa mai rezisti.

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Multumesc fetelor pt raspunsurile voastre! Anna, si ce daca mai vin inca doi? Patru din doua lovituri, chiar ai fi o mamica eroina! Asa a fost si la noi, ca am mai vrut un bebe, familia cu 3 copii mi se parea mie ideala , atatia mi-am dorit dintotdeauna si surpriza, au aparut doi!!! SI ce sa mai facem, decat sa ne bucuram de ei si sa-i iubim la patrat pe fiecare!Asta dupa ce am depasit socul...
Irip, cand citesc postarile tale, imi aduc aminte de mine, aceleasi griji le aveam si eu, aceleasi temeri si fetele m-au tot incurajat ca va fi bine, si asa a fost, chiar foarte bine! Dumnezeu te va ajuta si pe tine, vei duce sarcina cu bine si te vei bucura de doi puiuti sanatosi si mancaciosi!


Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Anna, sa iti traiasca fetitele. Sunt superbe!

Si ai mei au avut un pic pielea uscata la sprancene, mai ales fetita. Eu i-am dat cu ulei de copii si o crema f. grasa de la Weleda (pe baza de galbenele).

Noi suntem mari de acum! ;) La 9 saptamani Edwin are 5,6 kg si Sabrina 4,6 kg. Amandoi au zambit si incep sa se arate interesati de jucarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

buna fetelor,felicitarii celor care au nascut, si multa rabdare celor care sunt pe cale. eu sunt in 35 de saptamani si aseara mi a fost f rau dureri de burta in fata si de spate insuportabile, am fost la urgenta si mi a facut injectie intravenos cu no spa si scobutil, m-a lasat putin, doctora zice sa ma interneza dara nu am vrut asa ca sunt acasa cu 3 no spa forte, 3 supozitoare scobutil si 3 ustrogesta\ pe zi , sunt putin mai bine , dar e greuuuu.bebeii acum o sapatamana aveau 2300 si 2 kg.
cum se manifesta contractiile.cum va-ti dat sema ca trebuie sa nasteti??
care ar fi semnele nasterii?
OFFFF MA INEC ACUM LA MALL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna seara!!!

Bebelushilor gemenashi proaspat aparuti in scena, le dorim sanatate si toate cele bune ! Sunteti foarte frumosi cu totii . Degeaba...nu ma satur sa privesc gemenashii vostri. Sunt bestiali toti cu mutritzele alea de nou-nascuti! Parca nici nu mi-i mai amintesc pe ai mei asa mici...mi se pare ca atat de mult timp a trecut de atunci...Clar, o iau razna!

In sfarsit, are si Carla mea primul dintzisor . Picii sunt parca mai urlatori si nemultumiti zilele astea... Nu stiu ce i-a apucat, mai ales pe Luca. Ar umbla toata ziua, iar eu trebuie sa fiu pe post de ajutor. In curand o sa mi se rupa spatele . Daca nu ma conformez si nu ajut piciul, incepe circul...
Ma enerveaza la maxim frigul asta, nu mai suport...VREAU PRIMAVARA! Vreau sa ma plimb cu picii fara sa mai tremur, fara sa mai ies cu groaza din casa...

Gravidutzele, stati linistite cat mai mult, fara eforturi prea mari!!! Noi suntem alaturi de voi!

Sotul si cu mine ne pregatim de o saptamana de vacanta la ski , fara pici. Ma gandesc de pe acuma cat de dor imi va fi de putzoi......Dar pe de alta parte, cred ca ne va prinde bine putina pauza de la cele cotidiene...Sper insa ca ei sa nu ne simta lipsa prea tare.

Dar, oricum ne mai "auzim" pana plecam!

Pupici la gagici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

GEO, hai mai rezista un pic! Macar inca o saptamana...Tinem pumnii stransi! Leaga-te acolo de pat cu lanturi ! Cat despre contractii, nu prea am mare experienta...eu am simtit inainte cu 2 zile de a naste, de fapt in ziua in care mi s-a rupt apa, o stransoare puternica in burta, ca o crampa nasoala, care dura cateva secunde si se repeta la cateva minute. Dar totul a cedat de la sine cam intr-o ora sau 2.
Iar in ziua in care am nascut n-am avut nicio contractie, ma simteam perfect si surpriza: cand am mers la maternitate sa ma vada dr. meu, care era de garda in ziua respectiva, mi-a spus ca mi s-a rupt apa, imi curge lichidul si am dilatatie 1,5 cm . Iar eu nu simteam nimic...
Asa ca nu pot sa stiu cum sunt contractiile alea nasoale, dureroase...

Oricum, sa stii ca noi de aici tinem pumnii stransi si asteptam sa ne mai dai vesti despre tine. Nu fi nerabdatoare, ziua cea mare va sosi in curand!

Mergi la inceput