Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

ALexa, vineri intru in saptamana 17. Am citi ca tu ai nascut la Polizu. Ce medic ti-a urmarit sarcina. SI doctorul meu tot la Polizu este. Poate, cand ai timp, imi spui si mie pe privat niste scoruri de pe acolo. DE pe la cate saptamani au inceput la voi contractiile? Mie mi-a spus ca din sapt 17 este posibil sa inceapa sa am contractii si mi-a recomandat NIfedipin de 10 mg ( nu se mai fabrica la noi si mi-a recomandat sa ne ducem sa il luam de la Ruse - granita). Cum recunosc contractiile? Multumesc

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

salut.
Fetele care au carut sport de la Primii pasi - ati fost multumite de el?
Ma gandeam sa iau unul pentru vara aceasta, mai mult pentru concediu, ca am un bertoni twin care ocupa cam mult loc in portbagajul masinii, care este mic.
Viss, daca imi aduc aminte bine, parca tu aveai unul, nu? Esti multumita, ocupa mult loc in portbagaj, nu ii bate prea tare soarele pe copii?
Nici nu stiu daca se mai merita sa iau alt carut, sau sa il pastrez pe ala vechi, copii vor avea mai bine de un an jumatate, nu stiu cat vor mai sta in carut.
Astept pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

irip, eu am nascut la 37 fara o zi, picii au avut 3000 fetita si 2800 baietelul.

Poze noi la semnatura!

https://picasaweb.google.com/105300499019911509059/NataliaSiMatei?authkey=Gv1sRgCKDAo6bF4rDr5gE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

fetelor, multumesc pentru raspunsuri! ma uit la pozele voastre si vad numai copii reusiti si ma intreb cum vor fi ai mei si daca oi ajunge cu bine la final. oare cum ati rezistat atat? cred ca si voi ati avut aceleasi ingrijorari ca si noi, cele de acum insarcinate, si totusi ati ajuns cu bine la final!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

irip am reusit sa rezist pan la 35s 4zile. Nifedipin iti da pt contractii? ala nu e de tensiune? nu mai pricepez nimic.
Am luat si eu pastile la greu nospa,scobutill, magne B6, utrogestan pt mentinere..Nu am avut contractii. La final putin. Se simte burta tare si simti ca te trage in jos. Adica o simti acolo ca exista. Am mai auzit ca dc sunt dealea mai serioase te doare ca la ciclu.

Hai ca va fi bine, capu sus!

Tu ai si probleme de tensiune?

mariadan stiu o mamica care are carut dinala, e ok el, e mai usor de carat, va incapea in masina fara pb. Totusi la 1an jumate eu zic ca mai merg in carut..Adica nu mai facem ture de parc, ci doar de transportat pana la parc si dat jos. Ca sunt mici si obosesc repede. Plus ca dureaza mult pana mergi taras cu ei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Sugubina, nu am probleme cu tensiunea, dar am citit ca este recomandat in caz de contractii...

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
irip: eu am nascut la 34 saptamani si vreo 4 zile pt ca nu am stat cuminte in pat. daca eram cuminte mai rezistam. am avut o contrcatie din aia continua insa nedureroasa si nu am cunoscut-o si ...insa a fost totul bine.
mamici vreua s ava intreb daca ati folosit la bebebi pentru dinti Camilia.M-a disperat Fabi cu un dinte si i-am cumparat azi ..sa vad daca o avea efect.
Azi am fost afara numai cu Eva (sa cumparam Camilia asta) si la intoarcere am avut parte de o criza de urlete. Oare o fi primul protest ca vrea sa mais tam afara? Nu stiu..voi vedea la urmatoarea iesire.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Irip, da, eu am nascut la Polizu.
Dr. Magda Petrache m-a urmarit in sarcina. Un medic super profi!
Preturile am impresia ca sunt in functie de cat poti/ai/vrei sa dai si de relatia pe care o ai cu medicul. O sa-ti trimit un PM daca vrei sa stii cat m-a costat exact totul.
Eu contractii am avut din luna a 4-a. Cum zice si Raluca, doar simti ca se intareste burta...nu e neaparat necesar sa te doara. Mie mi-a zis dr. in timp ce imi facea ecografie ca am contractii. Apoi la mine s-au intensificat spre final, iar in ziua in care am nascut deja intram in travaliu...si imi venea sa plang de durere. Simteam cum ma doare sternul si mijlocul ingrozitor in timp ce burta era ca intr-o menghina pe care o strangea cineva constant si ritmic. Dar as putea spune ca nu durerea era insuportabila cat starea de nervozitate. Imi aduc aminte ca eram asa nervoasa ca vroiam sa injur cu voce tare cand ma duceau in sala de nasteri.

Pentru mentinere am luat si eu din saptamana 6 pana la final: utrogestan, magne b6, ulei de somon, acid folic si no-spa la nevoie...dar mie mi s-a parut tot timpul ca nu are nici un efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Imi dati si mie va rog sfaturi de cum sa scot cel mai bine gazul din stomacele?
Sunt dati cand desi stau cu ele si cate 20 de minute, nu scot tot aerul inghitit si adorm pe umarul meu, iar apoi cand le pun in patut incepe sa le curga lapticul din gurita si regurgiteaza.

HELP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Irip si eu am nascut la polizu :) cu dr Pechi Laurentiu, tu le ce medic mergi?

Bun venit mamicilor noi!

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput