Scolari de Iulie - August 2004 * 90

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello! Am stat si noi azi in curte la zapada doua ore, e soare si frumos :)
Ioana, ce frumos suna ce povestesti de la scoala... Eu sunt suparata, la noi se sare calul tare cu pretentiile, nu pot sa povestesc aici dar cred ca ma gandesc serios sa il mut

Weekend placut si La multi ani in avans Adema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

la noi este liniste si pace..Robi aveti zapada???Luca a iesit afara singur (singurul avantaj de a sta la casa:()..dupa ce azi am avut Euclidul..astept cu nerabdare sa vad cat de atent a fost
Robi, pretentiile sunt financiare sau de alta natura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatzava servesc cu gogoshi berlinezepentru prima oara mi-au iesit si mie ca la carte
La multi ani Adema sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi!Chiar cine mai are vesti despre ea si Codrutz,sper ca sunt bine cu totii...
Noi ieri am prestat temele,saniush la gros si program administrativ iar azi plimbare prin oras,shoping,biserica....ne-am intalnit cu o cunostinta care ne-a intrebat cum am avut curajul sa iesim cu cupilu afara pe vremea asta....meii este iarna si este normal sa fie ger...aaa vineri mandra a fost la baschet...iar este singura fata si singura stangace din trupa...se pare ca ramane stabilit de acum luni mergem la teatru si vineri la baschet....v-am zis ca este iedul cel mic in Capra cu trei iezi in varianta moderna in care canta Trei iezi cucuieti pe ritmuri de hip hop?!
Robichiar ce fel de pretentii sunt?
hai sa avem o duminica faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Hello, hello!!

Am ajuns si eu acasa vineri seara, ce bine-i acasa! Saptamana viitoare iar plec si peste inca una la fel, deja husband se uita la mine crucis
Ieri, zi de curatenie in casa, azi, zi de gatit!!Pentru copii a fost frumos afara, pentru sot nu prea, ca a dat la lopata de-a ametit
Kim, imi parerau de smartphone, noua ne-a disparut un PSP din casa. Cred (cel mai probabil) ca a fost unul din muncitorii care au fost sa monteze mobila, ca la un moment dat se cam invarteau peste tot. Am rascolit toata casa, mai am de verificat niste locuri, daca nu-l gasesc, aia e. Acum fac time-sharing pe-al lui Mircea.

Eu la scoala sunt ok, ar putea sa fie mai bine, dar e nivelul clasei destul de mediu spre slabut, deci mai mult decat atat eu zic ca nu-i posibil. Nu poti sa ai pretentia de la toti sa stie sa scrie si sa citeasca, lucru pe care ma chinui sa il explic si copilului, el ar vrea sa raspunda numai el, iar doamna ii pune pe toti si el se supara ca raspund cei ce nu stiu foarte bine si "se pierde timp cu explicatul" adica doamna sta sa le explice si el pierde timp. I-am tot explicat ca asa e la scoala, toti trebuie sa invete, in fine, sper sa si inteleaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Adema "La Multi Ani!!"

Ioana, felicitari pentru "ied", acum trebuie sa repetati nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

la noi nici un fulgulet macar, am fost la zoo cu copiii, la plimbare, in parc, si la pizza, asa, ca sa le mai treaca dorul de zapada, ca ofteaza intruna dupa zapada, si stau cu lopetile alea de te pui cu fundul pe ele si iti dai vant pe panta in jos pregatitela usa de la intrare...stau acolo de la 1 decembrie :(

ne-am mai dat si la teme cat de cat, de lucrat in plus nu a avut chef in weekendul asta si nici eu nu l-am presat, vine concursul Cangurasul matematician in curand, sper sa se uite putin prin culegere totusi. Clasa lui Dan e destul de omogena, multi copii par istetei, insa sunt si indisciplinati, prea galagiosi. Avem pb cu colega de banca, sper sa le rezolvam. Dan e genul galant si zambaret, naiv, dornic sa ajute, iar colega lui, jur, pt o fata de 7 ani este mega obraznica, spre flegmatica chiar. Am incercat sa vb cu ea la modul prietenos, m-am dus sa fac cunostinta cu ea, s-o salut si a avut o atitudine direct nesimtita. Am rugat-o sa nu mai fie rautacioasa cu Dan, si de fata cu invatatoarea, cu mine si cu bunicu-su care vine dupa ea, a inceput sa tipe "dar el e de vina !!!", apoi am lasat-o asa si am intrebat-o zambind "vreti sa incercati sa fiti mai prietenosi unul cu celalalt?" Dan a zis imediat "Da, eu vreau", la care ea "eu nu vreau, nu-mi pasa de el, fac cum vreau eu" si-a scos limba catre Danu , ne-a intors spatele asa cu nervi, si dusa a fost. Bunicu-su si-a cerut scuze rusinat si a luat-o catinel dupa ea s-o ajunga. Invatatoare, a ridicat doar din umeri. Nu-mi vine sa cred, cata nesimtire si grosolanie pt o fata !!! Vineri i-a confiscat lui Danu toata ora lucrurile lui asa ca Nu a putut face nimic la lucru manual. Ea nu-si adusese foarfeca si lipici si i le-a cerut lui, el a zis ca le imparte cu ea, ca sa poata lucra si ea. La care ea a zis, lasa ca termin eu intai apoi ti le dau, si nu i le-a mai dat pana la finele orei. Ea si-a terminat lucrarea, el nu. Invatatoarea nu i-a vazut si in plus el nu s-a plans pt ca nu a vrut sa fie "paracios", asa i-a invatat Doamna. Asa ca a picat de fraier. A venit acasa suparat. La finele orei domnisoara colega i-a aruncat inapoi lucrurile fara nici macar un "mulumesc". Merg maine si=mi dau jos manusile de catifea, o articulez de-i merg fulgii, macar sa-i fie frica de mine cand ma vede intrand in curtea scolii ! Iar pe Danu il si plesneste peste maini daca incearca sa-si recupereze lucrurile, iar el galant, nu da inapoi ca "un baiat nu loveste o fata niciodata", asa l-a invatat taicasu. Pai las ca-i schimb eu optica si-l invat s-o coafeze putin cand il supara ca sa capete oarece respect, daca altfel nu merge. Si vad ca nu merge. ...mama ei de galanterie, eu l-am crescut invatandu-l sa respecte si sa fie cu bun simt, disciplinat si controlat si uite cu ce se alege de la o tuta de 7 ani. In loc sa-l aprecieze ca si coleg de banca ok, linistit, prietenos, saritor, se poarta ca o cizma cu el. De acum i-am spus sa n-o mai ajute cu nimic nici la ore, sa nu-i mai imprumute nimic, nici sa n-o mai salute, sa stea cu spatele la ea, ignore total. Cu unii nu merge altfel....Din pacate fetitele si baieteii cu care el e prieten si se joaca in pauze sunt plasati in bancile din fata, nu cred ca il pot muta acolo si nici pe ei in spate, sunt mai scunzi si purtatori de ochelari. Mi-a tot spus ca ar vrea sa stea in banca cu unul dintre ei dar...deocamdata nu stiu cum s-ar putea. El e in ultima banca, e inalt. Off, ma scuzati ca m-am incins aici, dar na, ma doare cand vad cum la un comportament ok se raspunde urat..

un weekend linistit si sanatate sa avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Andries vreau si eu poze cu mobila!! Nasol faza cu muncintorii...
Lia eu l-am invatat sa nu primul niciodata (indiferent ca este fata sau baiat)..dar sa dea si el daca este lovit..
Adema este bine si Codrut la fel! Eu vorbesc regulat cu ea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata
e un ger de crapa pietrele
Patrick a fost ok la concurs, doar ca dupa ce s-a laudat ca a facut de nota 10 si-a adus aminte ca a gresit un exercitiu . sa vedem acum daca a fost doar acela, doamna zice ca majoritatea au 90, 95 sau 100 de puncte.
Lia, as spune ca cea mai buna solutie este sa ii spui invatatoarei aceste lucruri. ea trebuie sa faca ordine.
o zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza....la noi fulguieste un pic si parca este mai cald ca ieri
Andries multumim....daaa repetam in fiecare seara,eu sunt si capra si lupul si povestitorul,pana in martie cand o sa fie concursul o sa ma suprasaturez de trei iezi cucuieti....ai dreptate conteaza mult si nivelul clasei....mandra a avut noroc sa nimereasca intr-o clasa buna circa 19 din ei citesc si scriu de foarte bine si sunt si cuminti
Liacam delicata treaba...ar trebui sa-l lasi pe el sa se impuna in fata colegilor,prelucreaza-l bine acasa si apoi spune-i sa fie barbat in clasa....eu de la gradinita i-am zis ca nu ma bag in problemele ei cu colegii,sa le gestioneze singura,eu ii dau doar sfaturi
La capitolul pierderi sa va zic ce-am facut eu de la inceputul anuluiam stricat un filtru de cafea,un fier de calcat si am platit telefonul in loc de 80 de lei cu cardul 800 de lei
hai sa avem o saptamana excelenta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

HELLO

rezolvaram si treaba asta....fetita si-a cerut scuze si dap, de acum il prelucrez acasa - il invat tehnici de lovit unde doare mai rau :P

azi e cam fornait Danu la nas, off, ieri si sambata i-am dus la plimbare prin oras, pe la zoo, parc, i-o fi inghetat nasul si el cum e cu nasul mai sensibilos....sper sa nu imi faca iar cevaca nu stiu ce ma fac

Mergi la inceput