Endometrioza ne-a unit in lupa pentru bb! (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

roxy, dar daca ai naste prin cezariana, nu poate efectua medicul chistectomia tot atunci?

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

nope, mi-a spus clar ca si daca am face cezariana tot nu ar putea sa intervina pt k sunt hemoragice chisturile si nu vrea sa riscam...a mai avut probleme la o pacienta care a insistat f tare sa-i scoata si chistul la cezariana si a facut o hemoragie destul de nashpa...si nu vreau sa ma risc. plus k oricum nu vreau cezariana, vreau sa nasc natural.

pup!

Roxy
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
roxy mai poti intreba de vre-un alt doc poate gesesti vreunu sa-ti scoata si chistul...boo asa a procedat daca imi aduc eu bine aminte.
bea e nasola situatia, dar daca nu s-a vazut nimic la eco e musai sa faci o laparo, eu n-aveam nici un chist la adoua operatie , dar aveam la aderente ca nu mai aveam fund de sac douglas si erau peste tot, plus ca aderentele astea se pot prinde intre uter si coloana si dau niste dureri de spate si rinichi de mori, eu asa aveam la prima operatie, se ducea durerea si pe picior, ma durea si la urinat si la efort si la orice...si aveam gr 4 , dar atunci se vedeau...erau pline ovarele si colonul...eu zic sa mai incerci o laparo si 6 luni de diphe si apoi sa iei o decizie vitala....eu zic ca asta cu scoaterea tiroidei trebuie sa o faci cand nu ai endo , cand esti curata...pt ca daca alegi varianta cu iod radioactiv, asta cam activeaza celule canceroase din corp...si am vazut si un studiu prin afara ca endo chiar daca este benigna are momente (foarte rare cei drept) cand se pot maligniza....acum nu vreau sa te sperii, insa ar fi indicat sa vb cu doctori din afara...vb cu cei de la viena unde ai mai fost, poate iti ofera o alternativa mai usor de suportat...chiar nu stiu ce sa mai zic, ma gandesc ce as afce eu in cazul tau... si chiar nu stiu....
va puuuup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

dar totusi,am 2 luni de la operatie. mi a zis ca nu am aderente,desi am dureri de spate, dar mi a spus ca s plina de focare de endometrioza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

apoi unii medici spun ca op laparo nu face decat sa imprastie focarele in toata burta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

am facut rmn la coloana,totul f bine.e suficient rmnul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

didishor, nu am de ce sa caut alt dr pt k eu nu vreau cezariana. vreau sa nasc natural. dk inca va mai fi akolo chistul dp nastere...vad eu ce fac, insa chiar vreau sa nasc natural

pup!

Roxy
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

bea si dupa a doua operatie nu ti-a recomandat iarasi diphe? ce sa zic focare de endo extrem de dureroase la 2 luni operatie mi se par suspecte, e posibil sa fie dureri din cauza faptului ca s-a curat pe acolo, sau ca nu s-a curat cum trebuie....nu stiu ce sa mai zic. cat despre operatia clasica ...eu am facut din ambele, dar recuperarea dupa aia clsica a fost de 3-4 saptamani..am pierdut si sange fff mult si dupa aceasta operatie am facut-o pe adoua la 1 an si jumatate(din care am avut ciclu 6 luni) si aveam sindrom aderential pelvin si endo gr 4 iarasi...dar de data asta nu mai era pe ovare....iar sincer dureri eu nu prea am mai avut, dar n-am facut diphe, am facut depo-rpovera eu zic ca si asta mi-a mai manacat din rezerva ovariana, dar durerile n-au mai fost decat cu rost ovu sau cm.
rmn-ul ti-ar fi aratat daca era vorba si de altceva, dar daca ai iesit bine inseamna ca n-ai nimic la coloana inseamna ca este ceva de alta natura...am vazut o tipa pe discovery la "boli misterioase" care avea endo si focarele ii erau pe nervul sciatic si saraca nu mai putea merge si au bagat-o la menopauza medicamentosa pt toata viata .
roxy la treaba asta cu nascuttul natural sunt de acord, pt ca este indicat in endo cica se curata mai bine endomentrul si se regenereaza altfel...dar eu o ziceam ca sa nu mai faci o interventie cu bebe mic acasa
va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Didi, nici eu nu mai stiu cum e mai bine. Am intalnit si gineco care mi-au zis ca operatia de endo se face in cazuri extreme, nu asa mereu ca la endometrioza nu tre sa umbli, sa o rascolesti, sa intinzi focarele peste tot. Si eu am facut si op laparoscop si clasica, unii zic ca-i mai buna laparoscop, altii, de fapt cei mai multi ca-i mult mai indicata clasica...durerile la coloana ar putea fi si de la endometrioza. chiar daca nu am chisturi acolo, ar putea fi coroborate si cu bebe luat mereu in brate, cu anestezia de la cezariana, etc. Ei la Rmn mi-au zis ca nu vad nimic la coloana care sa dea aceste dureri groaznice, offf, Domane!!!Momentan am renuntat la tot, iau doar homeopate si fac acupunctura. Am ajuns sa am stari anxioase....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

bea chiar nu stiu ce sa zic, la operatia clasica si eu am avut rahie cu sedare, dar nu m-a durut spatele de la anestezie...eu durerile le avem la coccis , pt ca in copilarie mi-am tasat 2 vertrebe la o cadere si endo fix de alea se prinsese...si pana m-am operat prima data eram zombie in fiecare zi dureri si la urinat aveam, dar dupa Slav Domnului n-am mai avut asa groaznice....dar nici bebe, asa ca poate o fi vreo conexiune...iarpt spate eu am facut recuperare medicala si s-au ai dus din dureri, poate ar fi bine sa incerci sa faci un pachet cu ultrasunete, saculeti si exercitii...
bafta. te puup

Mergi la inceput