Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 25

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Niko, merci, asa si asa, astept pe 1 eco si pe 2 la diabetolog sa vad ce fac cu glicemia aia de dimineata care nu scade, creste, acu' de pe la 102 se invarte la 104-105, desi tin regim. Culmea e ca mie HbA1c imi iese bine, 5,6% dar probabil nu e asa relevanta in sarcina. In rest ma lupt cu niste hh si lucrez in ritm f. alert ca nu stiu cum au napadit rau comenzi. Plus dureri pe sub burtica sau de vezica, ovare, dar am inceput sa ma obisnuiesc din ce in ce mai mult cu ele.

Nastere spectaculoasa la bulgarasi (bebe nu era intors cu capul in jos):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=169967&REPLY_ID=7245421

si continuarea:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=169967&REPLY_ID=7245854

foarte tare, asa curaj mai rar. Inteleg ca era a doua nastere care e mai usoara, insa totusi...jos palaria!



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

buna,

Ronina multumim de capitol
titi poate ca de la oboseala ti se trage de te intreaba toata lumea de esti bine.
Chito tin pumnii sa iasa bine analizele


Pup fetele

Monica, fericita 32+ cu Cezar-Andrei

AMR: 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Am citit si eu nasterea Annisiei de la bulgarasi si intr-adevar e spectaculoasa, sper sa reusesc si eu sa merg la nastere macar cu un sfert din optimismul ei

PS: azi am fiert pompa, biberoane, tetine... arata bine, nu s-au topit
Si ma pregatesc sa merg sa iau hainutele de pat care le-am comandat, ca nu erau in stoc cand am comandat patutul. Poimaine fac 33 saptamani, asa ca incet incet vad ca ma urnesc cu toate cele ca nu mai am de ce sa le tot aman

32+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dara super tare tipa . Bine ca s-a terminat totul cu bine si sunt ok si ea si bebele.

Monica, fericita 32+ cu Cezar-Andrei

AMR: 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

fetele unde sunteti? e cam liniste pe aici? ati plecat toate la sanius si ski?

Monica, fericita 32+ cu Cezar-Andrei

AMR: 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

aualeu.. ce experienta cu nasterea tipei.
monna, eu am fost doar la cumparaturi. nu la ski. nu agreez deloc zapada.
ronina, cum ai fiert alea? cat timp? amanunte..
noi inca nu am luat sterilizator..
cam liniste pe aici pt vineri seara

33saptamani

AMR <7 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Happy, de obicei pe toate scrie sa le fierbi 5 minute inainte de prima folosire, iar apoi ar merge sterilizare in sterilizator pentru cine vrea, ca fiertul cica le strica mai repede.



28+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Happylica: eu mi-am luat sterilizator, dar inca nu l-am scos din cutie
Azi am facut urmatoarele:
1. am pus apa la fiert, iar cand fierbea, am mutat la foc mic si cand a inceput din nou aproape sa fiarba am aruncat biberoanele, tetinele, pompa de san facute bucatele (adica am desfacut ce se desfacea) si le-am lasat 5 min la fiert.
2. separat, intr-o cutie mare de plastic (care are si capac etansabil) am amestecat apa rece cu solutie de sterilizat la rece Chicco si am aruncat acolo la sterilizat cerceii, forfecuta unghii, capetele de silicon de la pompita de nas, o lingurita de silicon si ce maruntisuri am mai avut de sterilizat (acum realizez ca am uitat pipeta ce am luat-o pt pus ser fiziologic in nas) si le-am lasat o ora.
3. am intins niste prosoape curate pe care am scos apoi toate chestiile la uscat si cu restul de apa + solutie de sterilizat la rece am curatat bine de tot cutia mare de plastic si capacul ei. Acum seara, dupa ce toate s-au uscat, m-am spalat bine pe maini, am reinfiletat tot ce era demontat si am bagat in cutia mare pe care am inchis-o apoi ermetic si o tin asa pana vine bebica si o sa am nevoie de toate cele gata curate.
Nu stiu daca era necesar sa fac toate astea, sper sa nu ajung "freak" sa sterilizez tot ce prind, dar stiu ca tot ce contine platic trece printr-un proces destul de chimic de procesare si se recomanda o curatare f. buna inainte de prima utilizare sa iasa toxinele din material.

Am luat hainutele de pat (2 seturi, sa am de schimb) si sunt asa frumoase, sunt tare incantata

32+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

aualeu ronina.. ai muncit o zi intreaga cu ele.
mi-au venit si mie ieri lenjeria, apararorile si buzunarul. tb sa le spal sapt viitoare. le-am luat crem. tati a intrebat: de ce nu-s roz?
maine mergem sa cautam patut, saltea, bibe si ce o mai fi
dara, habar nu aveam. stiu doar ca trebuiau fierte. cat si cum.. nu.
EDIT: voi pt ce bibe optati? m-am hotarat pt nuk de sticla.
or fi ok?

33saptamani

AMR <7 saptamani

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

aualeu ronina.. ai muncit o zi intreaga cu ele.
mi-au venit si mie ieri lenjeria, apararorile si buzunarul. tb sa le spal sapt viitoare. le-am luat crem. tati a intrebat: de ce nu-s roz?
maine mergem sa cautam patut, saltea, bibe si ce o mai fi
dara, habar nu aveam. stiu doar ca trebuiau fierte. cat si cum.. nu.
EDIT: voi pt ce bibe optati? m-am hotarat pt nuk de sticla.
or fi ok?

33saptamani


Buna fetele, ma bag si eu in seama , insa vroiam sa raspund

AMR <7 saptamani

varsta bebelusei Alexia


Buna fetele, ma bag si eu in seama :)
insa vroiam sa raspund la ce a intrebat Happylica, referitor la biberoane: cele de la Nuk sunt foarte bune si in al doilea rand neaparat sa fie din sticla si nu plastic, am o amica ce a nascut in urma cu 2 ani si asta is -a recomandat de catre pediatru : sa foloseasca biberoane din sticla deoarece cele din plastic contin o subtanta care nu este ok pt bebelus, nu mai stiu cum se numeste aceasta , ins aprobabil ati vazut si la TV , a fost la stiri asta vara un reportaj despre acea substanta la biberoanele de plastic ; eu am observat ca in multe farmacii nu se gasesc din astea de plastic; acum fiecare cumpara ce vrea, fie de sticla sau plastic , eu am spus ceea ce am auzit si eu ca ar fi ok de la alte persoane mai cu experienta.



Ane cu Maria Evelina + 36 weeks

Mergi la inceput