Brumarei si craciunite de nov-dec 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Salut, fetele!

Ce mai faceti? Eu mi-am rupt in sfarsit un pic din timpul Victoriei si am intrat sa va salut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

LA MULTI ANI LORENADA M,sa fii sanatoasa si fericita!

MIHAELA bine ai venit!

LUNY,voi ce mai faceti?

Fetelor voi vedeti ce e la noi in tara cu drumurile astea blocate?Bineinteles ca la noi la nimeni,iar a venit zapada iar autoritatile nu sunt pregatite.Nasol rau de tot...sper sa nu fie asa si in februarie pe 11 la botez ca e jale,nu mai imi vine nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Are careva botezul in we asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_let

Buna fetelor! Ne primiti si pe noi?
In sarcina am scris numai la "Gravidute cu trombofilie" pt ca am ceva pb de coagulare a sangelui si, dupa 3 sarcini pierdute, nu am avut curaj sa scriu in alta parte pt ca nu mai aveam speranta sa aduc pe lume un pui. Dumnezeu ne-a ajutat insa si, pe 17 dec 2011, a venit pe lume micuta Eva Ioana Cristina, un prematur nascut la 36 de saptamani, avand 2980 gr si 49 cm - a fost un prematur ce corespundea insa ca greutate cu varsta gestationala, ba chiar era mai mare.
Am nascut prin cezariana si a avut scor Apgar la 1 minut de la nastere 8 si la 5 minute de la nastere 9.
La 30 de minute dupa nastere insa a suferit o detresa respiratorie si a fost necesar un cort cefalic de unde ii venea oxigen at cand era nevoie.
Dat fiind ca a fost prematur i-au facut o serie de investigatii in spital, toate bune, iar la externare ne-au dat sa ii facem si ecografie transfontanelara sa vada daca nu cumva i-a fost afectat creierasul. Doamne ajuta, a iesit si aceasta foarte bine.
La varsta de 1 luna fetita luase in greutate 1 kg fata de ultimul control de la 1 saptamana si ceva de viata (pt ca a mai scazut dupa nastere) si castigase in inaltime 5 cm.
Ce vroiam eu sa va intreb ... imi cer scuze daca m-am intins prea mult cu explicatiile ... (bebelusa mea are acum aproape 6 saptamani) bebelusii vostri cat timp dorm? A mea doarme mai tot timpul ziua, noaptea mai sta cate 1-2 ore si treaza, dar doarme majoritatea timpului. Oare este in regula? Fiind prematur ma intreb daca este in regula dezvoltarea ei motrica si neurologica. Poate ca par un pic ciudata, dar este un copil asteptat multi ani si ma ingrijoreza cel mai mic semn.
Ce fac sau ce faceau puii vostri la 6 saptamani? Va privesc, ganguresc?
Aaaaa, si inca ceva este un pic cu nasul infundat.
In speranta ca nu v-am plictisit prea tare, va uresz multa sanatate voua si puiutilor si sper sa ne primiti si pe noi in grupul vostru.


Mami de Eva Ioana Cristina



Mie mi se pare ca merge foarte foarte bine! La 6 sapt. nu gangurea! Asta abia pe la 2 luni jumate a inceput. De privit priveste in jur. Iar cu somnul... e normal sa doarma mult, si e super ca nu plange. In functie de puseurile de crestere (voi treceti printr-unul chiar acum, la 6 sapt.) va dormi si manca mai mult sau mai putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Eu botez pe 4, si mi-e deja groaza, nu stiu mai nimik!
Asa ca daca stiti de traditii si obiceiuri, spuneti!
Pupici, Luny!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rania_s spune:

LUNY se numeste EPADOREN de 3-4 ori pe zi 1,5ml.
Eu toataca pana acum n-a mai dat afara lapticul....
Bun venit mihaela_let...sa-ti traiasca micutza printesa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Citat:
citat din mesajul lui luny

mihaela, bine ai venit, sa-ti traiasca fetita cu 3 prenume! ptr nas, pune-i apa de mare sau ser..

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Multumesc Luny! Da, ii pun si ser si apa de mare si apoi aspir, se pare ca nu e raceala si nu e in gat, e doar la niv nasului (a consultat-o pediatra, dar tot pediatra mi-a prescris Cargol picaturi care, dupa ce i-am dat 2 zile, am obs ca ii usca mucoasa nazala si nu mai elimina micuta nimic si tot mai infundata era. Pentru ca apoi sa citesc despre acest cargol si sa vad ca se prescrie in rinite, at cand le curge mult nasucul, ceea ce nu e cazul ei, asa ca am intrerupt administrarea lui si vad ca deja e mai bine).


Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Blackcat, multumesc pt raspuns!
Multumesc de urari tuturor fetelor!
Va pupam!
Noi botezam abia in mai (a murit socrul meu anul trecut si vom astepta trecerea unui an de zile pt a face petrecerea).
Asteptam impresii de la voi pana atunci.


Mami de Eva Ioana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Blackcat noi am avut deja botezul dar nu pot sa iti spun prea multe deoarece nu am tinut cont de prea multe traditii. Am intrebat preotul ce trebuie sa duc la biserica si in rest am facut cum mi-a placut. Deci nu te stresa, eventual, daca vrei intreaba lumea din jurul tau cum se face la voi. Daca nu, sanatate si voie buna sa fie!

Imi pare rau de bebeii cu reflux si sper sa le treaca repede. Stiu cum e sa stai cu frica in san ca se ineaca dupa episodul de la 10 zile cand era sa il pierd pe cel mic. Din fericire la noi a trecut destul de repede, in perioada aceea i-am dat la recomandarea medicului 10 zile Espumisan

Va las sa va delectati cu felie de tort
https://picasaweb.google.com/106883286244141611098/DeAleBucatariei#5701650220638660098
Nu a fost nici o ocazie speciala sa fac dar vroiam sa testez cum se face/lucreaza cu pasta de zahar. Pe 4 feb e ziua baieteluilui mare si vreau sa ii fac un tort in forma de tren.

Pentru cele care va gandeati la bebe 2 si acum va temeti sa stiti ca se poate. E mai complicat un pic ca sunt 2 cu nevoi si cereri dar cu bebe e mai usor. Ai trecut deja printr-o experienta si privesti mai senina situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

blackcat, incredibil chiar ai scos nasul!!! ce faceti voi, cum e Vicky?. pozeeeee!!
intrebai de noi, arleza, suntem bine, azi ar fi trebuit sa mergem la primul control, dar din cauza troienelor, am amanat pe luni.. in rest, suntem bine, azi am facut 4 saptamani, si pe 29 facem o luna Bogdan papa bine, doarme bine, a inceput sa scoate sunete haioase, e cumintel si scump de nu mai pot dupa el!
botezul, in principiu, in ultima saptamana din februarie, doar ca nu facem la restaurant cred, vrem sa ne luam prietenii apropiati si sa mergem la munte 2 zile:)

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput