Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (113)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

madutza, eu la placinta de mere/dovleac fac foaia din faina, apa, sare si ulei: iau o cana, o umplu cam 2 treimi cu apa calduta si restul cu ulei. Apoi adaug 1 lingurita de sare si in jur de jumatate de pachet de faina (cam 500 de grame de faina).
Cam asa iese placinta: http://nicuvar.wordpress.com/2011/11/26/placinta-cu-dovleac-cu-foi-subtiri-romanesti-strudel/



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Buna ziua, la dumneavoastra!

Cami, insanatosire grabnica. Cred ca u dreptate fetele, ar trebui sa incerci sa te odihnesti. Poate gasesti totusi pe cineva care sa te ajute cu fetele. Gandeste-te ca trebuie sa fii sanatoasa pentru ele.

Catank, super tare faza cu basescu (nu am gresit scriindu-l cu litera mica). Vezi cum suntem noi romanii, facem haz de necaz si ei speculeaza chestia asta. Eu sunt si mai si, eu nu sunt mai deloc la curent cu politica. M-a interesat doar cand erau manifestatii pentru ca drumul de la servici spre casa al sotului trece prin centru si imi era frica.

Pitica mea si-a facut praf tot programul si eu pe langa ea. Azinoapte nu reuseam sa adorm, drept urmare pe la 1 faceam baie. Imediat ce am pus dusul pe mine (mai exact in cap), a inceput sa planga pitica. Asa ca m-am infofolit rapid in halat si m-am dus sa o linistesc. Noroc ca s-a bagat repede la nani. In schimb, la ora 3 cand s-a trezit nu mai avea chef sa adoarma si nici nu mai stiu cat am stat pana a adormit. Cand m-am intors si eu in camera sa dorm barbata-meu se rostogolise pe partea mea, imi luase perna si toata plapuma in brate Iar la 6 m-am trezit sa il dichisesc pe sot ca azi are un soi de simpozion pe care il organizeaza si trebuia sa fie ca scos din cutie.

Strumph, ati plecat in vacanta? Sau v-ati inzapezit si voi?

Asta cu drumurile inchise nu imi place deloc. Sambata trebuie sa ma duc la tara (langa Rosiorii de Vede) pentru parastasul de 6 saptamani al bunicii si nu stiu daca voi putea ajunge. Mama lor de drumari, iar i-a luar iarna prin surprindere. De ce or mai da astia de la meteo avertizarile?

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui alehiam

madutza, eu la placinta de mere/dovleac fac foaia din faina, apa, sare si ulei: iau o cana, o umplu cam 2 treimi cu apa calduta si restul cu ulei. Apoi adaug 1 lingurita de sare si in jur de jumatate de pachet de faina (cam 500 de grame de faina).
Cam asa iese placinta: http://nicuvar.wordpress.com/2011/11/26/placinta-cu-dovleac-cu-foi-subtiri-romanesti-strudel/



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)



mmmm, delicios, asa o fac multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Madutza, eu nu stiu sa pun link aici dar am dat copy -paste la reteta facuta de mine. Este placinta de dovleac cu foi subtiri, foarte buna si foarte simpla.O sa-ti placa sigur!!!

Placina cu dovleac

Ingrediente:

1/4 dovleac mare, zahar, foi placinta

Mod de preparare:

Pentru foile de placinta aveti nevoie de 500gr faina, 2 lg ulei, sare, o cana cu apa calda. Se amesteca ingredientele de mai sus, se imparte coca obtinuta in 3 parti egale. Se intinde foaia foarte subtire.
Dovleacul se rade. Se pune pe foaia intinsa si se adauga 3 lg de zahar, se ruleaza si se prind capetele pentru a nu iesi compozitia afara.
Tava se unge foarte bine cu ulei. Se unge cu ulei si placinta.
Se da la cuptorul incins la temperatura de 180 pentru 50-60 min.

BON APPETIT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mama de ce bunatati vb....parca va vad la gura sobei... cu bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

si eu cunosc aceeasi reteta ptr placinta. Intind foaia cu mina, fffff subtire, o stropesc cu ulei, ahar apoi compozitia....rulez, si la cuptor cu ea...miam, miam

miki, m-am hotarat sa fac o prajitura cu caramel si nuca plus un tort din piscoturi. Pontul mi-a fost ''vandut'' de hapiness pe pm


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ally

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetele?

eu ma declar super franta si cu urechile palnie abia am culcat-o pe Anastasia care a avut azi mancarici in fund si vocea ridicata. numai a tipat, cum ziceam eu ceva cum tipa, nu a stat locului niciunde, se maraia apoi radea.....nu m-a lasat sa fac nimic, nimic. abia am pus varza cu ciolan la cuptor.
este obosita dar nu doarme, ai vostrii fac asa?
acum a adormit draguta si sper sa doarma mai mult sa se odihneasca si ea ca altfel o luam de la capat este dezastru cand este obosita.

am iesit si afara dar cu ea in brate si m-a rupt de maini si spate. n-am mai scos caruciorul ca abia merg cu el prin zapada.

scrish lasa, bine ca n-ati plecat si sa ramaneti si voi pe undeva inzapeziti. asa-i la noi, niciodata nu suntem pregatiti, mereu ii ia prin surprindere pe astia

madutza eee...pai la ce tratament faci tu acolo....nici nu te mai deranjezi cu abdomenele acasa. super
lasa nu le mai lua partea la astia cu dezapezitul ca niciodata ei nu sunt pregatiti, masinarii ca lumea n-avem, suntem varza. si putin daca ninge ei tot varza sunt, tot cu incetinitorul se misca. o tara de caca..o
pe dincolo ai vazut ce sosele, nu sta zapada pe ele, ce sisteme subterane au nu ca la noi.

catank si noua ne place afara
vrei sa-ti spun vreo doua? ce te-a apucat sa vorbesti asa de jegosul de Base. ooooaaa ce m-am enervat(dar nu pe tine) pai tu asculti balivernele lui? si mai si crezi? eu i-as pune o bomba la usa, mincinosul (ca sa nu zic mai urat) auzi, nu ne lasa.....el fuge primul daca este ceva
sa nu te superi pe mine, da? dar asta este parerea mea despre idiotii care ne conduc, in gura mare as putea sa le strig toate cele despre ei....i-as strange de gat.
gata, m-am calmat, am luat o gura de apa

alina06 burticuta incepe sa se contureze foarte frumos, ma bucur ca sunteti bine. Luca este un scump

miki vaiii, sa ramana blocat acolo.... zici ca sunt nameti de 5 metrii de nu pot face astia fata

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

lparpala ce noapte ai avut.
bine ai zis, de ce-or mai da astia la meteo..... ei mereu sunt luati prin surprindere...vara, iarna...ei sunt suprinsi

ally am scris si eu reteta ta. pana acum nu faceam mai nimic. pentru cine sa fac? sotul nu se da in vant dupa dulciuri, mie imi face mama
dar acum cu buburuza mica este alta treaba, o sa trebuiasca sa fac pentru ea toate bunataturile deja mi-am facut un caiet cu retete. acolo notez tot

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

alehiam noi la placinta aia cu foile rulate noi ii zicem strudel. strudel cu dovleac, strudel cu mere....este foarte buna
ce pofta mi-ati facut

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput