Floricele de liliac de mai-iun 2010 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Buna!!

Intru si eu un picut de tot, am un ragaz, ca tot ne tine vremea asta la caldurica (am fost cu baietii azi vreo ora la zapada, dar gata, e destul)

Ioana (Artu) ce frumos ca poti s-o inveti pe Sabina sa patineze..asa mi-ar placea si mie sa stiu..poate o sa invat..dar cu ce patinatori aveti in familie, sunt sigura ca si ea o sa se descurce minunat

Virgi, ce ma bucur sa te citesc si aici, sa ne mai scrii, bine? Felicitari pt casuta, pt bebelina nici nu mai zic, ai sa vezi ce frumos o sa fie cu 2 pitice la munte si...oriunde!

Rocsy asteptam cu nerabdare sa vedem ce ascunzi in burtica; eu am zis ca daca voi mai face vreodata vreun bebe (desi putin probabil) nu vreau sa stiu decat la nastere ce am..

Nati multumim de cuvintele frumoase si de vizionarea pozelor, in sfarsit, dupa mult timp ma simt bine in pielea mea (am reusit sa slabesc 17 kg, ma laud si la voi)

Ruxi, legat de analize, nu mai bine le faci o feritina in loc de sideremie? am inteles ca e mai concludenta, e fierul in tesuturi si e mai important de vazut decat cel din sange..zic si eu..

Cris, mortal "plugusorul, multumim!

Nico, succesuri la deszapeziri, enel, etc!

Nana off, imi pare tare rau de vestile proaste, sanatate multa tatalui tau, Doamne ajuta sa reuseasca operatia si sa fie bine! multi Adelinei si bb-ului din burtica.

Gata, ma cheama copiii la joaca, va !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui remy_mv

Crisule Mi-a placut "plugusorul", i-am dat like si share pe FB.

Artu Cand ai intarcat-o pe Sabina, cum ai convins-o sa nu mai bea laptic? Adica i-ai motivat in vreun fel de ce nu o mai lasi sa suga? Am avut si noi o incercare esuata sapamana trecuta, dar intre timp a racit si am cedat... Acum nu mai tine povestea mea, si pe buna dreptate, ce credibilitate sa mai am, cum ca titzi e bolnavioara si ca are buba, o pupam dar atat... Acum rade si apuca.., o mai mangaie de doua ori dar se infige si suge...

mamica de cat un ghemotoc (11.05.2010)


La noi s-a intamplat brusc; intr-o seara i-am spus ca "nu mai e" si nu am mai lasat-o si gata; tot repeta ea la toata lumea ca "nu mai e late" si asta a fost; insa deja stia ce inseamna "nu mai e" de la alte situatii din viata de zi cu zi.
A adormit greu in primele zile (ea adormea alaptata), s-a trezit ca de-obicei de mai multe ori, isi amintea ca "nu mai e late" si se culca la loc.
Nu a tipat, nu a plans, nu a tras de mine.
Stiu ca am mai avut si eu o tentativa pe la 18 luni dar s-a suparat rau asa ca am reluat-o cu succes la 20 de luni.
Insa de adormit adoarme cocotata pe mine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Felicitari Virginia !!!

Un www.amoleflower.net/wp-content/uploads/2011/10/Flower-Arrangements-1.jpg" target="_blank">buchet mare de flori virtuale pentru tine!

Numele ales pentru fetita este tare frumos. O sa ai doua fete pe care le cheama ca pe mine si pe sora mea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_09

Ziceati ca ai nostrii nu sunt eficienti?Uitati aici www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/222688/strazi-inchise-in-bucuresti-pentru-deszapezire.html?utm_source=newsletter-alert-20120126&utm_medium=email&utm_content=alert-20120126&utm_campaign=Newsletter-Alert" target="_blank">lista strazi inchise in Bucuresti pentru deszapezire,sa vedem daca sta vreunul in casa,pe modelul canadienilor



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010





pai aici ramai fara masina + o amenda importanta ca sa ti-o recuperezi

asteptam si noi valul de zapada de la voi, e pe drum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Nana, ii doresc multa sanatate tatalui tau, sper sa se termine cu bine acest episod.
Tie multa putere pentru orice va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Noi taman ce am venit de la piscina, sunt rupta !

Sabina a reusit sa se deplaseze azi (va spuneam ca nu ma mai lasa sa o tin) si a stat in apa 30 de minute fara nici un ajutor de la mine.

Sorana,
Hi hi, poate o invata fratii ei sa patineze.
Eu nu am mai pus de un car de ani patinele in picioare si intai sa am curaj sa ma avant cu ea trebuie sa imi amintesc eu cum este.
Am vazut pozele cu micutii vostri la ski si sunt taaare faini.
Iar tu arati

Nati, pusesem un link la un filmulet cu Sabina conversand cu buni la videofon. O sa iti dau un PM cu el.

Nicoleta, spor la dat zapada; las ca face bine la sanatate miscarea asta

Cris, Batman, Batman, ai ajuns cu bine acasa sau dormi la birou?

Cata, ei, ce peripetii ati avut, bine ca ati terminat cu bine.

Ruxi, nu stiu ce sa iti zic de analize, noi nu am facut nimic.

Nu pune cineva va rog poze frumoase (adica nu masini blocate, etc) cu zapada mare din Bucuresti? Ca-s tare nostalgica dupa ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

Neata!
Haideti sa servim toate o www.fun-stuff.net/wp-content/uploads/2011/02/Snow-Figures-Drink-Coffee.jpg" target="_blank">cafea cu oamenii astia....de zapada
Am ajuns ieri acasa,cu bine,s-a circulat chiar ok,la fel si azi dimineata( de la munca va scriu:))
Nana multa santatate tatalui tau,Doamne ajuta sa fie totul bine
Artu si la noi ramai fara masina,daca nu parchezi regulamentar(ca doar avem parcari amenajate la tot pasul) si de asemenea,pentru recuperare nu este o suma chiar mica



Cris,mami de Sebi,copil poznas,din www.eticker.co.za/tickers/7raxakae7qnsuro8.png" target="_blank">14.05.2010


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neataz!
Dau si eu cafelutza de dimineata!
Ieri am fost la Enel, dupa ce ca au scari exterioare din granit nedezapezite si fara sa puna ceva deasupra lor, vreo carpa ceva, logic ca ce mi-a spus angajatul Enrl de pe teren nu se pupa cu ce mi-a spus tanti de acolo. Am spus ca nu e vina mea ca ei nu stiu care le sunt procedurile si eu alt drum la ei nu mai fac. sa stea sa ma caute ei pe mine ca eu m-am saturat. Eu am cerut o desigilare de contoar si de fapt figurez ca debransata. Logic ca voi plati taxe de debransare si rebransare. Cand am intrebat-o care sunt taxele mi-a zambit lung pe principiul ca vad eu pe factura... La plecare m-am pus cu fundu pe balustrada scarii exterioare si asa am coborat, dupa ce una alunecase si am crezut ca-si imprastie creierii pe acolo....

Azi m-am trezit cu o falca umflata. Nu stiu daca am facut vreo infectie la vreo masea(nu ma doare nici una) sau ce oi fi avand, asa ca sunt pe antibiotic si analgezic....

Nana- sanatate tatalui tau! Tin pumnii ca operatia sa decurga bine!
Artu- cu zapada am rezolvat-o! L-am chemat pe tata!

Bubu- eu nu am facut deloc analize la copil. Nu a fost bolnav si nu a fost cazul si nici preventiv nu am facut. Mai e careva fara analize la copil facute?


O zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virgi17 spune:

Buna dimineata!!
Va multumesc mult pentru felicitari!!

Nana, iti doresc putere multa sa treci prin situatia asta atat de stresanta cu tatal tau! Ii doresc multa sanatate si sa il ajute Dumnezeu sa treaca cu bine peste aceasta operatie! Dumnezeu face minuni!

Artu, ia uite ce coincienta cu numele!! Am stat destul de mult pentru a gasi numele ce ne spune ceva, am avut short list,vroiam sa fie si nume de sfant si desi nu este atat de cunoscut de toata lumea, exista intr-adevar Sf Daniel in calendarul ortodox.Plus ca al doilea nume, care insa nu va fi trecut in acte, ci va fi doar nume de botez este Nectaria.De la Sf Nectarie bineinteles, sfantul ce mi-a marcat existenta si m-a ajutat intr-o situatie grea a vietii mele.
Nana, astfel te indemn sa citesti acatistul Sf Nectarie pentru tatal tau!Neaparat!

Noi am facut in octombrie analize Ioanei, i-a luat din vena, a urlat, sotul meu s-a jurat ca nu mai supunem copilul aiurea la chinuri din astea.Eu tot asa, ca sa fiu linistita ca e totul bine.Insa si stresul si chinuiala cu copilul prin centre de recoltare nu e bun.Am devenit intr-un fel sau altul un pic mai degajata pe parcurs..probabil se vede ca vine si bebe2 si daca mai continui in stilul in care am inceput meseria de mama, nu iese nimic bun.(a se citi stress din orice).
Si noi am fost racite doua saptamani, abia acum Ioana isi revine, mai tuseste noaptea putin cand si cand, insa pe timpul zilei nu a tusit niciodata, am avut insa mucisori din plin.Plus ca m-am stresat again ca nu stiam daca temperatura de 37.8 in fundulet luata seara(cand era si nitel activa) era sau nu febra.Caci niciodata nu am stat sa ii iau temperatura ca sa vad cat e normala cand nu e bolnavioara. Acum, ca i-a trecut raceala, observ ca asta cam e temperatura ei dupa joaca, mersul prin casa,seara. Ca dimineata sau la pranz nu depasim 37.2 in fundulet.
Am stat cu inima cat un purice sa vad daca face varicela, caci acum 3 saptamani a facut verisoara ei cu care am facut revelionul.Insa vad ca nu s-a prins de ea nimic pana acum. Noi trebuia sa facem Varilixul in toamna, insa datorita sarcinii am amanat, urmand sa il facem la vara dupa ce nasc.Oricum, e bine sa fie facut inainte sa intre in colectivitate,insa pana atunci mai avem. Ioana nu va merge la gradi pana nu se va mai ridica si micuta Daniela pe picioare,caci toate prietenele mele care si-au dat copiii la gradi au avut vreun an de zile probleme cu n boli luate de acolo.Ori nu vreau sa chinuiesc sufletelul mic, cand si asa Ioana are cu cine sta, merge mereu in parc...vom mai vorbi de la grupa mare incolo.Insa vazand si facand...
In timp o sa ii mai facem si celelalte vaccinuri optionale, eu nu sunt nici intr-o extrema nici in cealalta,nici nu sunt obsedata sa ii fac toate vaccinurile posibile, insa nici sa o lasa asa, pe ideea ca sa faca toate bolile,ca asa e mai sanatos. Merg pe o linie de mijloc.

Azi, consemnare in casa pentru mine, burtoiul ma tine cam pironita, insa Ioana va iesi afara putin cat sa dea cu nasul de zapada, aseara pe viscol a iesit 10 minute si era ca un pitic teleghidat prin zapada,rosie ca sfecla in obraji.

Va pup !!

Virginia, Ioana si micuta Daniela(24+)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Fetele se machiaza , se dau cu creme , parfumuri scumpe, isi aseaza parul in cel mai mic detaliu...
Baietii se uita la ele si zic : Misto cur !


Bula tradu in engleza "Pisica a cazut in apa si s-a inecat."
Bula:
- E foarte simplu doamna profesoara.
"The cat catapultum in water glu glu glu and no more miau miau.!


Maria era fata batrana a satului si era foarte mandra de conditia ei. Stiindu-se cu o varsta inaintata, se duce la pietrar si ii spune:
- Cand oi muri, sa-mi faci o cruce de piatra pe care sa scrie: Sub aceasta pietrisoara / Doarme a noastra Marioara. S-a nascut fecioara / A trait fecioara / Si-a murit fecioara.
Dupa cateva luni, moare Maria. Pietrarul care nu voia sa scrie atata amar de text, sapa pe cruce: E Maria dedesubt / Nu are sigiliul rupt.


Un cioban intra īn dormitor, cu o capra īn brate si o vede pe sotia lui īntinsa īn pat citind o carte. Omul spune:
- Uite draga asta este vaca cu care fac sex cānd tu ai migrene.
Sotia raspunde:
- Daca n-ai fi asa de prost poate ai realiza ca aceasta este o capra
La care omul nostru zāmbeste:
- Daca n-ai fi asa de proasta ai realiza ca vorbeam cu capra!


Ora de biologie.
Profesoara spune: - Copii! stiti ca stamina si pistilul la flori sunt organe de reproducere?
Bula (din rāndul din spate): - Sa-mi bag piciorul. si eu le miroseam!


Mergi la inceput