Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (42)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Fetele HELP puiul meu de dimineata e ffff moale..pur si simplu adoarme instant el care nu dormea decat in brate,i am masurat temp intrarectal si are 38,4!Ar trebui sa i adm ceva?Ma sperii cand il vad ca sta pe pat si pur si simplu adoarme!!Un sfat va roggg!!

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Cred ca ar trebui sa suni pediatrul in primul rand si sa ii pui un supozitor cu paracetamol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna dragi mamici!
Tocmai ma pregateam sa fac capitol nou dar deja facuse altcineva. Multumimi!!!

Am intrat sa va spun ca Tudor se simte foarte bine. A avut o noapte lunga in care a plans si noi nu am dormit mai deloc, l-am tinut in brate, l-am plimbat prin casa... In fine, acum a trecut si e ok, se joaca si nu mai are temperatura.
Va multumesc la toate pentru ganduri si sfaturi si le urez si eu bebelusilor suferinzi (de dintisori mai ales) sa treaca repede si sa fie din nou veseli si dragastosi

Ma framanta o intrebare in ultimul timp: voi ii lasati pe strumfi sa priveasca la TV/calculator? Si daca da, cat?
Noi aici nu ne uitam la TV in schimb mai punem clipuri cu muzica - de copii evident. Ma gandeam daca il las pe TUdor sa se mai uite la clipuri animate, ii dauneaza?


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Si noua ne dauneaza. Eu nu il las si nu o sa il las prea curand, are timp o viata pt calculator si tv. Eu ma uit rar la tv, deci daca nu il deschid nu are la ce sa se uite, dar and mai prinde cate o privire e in extaz.

PROPOLISUL nu e permis in alaptare. Daca o sa se kk pe ei bebeii trei zile o sa stiti de la ce este in caz ca luati.

Eu sunt ffff obosita, Bobo tzitzileste la greu noaptea, parca nici nu imi mai amintesc cum era cand nu mai manca noaptea. Ce vremuri
Da rezist eroic, nu mai gatesc decat pentru copil si mai rar pt noi, mai face soacra-mea, mai de la restaurant, chem femeia la curatenie mai des.
Noi papam
la 6 tzitzi, el stie cat trage acolo
la 10 mar, biscuiti, avocado, branzica la 10, toate sau combinatiile posibile. Manaca intre 150 si 200g.
La 14 piure de legume, in diverse combinatii, diluat putin cu supa de zarzavat, cu piept de gaina sau curcan cu orez si dovleac, intre 100-150g. S-a intamplat sa si refuze total masa de pranz, de vreo trei ori. Eu fac cate doua trei variante la pranz, ca nu se stie ce ii place sa manace, ca azi ii place ceva si maine vrea cu totul altfel si refuza ce i-a placut inainte, asa ca fac mai multe variante de papica.
Pe la 16 o portie de tzitzi, asa ca masa de 18 am mutat-o la 19 cand papam cereale cu laptic si branzica care ramane de dimineta (ca nu o papa toata atunci, 10 lingurite pe zi avem noi portia). Facem baita si papam tzitzi inainte de culcare.
Si incepe papica de noapte, la 21 maxim doarme, tzitzi la ora 00, 2/3 si la 6, dar ieri noapte a papat din ora in ora, inca nu mi-am revenit.
Cred ca nu o sa mai intru cateva zile, ca am multe treburi de rezolvat si cum sunt chiauna le fac fata mai greu.
Sanatate la bebelusi bolnaviori
Ana ai grija de tine.
Si la multe lunite celor care se sarbatoresc si urmeaza sa se sarbatoreasca zilele astea.
Pup


Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Of Paula si voi in gasca celor care ufeaza toata noaptea?Uite asa ca tine ma gandeam si eu aseara si...surpriza:s-a trezit de 2 ori toata noaptea.De necrezut!
Succes si spor la treburi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Eu ii pun Sarei Trenul tuc tuc de cate ori pe zi, mai ales seara sa o adorm iar tv-ul sta deschis non stop dar nu e atenta mai mult de 10 min per total.. Eu folosesc alt truc cand nu vrea sa deschida gura...ii dau o alta lingurita in mana si ea o baga pe aia in gura si pac si eu cu a mea :)) functioneaza de minune...cred ca ea crede ca mananca singura :))
La noi mesele cu lingurita sunt linistite, fara tv, cantecce sau jucarii....doar avionul si lingurita si papam tot si doar uneori ne murdarim foarte tare...in general doar la botic!
In schimb mesele cu biberon sunt o distractie...se zbate ca un peste pe uscat ...trebuie sa ii distrag atentia si sa nici mu isi da seama ca e bibe in gurita si nu suzi :)) e mare distractia!!

Ramo si Sara la fel isi ridica suzi cand e pe burta...exact ca un catelus...mor de dragul ei cand o vad! Ai vazut postul meu cu intrebarea mea legata de coloana??

Are cineva robotul Philips Avent?

Eu de cand am luat scaunul de masa mi-e muult mai usor...o iau dupa mine la bucatarie deci pot face si treaba in bucatarie pt ca in rest eu o mut in functiede camera unde am treaba si ea sta cu mine si eu ii explic ce facem, ii arat etc.

Gliana imi place tare mult ca te bucuri de fiacre moment al vietii si traiesti intens!

Fetelor stiu ca sunt datoare cu masajul si gimnastica dar de fiecare data cand a venit maseorul i-am lasat singuri ca am avut treaba sau a ramas sotul si am uitat sa ii spun lui sa filmeze dar o sa imi fac timp saptamana viitoare!
Legat de premergator chiar aseara a fost la noi si i-am aratat niste jucarii de pe amazon de genul premergatoare dar statice pe care eu as fi vrut sa le iau dar nu mi-a recomandat pana la 8 luni cel putin.

Eu azi ma apuc de bagaje ca maine o ducem pe bubu la socrii si vineri dimi plecam la munte...abia astept!! Ne ducem in Poiana la un eveniment al unor furnizori si o sa avem vineri un recital al lui Brenciu si sambata Geambasu :) ...deci azi ma probez, maine coafor, total rasfat :)
Aa...si aseara am fost sa ne cumparam echipament de iarna....nu sunt deloc fan zapada dar imi este drag echipamentul...la anul vreau sa invat sa schiez, odata cu Sara :))

Tocmai s-a ridicat in fund dupa spate singura :))




Felicitari frmoasa Sara si distractie placuta mamei!Ce bine ca puteti pleca cateva zile singuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Eu ma simt si mai rau ca ieriam transpirat toata noaptea tusesc ,febra ,frisoanenu mi e de mine dar ma gandesc la Ianis de azi dim e cam moale..el care rade toata ziua parca nu are chef de nimik..
Ramona si al meu face crampe de la legume cred eu..si seara e un dezastru se screme saracu si plange..sotu zice ca e de la dintisorinu mai stiu nimik m am cam saturat (scuze cred ca intru intr o mica depresie)

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Of Aly imi pare tare rau,sper doar sa nu fi luat si Ianis!
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Fetele HELP puiul meu de dimineata e ffff moale..pur si simplu adoarme instant el care nu dormea decat in brate,i am masurat temp intrarectal si are 38,4!Ar trebui sa i adm ceva?Ma sperii cand il vad ca sta pe pat si pur si simplu adoarme!!Un sfat va roggg!!

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)

Da-i antitermic si suna doc de urgenta!
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Vad ca Bobo a inceput sa se ridice pe picioruse, se agata de noi si se salta sau sta in patru labe si se ridica asa pe talpite. Ne apucam diseara sa lasam patutul la ultimul nivel. Doamne ce repede cresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe si fericite lunite de la tizul tau LUCA de Navicula!Sa fi sanatos si fericit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Buna, fetelor!
Ufffff...gata! Incidem TV, inchidem TOT!!!Mi-e asa de nsapa azi@!!!!!:(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


amaia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Vad ca Bobo a inceput sa se ridice pe picioruse, se agata de noi si se salta sau sta in patru labe si se ridica asa pe talpite. Ne apucam diseara sa lasam patutul la ultimul nivel. Doamne ce repede cresc!

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


El mereu a ffost mai precoce
Asa-i ca cresc repede
A mancat pana la urma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84



Gliana , poate imi spui si mie vre-un truc , ca libidoul meu e sub zero... deja incep sa-mi fac griji .. fug de sex ca ala de tamaie
Miha

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


eiii fetelor.....e de la varsta....cu cat inaintezi, cu atat iti dai seama ca e delicios :)))))))))))))))..
La 20 ani si eu eram fara chef
Doamne..ce subiecte avem azi :))))))))))))))))))))))




esti super tare!!!

Bebinuta de
Ada(30 nov 2006) si de Robert (11 iulie 2011)



da, merci
M-ati auzit voi sa ma plang ca nu sta sotul cu bb?:)))) sau ca nu ma ajuta...:))))))???

Mergi la inceput