Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ilida, nu se recomanda tv pana la 2 ani. nici baby eisteain, nici muzica...nimic. acum e alegerea fiecareia. eu am zis passi la Ana si la Filip. Ana acum la 3 ani, se uita de max 2 ori pe sapt la desene max 30 de min.


Pt FB, nu am retinut cine intreba de grup, trebuie sa ne adaugi pe una dintre noi ca prietene ca sa te putem adauga in grup. ma gasestoi cu Bettyasc.


noi....nu mai zic ca mooooor de somn, am dormit 3 ore


Anaemi, sanatate multa!!

In legatura cu picatul, copilul trbeui sa se invetesingur, sa isi cunoasca limitele si puterile. Nu vom putea fi toata ziua in spatele lor. Eu n-am deloc covoare in casa, doar parchet, la Ana am asigurat colturile, vezi de treaba...le dadea jos in sec 2. Acum se loveste mai des ca la 10 luni din neatentie si de grabita ce e


gata, merg la somn

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Ilida , ma bucur ca Tudor e bine , probabil a fost vaccinul .
Noi avem patutul in camera noastra si seara cand stam in dormitor cu tv aprins se mai uita si el ca este nevitabil si nici nu pot sa stau fara tv , dar am noroc ca nu ii atrage atentia decat 2 , 3 minute , reusesc sa il distrag usor cu o jucarie sau jucandu-ma cu el. E foarte atent la reclame si la desene animate , nu stiu ce anuma il atrage , dar schimb repede canalul ca sa nu se uite. la calculator nu stau cu el ca mi se pare prea aproape pt el si aricum imi trage de fire de taste , baleste tot , asa ca nu!
Acum eu sincer il mai pun cate 15 minute in premergator ca sa pot sa imi fac ceva treaba rapid si cum el nu are stare , ii trebuie ceva in care sa se poata deplasa , deci iubeste premergatorul si se plimba in toata casa cu el. Ieri pregateam legumele pt el si vad ca imi pleaca fructiera de pe masa , cand ma uit , el venise cu premergatorul si tragea de fata de masa , m-a uimit ce putere are de tragea tot ce era pe masa. Sper sa nu se invete prea tare cu el , ca nu vreau sa abuzam de el
Cu alaptatul noaptea nu ma bag pt ca nu e cazul ns , insa vroiam sa spun ca el de pe la 4 , 5 luni nu a mai papa noaptea , insa acum , de cateva seri m-am prins ca se trezea de foame , deci iar papa si la 3 , nu stiu daca o fi vre-un puseu , sau pur si simplu nu ii mai tine laptele de foame toata noaptea ..
Gliana , poate imi spui si mie vre-un truc , ca libidoul meu e sub zero... deja incep sa-mi fac griji .. fug de sex ca ala de tamaie
Miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84



Gliana , poate imi spui si mie vre-un truc , ca libidoul meu e sub zero... deja incep sa-mi fac griji .. fug de sex ca ala de tamaie
Miha

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


nu esti singura!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna dimineata, fetelor!

ilida, ma bucur ca bebe tudor e ok acum.

anda, eu zic ca papa fff bine! noi suntem cu muuuult in urma la capitolul mancare. face crampe cu urlete, de la aproape orice ii bag nou.
astept sa vad ce zice maine pediatra.

va pup pe toate si va urez multa odihna!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

ce haios mi se pare ca userul iul-aug ne anunta ca a venit iarna!

O astept pe Eva sa se trezeasca si sa vada zapada, de cand asteapta ea sa ninga

Filip nu se uita la TV sau la computer. Problema la aceasta varsta nu este ce priveste, ca sunt clipuri de copii sau stiri, ci de succesiunea imaginilor, e ceva legat de refreshul ala, n-am termenii tehnici necesari ca sa explic. Pe Eva am lasat-o la Baby Einstein, avea vreo 10 luni, ne uitam amandoua, eu stateam langa ea si aveam si noi maimutoaie cu care faceam ce era p-acolo. Puneri in scena. Era incantata. Apoi la desene scurte de 5 minute: Pocoyo, Miffy, Musti. Nu e innebunita dupa TV, nu prea se uita, mai cere din cand in cand cate un DVD cu desene.

Bebinuta, cand a inceput Eva sa se intarce, in jurul varstei de 2 ani, ma asteptam sa ramanem cu mesele de noapte ultimele, dar alea au fost primele pe care le-a scos, nu-mi venea sa cred ce noroc pe mine.

Ieri a fost si Filip la primul lui chef

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

aseara mi s-a agitat vreo 2 ore, crampe, partzuri si tot tacamul...prb de la morocov, ca i l am bagat de ieri.
nu mai stiu ce sa fac...

imi vine sa nu l mai diversific cu nimic si sa l las sa bea 5 litri de lapte dc vrea si cu asta basta. nu mai suport sa l vad cum se screme de crampe.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

:)) sa va povestesc ce a facut iustin cat scriam eu la calculator. s-a tarat din pat, dintr un capat in altul, dupa suzeta, ca sa si o bage singur in gura, cu gura, nu cu mana, ca un catzel.;)))

se taraste ff funny, impinge de fund, ca are multa forta in fund si isi pune capul intr o parte ca sa se poata impinge, sa i alunece pe obraz, ca a remarcat ca de nas se incurca, dar nu si foloseste mainile, doar fundul...cred ca are tractiune spate.:)))

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Anaemi ai grija de tine, nu te neglija
Mihaeu incep sa cred ca si Robert isi schimba programul de somn ziua; incepe sa aiba 2 reprize de somn cam de 2 ore...da...el care dormea 30 minute. Ne cresc copiii! Spor la shopping

Anca fetita agitata
Mamutz la noi solutia a fost patut din acela de voiaj...mult mai comod si nu se loveste; si in el poti pune salteaua pe care o folosesti la patutul de lemn

Acum doarme]. Sa vedem daca ajunge sa doarma 2 ore...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna dragi mamici!
Tocmai ma pregateam sa fac capitol nou dar deja facuse altcineva. Multumimi!!!

Am intrat sa va spun ca Tudor se simte foarte bine. A avut o noapte lunga in care a plans si noi nu am dormit mai deloc, l-am tinut in brate, l-am plimbat prin casa... In fine, acum a trecut si e ok, se joaca si nu mai are temperatura.
Va multumesc la toate pentru ganduri si sfaturi si le urez si eu bebelusilor suferinzi (de dintisori mai ales) sa treaca repede si sa fie din nou veseli si dragastosi


Ma framanta o intrebare in ultimul timp: voi ii lasati pe strumfi sa priveasca la TV/calculator? Si daca da, cat?
Noi aici nu ne uitam la TV in schimb mai punem clipuri cu muzica - de copii evident. Ma gandeam daca il las pe TUdor sa se mai uite la clipuri animate, ii dauneaza?


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Tudor bolnavior.
Eu mai tin televizorul pe duck tv sau baby tv pentru muzica de copii. Nu se uita la tv decat asa in treacat. El se joaca si tv e zgomot de fond.
De daunat dauneaza cand se uita efectiv acolo ore in sir. Parerea mea. Sunt convinsa ca se poate discuta mult pe aceasta tema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:



A venit iarna la Bucuresti!!!!

Noi venim de la vaccin...urlete de ma busea si pe mine plansul....bina ca am scapat 6 luni...

Mergi la inceput