Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (42)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

laura, scuza ma ca te am sarit de la seria de pupici. motiv pentru care iti trimit mai mult deodata!

krissy, noroc ca te avem la odisee.
ma uit pe cutie si iti zic ce cantitate de proteine la 100 ml are. te pup.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

ERIC

Va las si eu o si o , d-ra mea face 5 luni azi .

AlyMih ma bucur ca Ianis e mai bine. Sanatate multa si tie .

Burtocika bine ai revenit si bafta cu diversificarea .

Krissy multumim de sfaturi .

Alexia felicitari pt bubu mic .

Anda imi pare rau ca aveti infectie urinara. Eu nu inteleg daca tot ti-a pus diagnosticul de rahitism de ce nu iti mareste doza de Vigantol. Asa este si Razvi al meu transpira ceva de speriat noaptea si tot de la rahitism, insa noua ni s-a recomandat sa-i marim doza de vitamina D de cand era micut. Aaa, by the way, mi NU mi se are ca mancati prea putin lapte, cel putin in comparatie cu noi.

Cu cheful mai fetelor, treaba sta cum zice proverbul: cheful vine mancand .

Andreea imi pare rau ca sunteti toti cu bube, dar o sa treaca. O sa revina el si lapticul .

Corry daca nu au nici o reactie eu zic sa continui, parca asa se recomanda sa fie data completare de lapte. La noi e invers, incepem cu laptele - ca sa fiu sigura ca mai bea si ea ceva laptic, il refuza si dupa aia ii dau piureul. Dar daca ai tai vor si completare cu lapte, go ahead.

Lori

Miha bafta cu diversificarea . Asta e prima reactie sa suga, o sa vezi ca mai incolo se obisnuieste cu lingurita. Pai daca sotul ii zice de pe acum lui Imi ca nu e voie, ce o sa faca cand o sa inceapa sa mearga de-abusilea / in picioare si o sa misune peste tot, o sa puna mana peste tot & co .

Ilida relax , se joaca si el si daca tot a descoperit miscarea o sa o tot faca pana descopera alta chestie interesanta.

Mey eu nu stiu cu ce sa continui diversificarea. Programul nostru e cam asa: dimineata 5-6 100ml lapte, 9-10 fructe (alaltaieri a batut recordul a mancat 160gr), 13-14 piure de leguma (ieri alt record 200gr), 17-18 60ml lapte apoi 60ml lapte cu cereale mai grosute, 20-21 - 100ml lapte. Are nopti in care nu vrea deloc lapte, nopti in care mai accepta un bibe de 100ml maaaxim. O incercam mereu cu lapte inainte de mesele solide si nu vrea decat in cazuri exceptionale, si atunci cand nu vrea trecem la masa solida. Dupa mesele solide este EXCLUS sa mai vrea lapte.
Avem introduse pana acum: fructe: mar, para, banana; legume: morcov, pastarnac, telina, cartof. Cum continui? Ii bag branzica sau carnea? Sau ma axez pe introducerea de fructe si legume mai multe?

fetele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Neata si de la noi.

Va poftesc la un ceai cald cu lapte si voiosie care sa ne tina toata ziua!

La multe lunite Ericutu! Giuliana ai un flacau mare de 5 luni! Sa ti traiasca si sa te bucure continuu!

Aseara a fost interesant. Imi s a culcat la 9.45. Si eu m am culcat destul de devreme, la 10.30. In jur de 0.30 eu deja eram treaza gandindu ma cum de ea nu s a trezit. Dar placerea n a fost mare, s a trezit si cucoana. Am auzit o pe monitor si m am dus repede s o alaptez.
Urmatoarele treziri: 1.45, 3.40, 5.45 si 7.30. Ca de obicei nimic nou. Dar a fost ciudat s o aud pe monitor. Si mai eram si stresata sa nu cumva care sa l deranjez pe sot de la somn. Am sa l intreb cum a dormit mai incolo.

Pe la 6.30 a inceput sa tiuie si bateria de la fire alarm (trebuia schimbata). A adus sotul o scarisoara mica si a demontat bateria, dar Imi nu a mai dormit mult dupa aia! Cam asa a fost noaptea la noi, pot spune una mai obositoare decat daca as fi dormit la ea in camera.

Am uitat sa zic ca dupa ce am alaptat o, de fiecare data ma duceam la mine in camera, cu toate ca de fiecare data am fost tentata sa ma culc la ea in camera. La trezirea de la 5.45 m am culcat la ea in camera si dupa vreo jumate de ora, a inceput si alarma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

ERIC

Va las si eu o si o , d-ra mea face 5 luni azi .

AlyMih ma bucur ca Ianis e mai bine. Sanatate multa si tie .

Burtocika bine ai revenit si bafta cu diversificarea .

Krissy multumim de sfaturi .

Alexia felicitari pt bubu mic .

Anda imi pare rau ca aveti infectie urinara. Eu nu inteleg daca tot ti-a pus diagnosticul de rahitism de ce nu iti mareste doza de Vigantol. Asa este si Razvi al meu transpira ceva de speriat noaptea si tot de la rahitism, insa noua ni s-a recomandat sa-i marim doza de vitamina D de cand era micut. Aaa, by the way, mi NU mi se are ca mancati prea putin lapte, cel putin in comparatie cu noi.

Cu cheful mai fetelor, treaba sta cum zice proverbul: cheful vine mancand .

Andreea imi pare rau ca sunteti toti cu bube, dar o sa treaca. O sa revina el si lapticul .

Corry daca nu au nici o reactie eu zic sa continui, parca asa se recomanda sa fie data completare de lapte. La noi e invers, incepem cu laptele - ca sa fiu sigura ca mai bea si ea ceva laptic, il refuza si dupa aia ii dau piureul. Dar daca ai tai vor si completare cu lapte, go ahead.

Lori

Miha bafta cu diversificarea . Asta e prima reactie sa suga, o sa vezi ca mai incolo se obisnuieste cu lingurita. Pai daca sotul ii zice de pe acum lui Imi ca nu e voie, ce o sa faca cand o sa inceapa sa mearga de-abusilea / in picioare si o sa misune peste tot, o sa puna mana peste tot & co .

Ilida relax , se joaca si el si daca tot a descoperit miscarea o sa o tot faca pana descopera alta chestie interesanta.

Mey eu nu stiu cu ce sa continui diversificarea. Programul nostru e cam asa: dimineata 5-6 100ml lapte, 9-10 fructe (alaltaieri a batut recordul a mancat 160gr), 13-14 piure de leguma (ieri alt record 200gr), 17-18 60ml lapte apoi 60ml lapte cu cereale mai grosute, 20-21 - 100ml lapte. Are nopti in care nu vrea deloc lapte, nopti in care mai accepta un bibe de 100ml maaaxim. O incercam mereu cu lapte inainte de mesele solide si nu vrea decat in cazuri exceptionale, si atunci cand nu vrea trecem la masa solida. Dupa mesele solide este EXCLUS sa mai vrea lapte.
Avem introduse pana acum: fructe: mar, para, banana; legume: morcov, pastarnac, telina, cartof. Cum continui? Ii bag branzica sau carnea? Sau ma axez pe introducerea de fructe si legume mai multe?

fetele


Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)


Eu zic sa nu te grabesti cu carnea, cel putin. Noi nici acum nu mancam branzica, inca. Dar poti sa mai incerci la fructe si legume. Niste dovlecel, de exemplu. Asta e primul cu care am inceput noi. Noi am mai introdus pastai, cu brocoli ne muncim ca nu ii place dar nici nu stau pe capul ei. La fructe nu stiu ce sa-ti zic ca doar astea le-am bagat si noi. Am incercat nectarina dar i-a facut niste afte pe limba asa ca nu i-am mai dat si a doua oara. Prunele la borcan nu i-au placut de nicio culoare...iar la altele nu m-am bagat ca sezonul nu ne ajuta prea mult nici aici si apoi si frica e mare . (din partea mamei paranoice, evident- adica eu).
dar pediatrul ce ti-a zis? Cu ce ar trebui sa continui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna dimineata mamici si strumfici!

Noi abia acum ne punem la somn dar voiam sa va zic ceva, ca nu-mi iese din cap problema:
Am observat la Tudor ca isi freaca nonstop labutele picioarelor. Chiar si cand sta pe burta, si le ridica si le freaca. Sau cand ii facem baie, in cadita. Doar cand mananca este linistit (atunci da din cap)
Ai vostri fac asa? Sa ma ingrijorez, e vreun semn de vreo boala? Nu plange cand face asta cum se presupunea ca e la colici. Ce-o fi?
Pe internet nu am gasit explicatii, dar mie tot nu mi se pare in regula sa faca asa. Si nu stiu cum sa-l opresc. Mai ales ca la statul pe burta in loc sa fie preocupat sa isi ridice odata fundul s-o ia de-a busilea, el sta bleg si isi freaca la picioare


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Si Sofia si le freaca. Initial am zis ca or fi colici dar nu plange. Acum mai rad si spun ca are scaieti in sosete:) AAAA....si a mea, cand duce jucaria la gurita si roade de zor, isi misca o manuta din umar, ritmic asa...zici ca da din aripa. Initial m-am gandit tot asa ca o fi vreun semn de boala, doamne fereste, dar pe urma am realizat ca ea e de fapt foarte incantata si mandra si vrea sa faca si ea mai multe chestii odata (ca Napoleon), adica ...sa roada si sa dea din aripi!:)





iarta-ma, dar ma prabusesc de ras...da din aripa?????

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....




Da, mai!!!!! Exact asa face!!!!:)))))) O filmez si o pun pe FB cand o prind si sa-mi spui tu daca nu da din aripa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

ERIC

Va las si eu o si o , d-ra mea face 5 luni azi .

AlyMih ma bucur ca Ianis e mai bine. Sanatate multa si tie .

Burtocika bine ai revenit si bafta cu diversificarea .

Krissy multumim de sfaturi .

Alexia felicitari pt bubu mic .

Anda imi pare rau ca aveti infectie urinara. Eu nu inteleg daca tot ti-a pus diagnosticul de rahitism de ce nu iti mareste doza de Vigantol. Asa este si Razvi al meu transpira ceva de speriat noaptea si tot de la rahitism, insa noua ni s-a recomandat sa-i marim doza de vitamina D de cand era micut. Aaa, by the way, mi NU mi se are ca mancati prea putin lapte, cel putin in comparatie cu noi.

Cu cheful mai fetelor, treaba sta cum zice proverbul: cheful vine mancand .

Andreea imi pare rau ca sunteti toti cu bube, dar o sa treaca. O sa revina el si lapticul .

Corry daca nu au nici o reactie eu zic sa continui, parca asa se recomanda sa fie data completare de lapte. La noi e invers, incepem cu laptele - ca sa fiu sigura ca mai bea si ea ceva laptic, il refuza si dupa aia ii dau piureul. Dar daca ai tai vor si completare cu lapte, go ahead.

Lori

Miha bafta cu diversificarea . Asta e prima reactie sa suga, o sa vezi ca mai incolo se obisnuieste cu lingurita. Pai daca sotul ii zice de pe acum lui Imi ca nu e voie, ce o sa faca cand o sa inceapa sa mearga de-abusilea / in picioare si o sa misune peste tot, o sa puna mana peste tot & co .

Ilida relax , se joaca si el si daca tot a descoperit miscarea o sa o tot faca pana descopera alta chestie interesanta.

Mey eu nu stiu cu ce sa continui diversificarea. Programul nostru e cam asa: dimineata 5-6 100ml lapte, 9-10 fructe (alaltaieri a batut recordul a mancat 160gr), 13-14 piure de leguma (ieri alt record 200gr), 17-18 60ml lapte apoi 60ml lapte cu cereale mai grosute, 20-21 - 100ml lapte. Are nopti in care nu vrea deloc lapte, nopti in care mai accepta un bibe de 100ml maaaxim. O incercam mereu cu lapte inainte de mesele solide si nu vrea decat in cazuri exceptionale, si atunci cand nu vrea trecem la masa solida. Dupa mesele solide este EXCLUS sa mai vrea lapte.
Avem introduse pana acum: fructe: mar, para, banana; legume: morcov, pastarnac, telina, cartof. Cum continui? Ii bag branzica sau carnea? Sau ma axez pe introducerea de fructe si legume mai multe?

fetele


Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)

AAAAAAAAAAAAA... si LA MULTE, MULTE LUNITE!!!!! O PUNEM DE-UN CHEF????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele!

La multe lunite Andra si Eric!

Miha

Ramona, mi-a placut tare faza cu Iustin si suzeta Deja mi-l imaginam

Oana cum a fost Eliza dupa vaccin?

Anda, imi pare rau ca bebelina este bolnavioara. Si eu zic totusi sa mai ceri parerea unui pediatru.

Nepotelul meu, are un an si 3 luni si nici acum nu i s-a inchis fontanela. Este super ok; nu i-a zis nimeni nimic de rahitism.

Amaia sa iesi repede din butoi...daca n-ai iesit deja

Aly multa sanatate !

Laura,Burtocicka aveti copilasi mari deja

Andreea , cum spunea si Loredana, vezi macar partea buna a lucrurilor, ca sunteti toti acasa

Krissy , o mie de si multumesc si eu din suflet ca esti aici cu noi

Adra

Ariana

Roberta , voi cat mai aveti cu tratamentul?

Corry si eu ii dau san dupa fructe. Uneori imediat, uneori mai asteptam putin, depinde cum cere. Nu am avut probleme pana acum, cu toate ca si eu m-am gandit sa nu fie ceva probleme.

Alexia printesa mica !

Ilida si cum a zis si Adra, incearca sa te relaxezi ca Tudor este ok.

Cristelle, imi place tare poza de la avatar

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Crisspy, noi de o luna jumate suntem numai pe legume si fructe.

Ieri i-am dat si putina carnita, cam o jumatate de lingurita. Dar sincer nici nu ma stresez prea tare cu ea

Nici ceilalti doi nu sunt prea carnivori...de fapt nu papa carne mai deloc, decat fff rar si fff putin.

Azi de dimineata i-am facut si putina branzica,din lapte de capra, si i-am facut-o cu mar. Dar nu prea i-a placut,si a mancat doar cateva lingurite. Cred ca i s-a parut inecaciosa, ca tot dadea sa vomite, asa ca am renuntat.





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Eu sunt mai bine,multumesc !

...macar cu capul, daca restul este in pioneze

Stomacul tot ma mai doare. O sa ma duc luni la un control. Oricum , cred ca este pe fond nervos. Cam asa mi se intampla, cand sunt stresata, obosita &co. incepe stomacul sa-si faca de cap se strange si zvacneste in toate partile

Cu somnul......tot pe zero. Azi nopate, de la zece si un pic pana la 1, Petru s-a marait si a vrut in brate din 10 in 10 minute fix, pe ceas.

De la 1 pana de dimineata cred ca s-a trezit de vreo 5 ori; nici nu m-am mai uitat din cat in cat. La un moment dat, cred ca am adormit cu el in brate pe fotoliu ....macar de as avea un fotoliu mai comfortabil .

p.s sa nu uit Ruxiii, distractie placuta la munte ! Ce as mai merge si eu, fara copii sa-mi fac de cap ca lumea



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Amaia mersi de raspuns si de felicitari . O sa sun azi si pediatrul sa vedem ce zice. Cu carnita ni s-a recomandat sa incepem pt ca Andra are anemie si nici nu ia bine in greutate. Uf ca greu mai e. Instinctul meu imi zice sa mai astept cu carnita pana macar la 5 luni jumate - 6 luni, insa nu stiam de branzica, cand as putea sa o introduc. Si sa fac eu branzica calcica sau din comert.

Anamaria . Noi suntem mari carnivori, inclusiv Razvi - i-a placut carnea mai mult ca fructele sau legumele.

Sper sa reusesti sa te mai odihnesti si tu ca nu esti nici tu de fier .

Mergi la inceput