Strugurasi de Sept-Oct 2011 *26*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

HAYAT - imi pare nespus de rau de ceea ce ti se intampla!
Te rog sa ne spui daca te putem ajuta cu ceva!
Incearca sa le iei pe rand, nu iti aglomera mintea cu toate!
In primul rand Razvanel stiu ca este f bine, a luat foarte bine in greutate, mananca parca 200 ml/ masa, ceea ce este excelent! Incearca sa nu iti mai faci griji cu asta, are poate acum o perioada cand e mai vomitacios si plangacios...va trece! concentreaza-te pe asta!
Apoi cu operatia! Este intr-adevar ceva serios ce descrii tu acolo, insa pronosticul de 85% este totusi unul bun, nu? Razvan s-a nascut pt ca e un invingator si asa va fi si de data asta!
Pana in mai nu e prea mult timp sa strangi banii, insa nu se poate amana? Pana la ce varsta se poate face?
Gandeste-te ca totusi Razvan are o problema pentru care EXTSTA REZOLVARE! Ca deja este pe maini bune! Asta este excelent! In plus mai mult decat orice are nevoie de tine sa fii puternica!
ohooo si ce puternica esti! . Asta stim toate!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Hayat, razvanel e si al nostru nu numai al tau... el e struguras, asa ca , te rugam, sa ne dai un cont in care sa punem cate putin pentru el ( NU PENTRU VOI, CLAR?!?) . Nimeni nu sta cu fundul pe gramada de bani si nimanui nu-i pica din cer, dar cred ca daca macar unele punem cate putin acolo se strange ceva si asa relaxam putin si tensiunea din casa care pe puiul mic nu-l ajuta!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hayat, capul sus mamico! Ai un cont in banca? Te rog eu mult posteaza l! Sunt convinsa ca ne putem mobiliza toate astfel incat sa va putem da o mana de ajutor. ce zici?! Hai curaj! o sa fie bine!!!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

offf iubita mea Hayat.. ce as vrea sa te tin in brate si sa iti zic ca totul va fi bine..
pana una alta da-ne un cont ( asa cun zice Ionela) , si sa adunam cate putin sa ii vedem putulica dreapta la Razvanel..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Hayat


LenaC, tie din ce data iti e suspendat contractul? Pentru ca daca concediul medical e pana in ziua x, si suspendarea vine din x+2, atunci ziua x+1 poate fi concediu de odihna, sau chiar zi lucrata :). MA gandesc eu ca aia ar fi singura solutie. Oricum, indemnizatia se calculeaza ca fiind media ultimelor 12 luni, inaintea nasterii copilului. Si indemnizatia intra in vigoare incepand cu data depunerii cererii pentru situatii neprevazute in lege.
Indemnizatia pentru cresterea copilului se acord#259; de la datele prev#259;zute la alin. (1) lit. a)-d), dar nu mai devreme de data la care s-a aprobat concediul pentru cresterea copilului ori a incetat realizarea de venituri supuse impozitului.
Salariul pe ianuarie il poate recalcula, adica daca in alte locuri se da dupa terminarea lunii...Mai bine zis are obligatia sa iti recalculeze salariul pe ianuarie, pentru ca daca a facut suspendarea de contract din data de 21, tu concediu depus pana in 19, data de 20 ce face cu ea? E evident ca daca nu e nici o alta hartie, tu fiind angajata la acea data, AI LUCRAT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Anca mersic mult de raspunsul complet

Contractul e suspendat de pe 21.
Si eu ma gandeam ca 20 ian ar putea sa fie considerata zi de munca, daca tot m-au platit
Dar nu stiam cat e de legal
Eu le ziceam sa imi puna zi de concediu neplatit.
Pana la urma au lasat plata si a zis k o sa fie ok.
Sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Anca mersic mult de raspunsul complet

Contractul e suspendat de pe 21.
Si eu ma gandeam ca 20 ian ar putea sa fie considerata zi de munca, daca tot m-au platit
Dar nu stiam cat e de legal
Eu le ziceam sa imi puna zi de concediu neplatit.
Pana la urma au lasat plata si a zis k o sa fie ok.
Sper sa fie bine.


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011


E platit, ba chiar mai mult decat de obicei :)
Mai bine asa decat neplatit. La urmatorul copil te poate influenta doar daca il nasti in urmatorul an.



Hayat, curaj, pune contul si o sa vezi ca se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Hayat, am trimis niste balerine ca sa te faca sa zambesti

----------








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Hayat, imi pare foarte rau
Multumeste-i lui Dumnezeu ca Razvan are o problema ce poate fi rezolvata, de bani faceti voi rost. Asteptam cont bancar.
Pronosticul de 85% este unul foarte bun, niciun doctor nu se hazardeaza sa-ti spuna 100%. Tu trebuie sa fii foarte optimista, pentru el. Si tine-l in brate acum, ca mai incolo vei vrea si el te va respinge pe motiv ca-i mare si nu se cade sa-l tina mami atat in brate.
Incearca sa iei lucrurile usor, unul cate unul. Toate se vor rezolva, pe rand.
Da-l naibii de praf, ca nu se intampla nik. Roaga-l pe sotz sa-l stearga. De mancat trebuie sa mananci.
Fii vesela si ai sa vezi ca si Razvan isi va schimba atitudinea in timp. Joaca-te cu el, tine-l pe genunchii flexati, ia-l de manute, spune-i cu caldura ce inseamna el pt tine. Sunt convinsa ca faci asta deja, dar trebuie sa fii calma si sa il lasi sa simta asta. O sa vezi cat de mult conteaza.
Se va rezolva totul, va fi bine, spera si ai sa vezi!
Noi suntem alaturi de voi, chiar daca eu nu am fost la odisee (din superstitie, pt ca intre Maya si Sasha am pierdut 5 sarcini si acum am spus ca nu mai scriu la nicio odiseee...) numai sa-mi vad copilul sanatos in brate :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Alayna - a facut febra dupa vaccin? Noi inca nu l-am facut, cred ca s-a speriat dr de nametii de zapada.

Afara e ca intr-o poveste...cand stai in casa hehhehehhe

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput