Avort medicamentos

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

maria, cand ai fost ultima data intr-o casa de copii?
Cand ai vazut ultima data un copil cu malformatii? Cum ai ajutat tu sapt. trecuta cei 1000 de parinti care au fost concediati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

maria, cand ai fost ultima data intr-o casa de copii?
Cand ai vazut ultima data un copil cu malformatii? Cum ai ajutat tu sapt. trecuta cei 1000 de parinti care au fost concediati?



UN ALT mesaj personal!!! Incurcam borcanele!
Nu sunt Maica Tereza!!! Va linisteste putin asta?
Nu sunt mai buna ca voi! Va simtiti mai impacate acum?

NU ma urc pe nici un podium si nu va las pe voi in urma. Nu blamez pe nimeni, nu ma iau de nimeni, Nu spun ca e cineva e mai prost sau mai incompetent.
Nu pot sa infiez 300 de copii orfani, nu pot sa ofer locuri de munca pentru 300.000 de someri. DAR nici nu acuz pe nimeni de pe acest forum ca nu o face!!!

Nu asta era mesajul, nu asta era dezbaterea, nu asta era scopul.

Cleo de ce nu citesti la sectiunea " Copii cu nevoi speciale? " De ce nu le intrebam pe mamele de acolo de ce-i mai tin in viata pe copiii lor? "

De ce ne intereseaza mai mult ca altii sunt mai prosti ca noi, in loc sa ne intereseaze cum sa construim ceva impreuna? Macar la nivelul unei discutii.....
Cum sa construim cand nu putem comunica? Eu vorbesc de mere, mi se raspunde de gramatica chineza. Eu intreb de masini de spalat, mi se raspunde despre cate operatii estetice mi-am facut......
Este aberant....ca nu putem purta o discutie si ca nu putem dezbate deschis un subiect atat de important.

Paranteza:

Ca sa luptam impotriva traficului de carne vie. crezi ca are relevanta cati someri am angajat? Sau cate flotari facem pe zi?

Faptul ca japonezii implica oamenii handicapati si cu malformatii grave in societate, faptul ca le ofera locuri de munca si dreptul la o viata decenta ar trebui sa ne preocupe mai mult. De ce fac ei asta? De ce investesc in oameni cu probleme in loc sa se descotoroseasca de ei? De ce lor le pasa si ei pot gasi solutii in timp ce noi incercam sa demonstram ca nu suntem suficient de buni? De ce femeile japoneze care stiu ca vor face copii handicapati pastreaza sarcina si noi ne temem de asta si facem avort? Japonezii inca mai sufera in urma radiatiilor de la hiroshima si acum de la fukushima. Se nasc copii cu cancer de piele, copii cu leucemie, copii fara maini si fara picioare. Exista angajati la televiziunea japoneza oameni care nu au maini si picioare! De ce mamele japoneze aleg asta si ale noastre nu?

Astea sunt probleme reale cu care ne putem confrunta oricare dintre noi, oricand. De ce inchidem ochii si dam vina pe altii si le cautam cusururi? Haideti sa discutam deschis si sa gasim solutii. Sa oferim alternative (macar la nivelul conceptelor si ideilor) pentru tinerele femei care nu stiu ca exista alternative!

Sa incercam sa fim pozitivi si sa spunem "Da, se poate!" In loc de "Nici tu nu esti mai breaz!"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

aia cu copiii speciali ar trebui sa nu o atingi. eu cred ca nici tu nici eu si nici altii nu avem absolut niciun drept sa vorbim despre acei copii, doar mamele lor au acest drept.

inca o bila neagra pentru tine.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Maria, nu e suficient sa spui 'ho! stop!' unei femei ce vrea sa avorteze, dandu-i cu biblia in cap. Trebuie sa ii arati alternativa, sa ii arati partea buna. Daca zici 'nu fa asta ca esti o criminala' si atat, nu rezolvi nimic. Daca ii spui "nu fa asta pt ca exista solutii, uite asta, asta si asta, care iti asigura tie si copilului o viata" atunci ai sanse sa schimbi parerea femeii aleia. Dar sa vii cu alternative si variante concrete si posibile, nu doar cu amenintarea iadului.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Desi nu sunt de acord cu tonul si felul in care pune Maria problema, totusi as vrea sa adaug ca uneori nu se pot oferi solutii, mai ales cand nu stii situatia. Fata care a initiat topicul nu a scris nimic despre situatia ei, cu siguranta ar fi fete aici, pe forum, care ar ajuta-o in orice situatie ar fi.

Spus pe alt ton, ceea ce vrea sa transmita Maria este ceva ce, cred eu, este de datoria fiecarui om care crede ca acel conglomerat de celule este o fiinta umana sa spuna.

Solutii se gasesc in orice problema, oameni care sa ajute de asemena, trebuie doar sa ceri ajutor. Atunci cand avortul nu intra pe lista de posibile solutii, iti indrepti privirea spre alte solutii, iar in final nu cred ca am auzit vreodata o mama care sa zica, off, mai bine avortam, uite ce greu ne descurcam...



Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

O poate opri cineva/ceva pe Maria?
Are o opinie. Si-a exprimat-o.
Are ceva de spus. A spus.

Maria, ai impresia ca sintem cretini? De ce repeti, la nesfirsit, ceva ce ai mai spus o data?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Maria, citesc la sectiunea cealalta - dar cititul este nimic, doar vanare de vant. Ba sunt implicata si in unele actiuni de ajutorare. Asta si in afara forumului. De aceea vorbesc, ca am vazut situatii reale in viata.

sa incerc altfel sa te trezesc, Maria.

De decretul din 66 ai auzit? dar de Decretei?

Dar de toleranta? Gandeste-te ca toleranta asta a altor fete nu te-a judecat din primul cuvant spus de tine, si au incercat sa te inteleaga in context de cei ai spus/ales asta.

freedelia, eu am auzit mama spunand asta: "mai bine nu te faceam", "ce mi-a trebuit copil", "mai bine de dadeam la casa de copii" etc. Asta nu anuleaza dreptul de a decide a femeii. Si dreptul de a accepta si duce consecintele.

De ex. daca mie dr mi-ar zice ca am o sarcina cu probleme, copilul e cu malformatii, eu as opta pt intrerupere de sarcina. Acum sariti-mi in cap pt asta. Dupa aceea nu va voi explica de ce cred ca asta e bine pt mine.

P.S. trezit in sensul ca exista si alte drumuri, nu nuami al tau, exista si alti oameni, alte vieti, alte decizii, trezirea fiind undeva in sensul iluminarii, vizualizarii oamenilor nu ca un acelasi prototip, ci ca unici si cu drept de decizie si de a gresi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Da,dar daca cineva este convins pana in maduva oaselor ca prin acel drept la avort este omorata o fiinta, cred ca este de datoria acelei persoane sa faca tot ce ii sta in putinta sa impiedice ceea ce considera o crima.

Adica, pentru mine, femeia (mama) este egala in drepturi cu copilul nenascut, deci mi se pare o datorie morala sa apar drepturile celui care nu are pe nimeni sa i le apere.

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Maria, prin urmare acei medici erau IMPOTRIVA AVORTULUI, iar cei chemati care SUSTINEAU avortul nu au mers.
Ghici ciuperca ce-i. :))))))

UIte ca stiintific si legal, este considerat fiinta umana doar dupa 12 saptamani, cand fatul este ca noi, pana atunci este un embrion.
Daca vrei iti inmanez cateva carti de embriologie ca sa te informezi si tu.




Uite aici. Asta ti-a scapat probabil din mesajul de mai sus:


A prominent physician points out that at these Senate hearings, “Pro-abortionists, though invited to do so, failed to produce even a single expert witness who would specifically testify that life begins at any point other than conception or implantation. Only one witness said no one can tell when life begins.”



E BS, citeste embriologia si vei vedea.
Legalitatea avortului se bazeaza pe faptul ca e considerat fiinta umana doar dupa 12 saptamani. E o alta aberatie a siteurilor impotriva avortului.
Asta mi se pare chiar jenant, sa militezi pt. ceva jignind inteligenta celui care te citeste, mintind si facandu-i prosti pe fata.
ma refer la ce ai scris mai sus si la imaginile tulburatoare in care scrie "acesta este un avort" si de fapt arata un fat mort de 30 de saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Eu sunt contra avortului, dar incerc sa imi sustin teza cu argumente (fie ele religioase sau stiintifice) si nu ma implic emotional sau personal in teza asta. Nu scriu conform starilor mele interioare de moment. Cei pro avort ar trebui sa vina cu argumente la fel de ferme.

Eu sustin ca focul arde (ca evidenta religioasa si stiintifica) si voi sustineti ca nu arde. Demonstrati teza voastra, pentru ca cele/cei ce citesc topicul sa se aleaga cu informatii concrete.

Va multumesc


Eu cred ca glumesti.

Mergi la inceput