Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (41)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Lori Multumesc de complimente iubita!

Krissy Multumesc din suflet pentru link ul cu diversificarea pentru vegetarieni.
Esti o dulce ca te gandesti la noi si la noi toate! Daca mai gasesti ceva interesant, te rog posteaza, voi citi cu mare interes. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Seara buna mamici si pitici!

Noi ne-am petrecut ziua la urgente pentru ca Tudor incepand de azinoapte a fost tot cu febra (cand am plecat ajunsese la 39.7) desi i-am dat tylenol, i-am pus comprese si l-am imbaiat cu apa calduta La urgente plin de medici rezidenti. Dupa ce i-au mai dat si ei Tylenol , ne-au zis (asa cum credem si noi) ca nu are cum sa fie reactie la vaccinul de 6 luni din moment ce la dozele anterioare nu a avut absolut nimic. Apoi s-au gandit ca poate are infectie urinara. Ei si aici a inceput chinul: 4 persoane au incercat 5 sonde pe putulica puiului, de credeam ca-i bat! Nu am putut sa privesc! Bineinteles ca nu au reusit (cica ei sunt obisnuiti cu circumcisii unde e usor) asa ca bebe in final saracul sangera si plangea ca din gura de sarpe. I-au pus o punguta si am stat 2h sa asteptam sa faca pisu singur.
Am petrecut 5 ore de cosmar si tot nu avem un diagnostic. Rezultatul sumar spune ca nu are infectie, dar cica mai au un rezultat de primit in 2-3 zile. Acum i-am pus un supozitor cu paracetamol sa vad daca-i mai scade.
Nu stiu ce sa zic, o fi vaccinul, o fi vreun pojar...vom vedea. Sper sa avem o noapte mai usoara.

Scuze ca nu am citit ce-ati mai scris dar sunt zombie.
Va pup, noapte buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna mamici si pitici!

Noi ne-am petrecut ziua la urgente pentru ca Tudor incepand de azinoapte a fost tot cu febra (cand am plecat ajunsese la 39.7) desi i-am dat tylenol, i-am pus comprese si l-am imbaiat cu apa calduta La urgente plin de medici rezidenti. Dupa ce i-au mai dat si ei Tylenol , ne-au zis (asa cum credem si noi) ca nu are cum sa fie reactie la vaccinul de 6 luni din moment ce la dozele anterioare nu a avut absolut nimic. Apoi s-au gandit ca poate are infectie urinara. Ei si aici a inceput chinul: 4 persoane au incercat 5 sonde pe putulica puiului, de credeam ca-i bat! Nu am putut sa privesc! Bineinteles ca nu au reusit (cica ei sunt obisnuiti cu circumcisii unde e usor) asa ca bebe in final saracul sangera si plangea ca din gura de sarpe. I-au pus o punguta si am stat 2h sa asteptam sa faca pisu singur.
Am petrecut 5 ore de cosmar si tot nu avem un diagnostic. Rezultatul sumar spune ca nu are infectie, dar cica mai au un rezultat de primit in 2-3 zile. Acum i-am pus un supozitor cu paracetamol sa vad daca-i mai scade.
Nu stiu ce sa zic, o fi vaccinul, o fi vreun pojar...vom vedea. Sper sa avem o noapte mai usoara.

Scuze ca nu am citit ce-ati mai scris dar sunt zombie.
Va pup, noapte buna tuturor!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Of Doamne ce rau imi pare de bietul bebelus!Sper sa fiti bine si-mi pare tare rau ca l-au chinuit asa tare!Sincer,eu nu stiu cum as fi reactionatla asa ceva
Te pup draga mea,iti urez tie si lui Tudor o noapte usoara si sper sa va treziti sanatosi fara umbra de febra sau altceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

ilida, o mare prostie au zis. Sitemul imunitar al bebelusului se dezv dupa 6 luni cea ce face ca vaccinul de 6 luni sa aiba c totul alte efecte decat cel de la 2 sau 4 luni. Chiar daca sunt aceleasi doze.


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna mamici si pitici!

Noi ne-am petrecut ziua la urgente pentru ca Tudor incepand de azinoapte a fost tot cu febra (cand am plecat ajunsese la 39.7) desi i-am dat tylenol, i-am pus comprese si l-am imbaiat cu apa calduta La urgente plin de medici rezidenti. Dupa ce i-au mai dat si ei Tylenol , ne-au zis (asa cum credem si noi) ca nu are cum sa fie reactie la vaccinul de 6 luni din moment ce la dozele anterioare nu a avut absolut nimic. Apoi s-au gandit ca poate are infectie urinara. Ei si aici a inceput chinul: 4 persoane au incercat 5 sonde pe putulica puiului, de credeam ca-i bat! Nu am putut sa privesc! Bineinteles ca nu au reusit (cica ei sunt obisnuiti cu circumcisii unde e usor) asa ca bebe in final saracul sangera si plangea ca din gura de sarpe. I-au pus o punguta si am stat 2h sa asteptam sa faca pisu singur.
Am petrecut 5 ore de cosmar si tot nu avem un diagnostic. Rezultatul sumar spune ca nu are infectie, dar cica mai au un rezultat de primit in 2-3 zile. Acum i-am pus un supozitor cu paracetamol sa vad daca-i mai scade.
Nu stiu ce sa zic, o fi vaccinul, o fi vreun pojar...vom vedea. Sper sa avem o noapte mai usoara.

Scuze ca nu am citit ce-ati mai scris dar sunt zombie.
Va pup, noapte buna tuturor!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Ilida , nu e adevarat ! Gabriel la prima doza de vaccin nu a avut nimic , iar la a2a, care am facut-o la 5 luni in loc de 4 , tot asa mi-a facut febra si a urlat . 2 zile a tinut febra si inapetenta.
Deci se poate , pt. ca de abia acum incepe sistemul imunitar sa-si faca treaba . Pup micutul si sper sa fie doar reactie la vaccin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Acu sa va povestesc ce am patit aseara:
Imi pregatesc puiutul de culcare, spalat schimbat , el cu mare chef de joaca, asa ca il las cu tati in patul nostru sa se joace, ii spun sa aiba f mare grija pt se misca extrem de repede si eu ma duc la dus , momentul in care eu ma relaxez cel mai tare! Si cum ma bucuram eu acolo de aceasta relaxare , aude un tipat ascutit urmat de un plans disperat . A inlemnit ! ies repede din dus desi eram pe jumate spalata , cand ajung in dormitor , tati cu baiatul in brate il alina iar el suspina infundat. Ce s-a intamplat??? imi zice " era sa cada din pat si l-am prins de picioare , probabil s-a speriat . " nu am crezut pt ca ala nu fusese tipat de sperietura, asa ca il iau din brate si cand ma uit la el era rosu pe cap , deasupra tamplei pana spre crestet si un pic umflat. Cam l-ai prins daca el s-a lovit??? , imi zice ca probabil de marginea patului . Bineinteles ca nu l-am crezut , a fost prima data cand nu am crezut ceva ce imi spune. M-am suparat f tare , m-am abtinut sa nu tip ca sa nu sperii bietul copil si mai tare insa tot i-am spus vre-o doua printre care " eram sigura " si " nu am baza in tine" cuvinte care l-au deranjat f tare si drept urmare nu mai vorbim acum. Eu zic ca am dreptate , mereu trebuie sa ii repet un lucru de 2 ori pt ca nu e atent , cum sa iti cada copilul sub nasul tau!!? deci de data asta nu mai vorbesc cu el pana vine mama! adica o saptamana!Tu vinovat si tot tu te superi ...
Pana la urma cred ca nu m-a mintit , ca daca Doamne fereste cadea ... patul ns e f inalt , 70 cm , si sigur se intampla ceva mai urat , probabil s-a lovit cumva de margine cum a spus el , l-am urmarit toata noapte , i-a trecut roseala si umflatura nu il doare daca il ating , ba chiar o ora pana sa adoarma ne-am jucat si am ras de parca nu se intamplase nimic . Dar data viitoare se poate intampla mai grav , asa ca ...
Numai eu stiu cum stau cu ochii pe el toata ziua si nu il las o secunda nesupravegheat , daca nu ma pot uita la el il pun in tarc , ca sa nu se intample nimic , iar lui ii cade da sub nas in 3 minute, off , barbatii astia! Acu sa te tii ca amandoi caposi , nu stiu care si cand va ceda primul , eu nu am de gand!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ilida, Eva a facut febra abia la vaccinul de un an
Florina, nici eu nu amestec mancarea cu lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Seara buna mamici si pitici!

Noi ne-am petrecut ziua la urgente pentru ca Tudor incepand de azinoapte a fost tot cu febra (cand am plecat ajunsese la 39.7) desi i-am dat tylenol, i-am pus comprese si l-am imbaiat cu apa calduta La urgente plin de medici rezidenti. Dupa ce i-au mai dat si ei Tylenol , ne-au zis (asa cum credem si noi) ca nu are cum sa fie reactie la vaccinul de 6 luni din moment ce la dozele anterioare nu a avut absolut nimic. Apoi s-au gandit ca poate are infectie urinara. Ei si aici a inceput chinul: 4 persoane au incercat 5 sonde pe putulica puiului, de credeam ca-i bat! Nu am putut sa privesc! Bineinteles ca nu au reusit (cica ei sunt obisnuiti cu circumcisii unde e usor) asa ca
bebe in final saracul sangera si plangea ca din gura de sarpe. I-au pus o punguta si am stat 2h sa asteptam sa faca pisu singur.
Am petrecut 5 ore de cosmar si tot nu avem un diagnostic. Rezultatul sumar spune ca nu are infectie, dar cica mai au un rezultat de primit in 2-3 zile. Acum i-am pus un supozitor cu paracetamol sa vad daca-i mai scade.
Nu stiu ce sa zic, o fi vaccinul, o fi vreun pojar...vom vedea. Sper sa avem o noapte mai usoara.

Scuze ca nu am citit ce-ati mai scris dar sunt zombie.
Va pup, noapte buna tuturor!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"






Ilida
nici Maria nu a facut febra la vaccinurile de 2 si 4 luni,si acum a facut.
N-a fost asa mare ca la Tudor, la noi maxim a fost 38,2 si a scazut intr-o ora cu paracetamol .
I-mi pare rau ca l-au chinuit la urgente, eu sigur faceam scandal pe acolo si nu lasam atatia insi sa incerce sondarea .
Sanatate multa piticului , sper ca deja sunteti mai bine .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Acu sa va povestesc ce am patit aseara:
Imi pregatesc puiutul de culcare, spalat schimbat , el cu mare chef de joaca, asa ca il las cu tati in patul nostru sa se joace, ii spun sa aiba f mare grija pt se misca extrem de repede si eu ma duc la dus , momentul in care eu ma relaxez cel mai tare! Si cum ma bucuram eu acolo de aceasta relaxare , aude un tipat ascutit urmat de un plans disperat . A inlemnit ! ies repede din dus desi eram pe jumate spalata , cand ajung in dormitor , tati cu baiatul in brate il alina iar el suspina infundat. Ce s-a intamplat??? imi zice " era sa cada din pat si l-am prins de picioare , probabil s-a speriat . " nu am crezut pt ca ala nu fusese tipat de sperietura, asa ca il iau din brate si cand ma uit la el era rosu pe cap , deasupra tamplei pana spre crestet si un pic umflat. Cam l-ai prins daca el s-a lovit??? , imi zice ca probabil de marginea patului . Bineinteles ca nu l-am crezut , a fost prima data cand nu am crezut ceva ce imi spune. M-am suparat f tare , m-am abtinut sa nu tip ca sa nu sperii bietul copil si mai tare insa tot i-am spus vre-o doua printre care " eram sigura " si " nu am baza in tine" cuvinte care l-au deranjat f tare si drept urmare nu mai vorbim acum. Eu zic ca am dreptate , mereu trebuie sa ii repet un lucru de 2 ori pt ca nu e atent , cum sa iti cada copilul sub nasul tau!!? deci de data asta nu mai vorbesc cu el pana vine mama! adica o saptamana!Tu vinovat si tot tu te superi ...
Pana la urma cred ca nu m-a mintit , ca daca Doamne fereste cadea ... patul ns e f inalt , 70 cm , si sigur se intampla ceva mai urat , probabil s-a lovit cumva de margine cum a spus el , l-am urmarit toata noapte , i-a trecut roseala si umflatura nu il doare daca il ating , ba chiar o ora pana sa adoarma ne-am jucat si am ras de parca nu se intamplase nimic . Dar data viitoare se poate intampla mai grav , asa ca ...
Numai eu stiu cum stau cu ochii pe el toata ziua si nu il las o secunda nesupravegheat , daca nu ma pot uita la el il pun in tarc , ca sa nu se intample nimic , iar lui ii cade da sub nas in 3 minute, off , barbatii astia! Acu sa te tii ca amandoi caposi , nu stiu care si cand va ceda primul , eu nu am de gand!!

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !



Roberta imi pare rau de patanie, asa sunt barbatii mai neatenti, asa e si al meu, se joaca cu Maria si o ridica pana la lustra de-mi sta inima-n loc nu alta.
De fiecare data il avertizez ca nu cu va sa o scape ca sunt in stare sa-i sparg capul.
Te inteleg ca esti suparata pe el, asa suntem noi mamele, ca niste leoaice care-si apara puii .
Pupici !









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Acu sa va povestesc ce am patit aseara:
Imi pregatesc puiutul de culcare, spalat schimbat , el cu mare chef de joaca, asa ca il las cu tati in patul nostru sa se joace, ii spun sa aiba f mare grija pt se misca extrem de repede si eu ma duc la dus , momentul in care eu ma relaxez cel mai tare! Si cum ma bucuram eu acolo de aceasta relaxare , aude un tipat ascutit urmat de un plans disperat . A inlemnit ! ies repede din dus desi eram pe jumate spalata , cand ajung in dormitor , tati cu baiatul in brate il alina iar el suspina infundat. Ce s-a intamplat??? imi zice " era sa cada din pat si l-am prins de picioare , probabil s-a speriat . " nu am crezut pt ca ala nu fusese tipat de sperietura, asa ca il iau din brate si cand ma uit la el era rosu pe cap , deasupra tamplei pana spre crestet si un pic umflat. Cam l-ai prins daca el s-a lovit??? , imi zice ca probabil de marginea patului . Bineinteles ca nu l-am crezut , a fost prima data cand nu am crezut ceva ce imi spune. M-am suparat f tare , m-am abtinut sa nu tip ca sa nu sperii bietul copil si mai tare insa tot i-am spus vre-o doua printre care " eram sigura " si " nu am baza in tine" cuvinte care l-au deranjat f tare si drept urmare nu mai vorbim acum. Eu zic ca am dreptate , mereu trebuie sa ii repet un lucru de 2 ori pt ca nu e atent , cum sa iti cada copilul sub nasul tau!!? deci de data asta nu mai vorbesc cu el pana vine mama! adica o saptamana!Tu vinovat si tot tu te superi ...
Pana la urma cred ca nu m-a mintit , ca daca Doamne fereste cadea ... patul ns e f inalt , 70 cm , si sigur se intampla ceva mai urat , probabil s-a lovit cumva de margine cum a spus el , l-am urmarit toata noapte , i-a trecut roseala si umflatura nu il doare daca il ating , ba chiar o ora pana sa adoarma ne-am jucat si am ras de parca nu se intamplase nimic . Dar data viitoare se poate intampla mai grav , asa ca ...
Numai eu stiu cum stau cu ochii pe el toata ziua si nu il las o secunda nesupravegheat , daca nu ma pot uita la el il pun in tarc , ca sa nu se intample nimic , iar lui ii cade da sub nas in 3 minute, off , barbatii astia! Acu sa te tii ca amandoi caposi , nu stiu care si cand va ceda primul , eu nu am de gand!!

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !


BArbatii in general sunt mai relaxati si eu cred ca de aceea cu ei se lovesc copiii mai mult. Cel putin asa e la noi
Pupam baietel cucuiet sa treaca buba


Mergi la inceput