Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (111)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

salutari

LA MULTI ANI Somleac, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta minunata

catank, pt o uituca si neatenta, mai pui te rog reteta de biscuiti inca o data ? si de [papanasi ? si inca ceva, cum ii dai papanasi, blenduiti ? ca daca stau dupa ea sa papa asa cu mana cred ca ma apuca dimineata..

ieri am iesit si noi la zapada, am facut un om de za[pada si ne-am batut cu bulgari..aveau niste mere rosii in obraji puiutii mei
am dat si o fuga la shopping, sa nu cumva sa pierd reducerile glumesc, ca numai porcarii la reduceri am vazut..
andra a mai avut pete si a doua zi, pe gat si burtica dupa care si-a revenit si din agitatie si cu somnul..deci ce=o fi fost a trecut acum asteptam a doua masea

mami de 2 prichindei


ce frumos..la bulgareala, lasa ca asa e bine, rosii in obrajori

retete?
biscuiti: 200 g unt, 400g faina, sucul de la 3 mere si o portocala am folosit eu...

papanasi: 60-80g branza de casa cu lamaie, un galbenus, si 2 lingurite de faina(rase)....Am pus lapte la fiert, am dat apoi focul la mic, si cu lingurita uda luam din compozitie si le puneam in lapte... Au fiert la foc mic cam 10 min, ... la mine semananu cu galustele din ciorba,... Nu le-am blenduit, le-am scos pe o farfurie intinsa...am pus un pic de unt deasupra...si i-am dat sa muste din ele... Nu erau f mari... Ioana facea gurita mareeee si papa de 3 ori din una... Dar manca cu o pofta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

salutari din noua locatie!!!

somleac la multi ani!!! ti-am trimis sms azi. l ai primit??


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

mary, dupa 3 sapt se schimba dieta . ma bucur ca te ti de ea, sa ne spui si noua cat dai jos

Spiridusha, chiar nu am vazut mesajul pe FB, caut sa vad daca am scrisa pe undeva partea a doua, iar daca nu am sa o scanez. Te-ai apucat deja de prima parte?

somleac , mor de curiozitate sa stiu unde lucrezi cu asa un program

delia, felicitari Andrei !!!!

yasmi, sa stapaniti sanatosi noua locatie poze, poze, poze!!!

fetele, cu nasii asta e..aseara ziceau ca sa treaca azi sotul sa ia tort daca nu am reusit sa mancam acolo...azi insa nu au mai sunat..poate l-au mancat pe tot ...dar nici sa sun eu nu pot..ce sa zic? ..mai imi dati tort?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yasmy, sa-ti fie de bine, mami!m-am gandit eu ca de aia nu mai intri!
multumim mada!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

salutari

LA MULTI ANI Somleac, sa fii sanatoasa si fericita alaturi de familia ta minunata

catank, pt o uituca si neatenta, mai pui te rog reteta de biscuiti inca o data ? si de [papanasi ? si inca ceva, cum ii dai papanasi, blenduiti ? ca daca stau dupa ea sa papa asa cu mana cred ca ma apuca dimineata..

ieri am iesit si noi la zapada, am facut un om de za[pada si ne-am batut cu bulgari..aveau niste mere rosii in obraji puiutii mei
am dat si o fuga la shopping, sa nu cumva sa pierd reducerile glumesc, ca numai porcarii la reduceri am vazut..
andra a mai avut pete si a doua zi, pe gat si burtica dupa care si-a revenit si din agitatie si cu somnul..deci ce=o fi fost a trecut acum asteptam a doua masea




ce frumos..la bulgareala, lasa ca asa e bine, rosii in obrajori

retete?
biscuiti: 200 g unt, 400g faina, sucul de la 3 mere si o portocala am folosit eu...

papanasi: 60-80g branza de casa cu lamaie, un galbenus, si 2 lingurite de faina(rase)....Am pus lapte la fiert, am dat apoi focul la mic, si cu lingurita uda luam din compozitie si le puneam in lapte... Au fiert la foc mic cam 10 min, ... la mine semananu cu galustele din ciorba,... Nu le-am blenduit, le-am scos pe o farfurie intinsa...am pus un pic de unt deasupra...si i-am dat sa muste din ele... Nu erau f mari... Ioana facea gurita mareeee si papa de 3 ori din una... Dar manca cu o pofta....

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







multam
la biscuiti fara praf de copt sau bicarbonat ?
dar linkul catre blogul acela de retete unde era postata varianta originala il mai sti ? sa vada si okiul meu poze, ca tare rau e cu faina asta..a mea a inghitit 400 si e cam moale..am mai pus, acum nu stiu ce sa fac..trebuie sa se poata intinde o foaie , nu ? adica sa fie mai tare..si se tine la rece parca ghemul de coca ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

miki link nu am, reteta este de la alehiam. Foaia nu f tare, se tine un pic la rece(alehiam nu a mentionat, dar eu am pus coca un pic la frigider ptr ca nu am avut timp sa-i fac imediat)...dar nici f tare. Ma gandesc ca biscuitii ar iesi prea tari-crocanti. Si da, fara praf de copt sau bicarbonat. Eu ii dau muiati in compot, sau rasi pe razatoarea de sticla si ii dau cu fructe. Cam 2-3 papa pe zi.

bb_yasmi felicitari mami! Sa va fie de bine, sa o stapaniti sanatosi, sa se umple casuta de nepoti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

miki link nu am, reteta este de la alehiam. Foaia nu f tare, se tine un pic la rece(alehiam nu a mentionat, dar eu am pus coca un pic la frigider ptr ca nu am avut timp sa-i fac imediat)...dar nici f tare. Ma gandesc ca biscuitii ar iesi prea tari-crocanti. Si da, fara praf de copt sau bicarbonat. Eu ii dau muiati in compot, sau rasi pe razatoarea de sticla si ii dau cu fructe. Cam 2-3 papa pe zi.

bb_yasmi felicitari mami! Sa va fie de bine, sa o stapaniti sanatosi, sa se umple casuta de nepoti!!!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







da, stiam ca e de la alehiam, dar azi te-am vazut doar pe tine activa..ca asa si irinuca stie de reteta..
ce sa zic, sper sa iasa ceva, e la frigider acum..mi-a inghitit vreo 600 de faina si e tot moale..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

miki, oare ai pus cam mult suc/fructe? Ca eu intai amestec untul + faina si apoi adaugam suc, cat consideram de necesar, ca sa iasa un aluat bun de intins, nu sfaramicios. Uite linkul, cum sa arate aluatul: http://www.prin-casa.ro/?p=1745
Iar irinuca a pus reteta + foto la ea in folder pe picasa. Si da, eu il pun si la frigider (parca am spus asta). Bafta si tin pumnii sa iasa.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Siiiii:
La multi si frumosi ani Somleac! Sa fii sanatoasa, apreciata si iubita!



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput