Gravidute cu tromobofilie -cap 10-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

am inteles ce spui si da, mi se mai intampa si mie.
Ref la dormitul pe spate, eu mai dorm si pe spate pt ca amortesc numai pe stanga sau dreapta si e adevarat ca respir mai greu dar nu ma sufoc.
Ce bine ca stii data, mie nu mi-a zis inca
a ramas ca ne vedem la control miercuri pe 1 februarie dar eu ma duc de luni (parca 30 ian) si poate ma programeaza si pe mine pe 01.02.2012 - imi place mie cum da nr asta la CNP
(asta daca ne ajuta Doamne Doamne sa stea bebelina acolo cuminte pana atunci)

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

si eu schimb semnatura maine... intram in zona de siguranta
dupa cum cred ca am spus am fixat ceza pentru 1 feb, iar dr mi-a spus sa fac ultima doza pe 30 seara, pe 31 pauza, iar pe 1 dimineatza facem interventia. de asemenea, mi-a spus sa nu iau clexane cu mine, ca sunt la spital.
socul cu tranformarea baiatului in fata a mai trecut... ieri a fost crunt, dar astazi deja m-am invatat cu ideea.
si o ultima intrebare am: vi s-a intamplat sa va inecati mai des in sarcina asta (mai ales acum, in ultimele saptamani). eu am senzatia de tuse de la arsuri, insa mi se intampla parca sa ma inec cu zeama de la reflux (care, de afltfel, are gust oribil). nu stiu daca s-a inteles ce am vrut sa spun...

36+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6


in 36+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Raluca, mama mea se ineaca asa cum spui tu si fara sa fie insarcinata :) dar are reflux de-asta. Iar eu am constatat ca m-am inecat mai aiurea in sarcina cu lichide, cred ca are legatura cu progesteronul ala care relaxeaza toate alea, cred ca largeste orificiul traheei sau ceva.



27+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

si ca ziua de ieri sa fie "excelenta" am descoperit si faptul ca am hemoroizi... si eu care credeam ca anticoagulantul ne acopera si scapam de extraordinarii hemoroizi
dara - merge explicatia cu progesteronul... ca si eu m-am inecat aiurea cu lichide, iar cu refluxul este cel mai aiurea.

36+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pai vasele de sange sunt un pic separate de trombofilie, eu asa am inteles. Adica poti sa ai probleme cu vasele si sa n-ai tendinte de coagulare (trombofilie) si invers. Doar ca da, cand faci varice, se mai coaguleaza sangele pentru ca balteste in ele, dar nu pt. ca ai avea trombofilie.

Practic eu am inteles ca peretii vaselor, structura lor, nu au legatura cu trombofilia. Doar ca e rau sa fie ambele probleme.

In plus, in sarcina progesteronul relaxeaza toate vasele de sange pentru ca el relaxeaza tot, si de-asta se formeaza si varice, si hemoroizi. Degeaba tii sangele dez-coagulat, daca progesteronul blegeste vasul prin care circula sangele.



27+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Dara am si eu cateva intrebari legate de tratam care il ai pus la semnatura " Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*"

Ai luat in acelas timp clexane 0.4 si 2 aspenter/zi ? De cand pana cand?
Am dat cautare pe net dupa acid folic metilat si B12 metilat , ce este cu metilatul asta? E natural? Unde se gaseste?
CETEBE cat iei?
L-arginina de cand si pana cand ai luat si cate mg?
Multu




Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute prin RUAM
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Da, eu iau in continuare 2 aspenter pentru ca in mod normal se da pe kilogram corp si eu am f. multe kilograme (iau pentru o artera rezistenta si pentru prevenirea preeclamsiei, la cine e ok, aspirina actioneaza mai bine pe vase, decat clexane care nu actioneaza pe vase, ci doar subtiaza sangele, asa am inteles eu - si atunci actioneaza indirect pe vasele rezistente) . Iau din saptamana 16 aspenterul si din saptamana 22 fac Clexane, acum sunt si una, si alta.

La mutatia MTHFR corpul nu poate sa metileze acidul folic si B12, cum ar trebui, de-asta se da Femibion (iar afara Metanx si Neevo), ca ele contin formele metilate de acid folic (nu stiu daca si B12). Eu mi-am cumparat acid folic metilat si B12 metilat de pe amazon, ca sa nu iau complex de B-uri sau femibion ca imi da pofta de mancare tona de B-uri si nu contin si b12 metilat. Inainte de sarcina am luat acid folic simplu, nu stiam de MTHFR, am aflat de MTHFR in sarcina pe la saptamana 14 si cam atunci le iau. Mai ales ca dupa ce am aflat de MTHFR si ce face (ca nu se metileaza acidul folic si B12) mi-am facut analiza de B12 si aveam mare deficit.
L-arginina iau acum in sarcina, cam de vreo luna-doua, ca actioneaza pentru prevenirea preeclamsiei si ea. La fel si probioticele, de altfel, dar nu le-am mai trecut si pe alea.

Cetebe iau o pastila pe zi, ca de obicei uit s-o iau si pe a doua. La fel si magne b6 (e bun si b6 ala la mthfr, adiacent).

LE:
http://www.bmj.com/content/342/bmj.d2901

http://www.amazon.co.uk/Metagenics-FolaPro-120-Tablets/dp/B001HKI8SS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1327096113&sr=8-1

http://www.amazon.co.uk/Foods-Methyl-B-12-1000-Lozenges/dp/B001F0R7VE/ref=sr_1_1?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1327096162&sr=1-1

Mai iau si vitamina D http://www.sciencedaily.com/releases/2010/05/100501013417.htm



27+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

multumesc suzieq;
am citit mai mult despre profilul TORCH si imi este teama ca ceea ce mi-ai zis este raspunsul la intrebarea mea; raspunsul tau mi se confirma si in practica si in teorie (prima sarcina de 28 de saptamani am pierdut-o din cauza toxoplasmozei, confirmata prin analize - pe atunci nu stiam de trombofilie) si am gasit pe net un articol care spune exact ceea ce zici tu;
da, luni sau marti ajung la doctor.
mai este foarte putin ... nastere usoara !

paula, iti doresc un BB sanatos si la termen; multumesc !

carpediem, sper, valy27 va multumesc !

danezza, Kraluca nastere usoara peste 2-3 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sper, am uitat sa zic, eu am si PCOS (SOPC) si inainte de a ramane am luat vreo 2-3 luni Metformin, dar ma rodea pe stomac si m-am ingrasat vreo 4 kg, dar am si ramas. Eu cred ca m-a ajutat sa raman.



27+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

musette, nu stiu daca pofta de mancare este de la progesteron; da, eu iau destul progesteron - nefiind o sarcina naturala, am nevoie de tratament de sustinere.
Ideea e ca ma enerveaza ca ma "infig" in mancare serioasa si vad ca pot manca din nou si dulciuri - adica iar ma atrag (inante de sarcina aveam o slabiciune pt ele, dar in sarcina pana prin sapt 11, nici nu le-am putut vedea in fata ochilor). Painea de secara bruta vad ca nu imi mai place de cand sunt gravi; ma atrage aia alba .
Incerc sa ma pacalesc cu fructe, dar sincer mi s-a luat de citrice si de mere. Am cumparat aseara niste ananas si struguri. Strugurii cica sunt din Chile. Ma asteptam sa fie mai buni, dar deh...
ioana, nu stiam ca si tu ai probleme cu tiroida. Tre' sa imi fac si eu TSHul sa vad cum mai e.
Eu nu stiu cat m-am ingrasat ca deocamdata nu m-am cantarit - am hainele ca reper ; vad ca doar burta mi-a crescut, dar parca imi creste asa, si din lateral, si din fata .
kraluca, eu am auzit adesea ca dr-ii sa "greseasca" sexul bebelusului. Nu cred ca are de-a face cu alte evaluari ecografice.
In sarcina am observat ca ma inec si eu aiurea uneori, fie cu saliva fie cu apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata fetelor.mi-a raspuns dr U-am alergie la fraxiparina. nu o pot scoate pana in sapt 12-apoi facem pauza sau schimbam,vedem.
ce ma fac eu,cum il protejez pe bb daca nu pot face anticoagulant???deja ma stresez
a mai patit cineva asa?

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.3,acum 0.4.utrogestan200mg 4/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+10 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput