Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida



Lori - merci de link! Sa stapanesti sanatoasa masina, la cati mai multi km fara evenimente rutiere! E tare frumos modelul



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna fetele mele!!

Noi azi am fost la Londra si ca tot veni vorba de socializare, am vizitat o foarte buna prietena de a mea care are o fetita si cu care Imi azi s a jucat de numa. A stat toata ziua in fundulet, a mai si cazut pe spate, dar per total a fost super. Si fetita prietenei este absolut o dulce!!!

Vreau sa urez la ulte lunite sarbatoritilor de azi din familia noastra!! Sa cresteti mari si voiosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Buna seara gasca vesela!

Nu ne dati disparuti, suntem si noi prin zona, ne stresam unul pe altul cu diversificarea .
Pana acum am incercat cu avocado, banana, cereale(orez) si nimic! Nu vrea absolut deloc sa manance, adica inchide gura, da din cap in toate partile si se pune pe plans. Am incercat in diferite momente ale zilei(dar pana in ora 2 pm): dupa somn, dupa lapte, inainte de somn, inainte de lapte, intre mese, dupa joaca... pur si simplu nu vrea!
Acum eu nu stiu ce sa mai zic, pt ca pe unde citsc de diversificare scrie tot asa: "se incepe in prima zi cu o lingurita, a doua cu doua..." Pai de unde frate o lingurita ca al
meu nu vrea nici un strop!
Azi i-am pus si in biberonul cu LM cereale+ banana ( in cantitate infima). Pai cand a simtit ca nu e lapte curat s-a pus pe un urlat de parca-l jupuia cineva!
Acum, in cazul asta, eu ce sa fac? Sa mai insist cu tot ce am prin casa pana gasesc ceva sa-i placa? Sau sa-l las cum zicea Ramona " ca pana se-nsoara mananca el" ?
Mi-e teama sa nu faca vreo anemie ceva daca o tine doar pe lapte, ca de acum le cresc si nevoile energetice, nu?
Fetele cu experienta, voi ati mai patit asa cu bebelusii, sa nu vrea mancare? Si cum ati rezolvat?
Va pup pe toate si ma pun sa recperez putin din urma cu cititul!


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Ilida si eu ma plangeam de acelasi lucru zilele trecute....dar ieri am reusit sa-i dau mar cu biscuiti si azi para ( pt o usoara constipatie ) tot cu biscuiti.
Nu am eu experienta dar zic sa mai incerci si cu altceva pana gasesti ce-i place lui, eu asa am de gand sa fac.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Noi maine dimineata mergem la dr pt vaccin,dar s-ar putea sa-l amanam pt ca de cateva zile a tusit putin si are ceva mucisori .
I-am dat sirop Stodal, dar sa vedem ce parere are si doctora.
Pe-o parte as vrea sa-i faca si vaccinul asta sa scapam odata, ca mi-e asa o mila cand o inteapa.......
Pupici la toate fetele si o noapte linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Lori sa o stapanesti sanatoasa!!
Si noi ne schimbam luni masina...momentan sunt un pic nostalgica dupa cea de acum dar cand o sa o luam luni pe cealalta o sa fiu super incantata ca e f ok si aia

Oana imi pare rau pt Liz...cum va mai simtiti?

Ilida eu zic sa mai inecrci...Sara la inceput scuipa tot....a durat cam 2 saptamani pana a inceput efectiv sa pape!
Incearca cu suc de frcute cate o lingurita...mar, morcov

Ramona cum mai esti cu prezentarea? Iustin ce face?

Mamutz, Sara s-a nascut cu 2830 si 47 de cm si deci a luat pana acum 4 kg si 19 cm ...oricum eu sunt multumita...glumeam cu codasul ...v-am mai zis ca la cat e de energica si lingava nu stiu cum de a reusit sa ia in continuare 100 gr pe saptamana!

Lissa imi pare rau sa aud ca aveti varicela!! Sper sa va afaceti bine!

Legat de partea cu diversificarea...eu nu i-am scos mesele de lapte chiar daca am 2 mese de fructe si legume...practic tot 5 biberoane de lapte ii dau... Nu substituie si nici nu aveam de gand sa micsorez cantitatea de lapte doar pt ca papa fructe si legume, dar si acestea au rolul lor in dezvoltare cu atata mai mult cu cat unele din noi nu mai avem lapte matern, care contine mult mai multe vitamine si resurse naturale necesare dezvoltarii copilului...
Oricum multumim de informatii!

Mandra mea a 'baut' tot cu lingurita laptele azi...deci nu cred ca gustul e de vina ci LENEA...ce sa se mai chinuie ea sa traga din bibe cand ii poate veni usor cu lingurita??
Maine o sa sun din nou pediatra sa vedem ce ma sfatuieste cu laptele...sa raman cu topfer sau sa continui cu nan...sper sa nu o zapacesc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Noi maine dimineata mergem la dr pt vaccin,dar s-ar putea sa-l amanam pt ca de cateva zile a tusit putin si are ceva mucisori .
I-am dat sirop Stodal, dar sa vedem ce parere are si doctora.
Pe-o parte as vrea sa-i faca si vaccinul asta sa scapam odata, ca mi-e asa o mila cand o inteapa.......
Pupici la toate fetele si o noapte linistita

Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani




Multa sanatate si bafta la vaccin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Cristelle, ca tot ziceai tu de socializare si ca acolo se obisnuieste cu toate rasele.... Da, si aici se obisnuieste cu toate rasele, caci populatia Londrei este FOARTE diversa..... Pupam Vladutul!!
Am vazut ca te mai gandesti sa l faci pe al doilea bebe.... si eu ma mai gandesc, dar in celalalt sens!!!!

Vad ca am ramas faimoasa pentru faza cu Ruxi de la Pitesti!
Corry esti si tu tare simpatica!!!!

Mady, te admir cu devotiunea ta fata de mama ta!! Nu degeaba esti RAC!!! Astia tin la mama mai mult decat la ORICE!!! Chiar definitia zodiei racului e: MAMA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxiiiii

Lori sa o stapanesti sanatoasa!!
Si noi ne schimbam luni masina...momentan sunt un pic nostalgica dupa cea de acum dar cand o sa o luam luni pe cealalta o sa fiu super incantata ca e f ok si aia



Multumesc!Voi cu ce o schimbati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Roberta felicitari si voua pentru lungan!

Oana, ce am mai ras la bancurile de ieri!!!

Navicula

Pufi, bine ai revenit! Mi a fost dor de tine!
Imi pare tare rau ca ati fost cu totii bolnavi!! Off!!!
Bine ca totul e bine acum.

Adra_bell felicitari pentru grasun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ilida ii dau dreptate lui Lri, si eu as mai sta 2-3 zile si as incerca iar. scuze de faza cu scaunul...de nesomn. noi avem evenflo

ruxiii,rujeola am avut noi, dar stiu ca unul sintre strumfi a avut varicela din pacate.


noi suntem bine, Filip e ok, doar ca nu mi-a prea dormit macar am scapat de una din bolile copilariei. E greu cu ei maraiti.


am mai vrut sa zic ceva...si am uitat.

Sapt viitoare imi face minunea cea mare 3 ani, avem mare petrecere cu multi copilasi. de abia asteptam sa ne strangem

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput