Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (40)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALINAOPREA

Fetele ne-am intors si noi de la dr, dupa consultatie a zis ca n-avem nici un motiv sa amanam vaccinul pt ca la plamani nu se aude nimic, rosu in gat nu are, temperature e ok.....doar pt mucisori nu e cazul.
Am discutat si despre diversificare si in mare avem cam aceleasi pareri.
Cat despre parametrii........69 cm. si 9,985 kg
In conditiile in care nu vrea mancarea solida si laptic bea intrepi 120 si 150 ml.
Dar ea s-a nascut de 4,500 kg si 54 cm.
Va pup si merg sa-i pun un supozitor cu paracetamol preventiv si comprese cu apa rece pe locurile cu intepaturi.


Alina de Carla Maria (13 iulie 2011)
Multumesc Doamne pt. cel mai frumos cadou

Hipotiroidie Hashimoto, PCOS, gena MTHFR A1298 C genotip heterozigot, o sarcina obtinuta prin FIV si pierduta la 19 saptamani





O.M.G!Felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida
Azi i-am pus si in biberonul cu LM cereale+ banana ( in cantitate infima). Pai cand a simtit ca nu e lapte curat s-a pus pe un urlat de parca-l jupuia cineva!
Acum, in cazul asta, eu ce sa fac? Sa mai insist cu tot ce am prin casa pana gasesc ceva sa-i placa? Mi-e teama sa nu faca vreo anemie ceva daca o tine doar pe lapte, ca de acum le cresc si nevoile energetice, nu?

Ilida, nu-l grabi daca nu e pregatit nu-i nici un bai. Chiar citisem recent pe kellymom o vorba buna care mi-a ramas in cap :"watch your baby, not the calendar"! Uite www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html#refuse" target="_blank">aici de pe acelasi site mai multe despre refuzul diversificarii si posibile solutii. Si eu zic sa mai ai rabdare si poate introdu-i direct finger food, citeste mai multe despre Baby Led Weaning, ca poate i se potriveste mai mult. Keep it simple, flexibilitate & rabdare!

Ramona, nu te mai stresa nici tu cu statul in fundulet al lui Iustin, asta e milestone pt 7 luni, nu trebuia bifat la 6 luni de toti copiii. Si de ce il compari oricum pe baietel cu alti copii, nu e extraordinar cum s-a dezvoltat ca si prematur, de ce te necajesti ca nu are capacitati de copil precoce?! Nu mai cadeti fetelor prada presiunii comparatiilor si statisticilor, fiecare copil e unic, special si multumim lui D-zeu ca sunt sanatosi, restul o sa le faca ei pe toate cand cand sunt pregatiti .

Uitati si www.kellymom.com/nutrition/solids/ready-solids-links.html" target="_blank">aici multe linkuri despre diversificare. Miha, vezi in josul paginii sunt o gramada de linkuri despre copii vegetarieni/vegan.

Crisspy, de aia am subliniat la ce am scris cu rosu ca se recomanda "in principiu". Diversificarea e f personalizata, iar voi cum nu prea mancati laptic trebuie asigurat de undeva un necesar nutritional decent. Oricum stiu ca nu ti-e usor, e f greu cand nu-ti manaca copiii, de aia sincer iti doresc putere si rabdare sa gasiti o cale care sa functioneze pt mititica!

Laura, chiar ca se uita asa multe de la primul copil, si eu nu imi amintesc multe cum le faceam si dregeam. Nu am inteles cat de avansati sunteti cu diversificarea lui Alex, dar nu e vorba sa amesteci fructele cu laptele cu cereale. Da-le separat si pe rand, la o masa cereale cu lapte, la alta fructe/legume - ideea e sa se obisnuiasca cu gusturi si texturi simple la inceput, apoi avansati la combinatii si permutari. Zic din nou in principiu, cel putin in principiul meu, acuma face fiecare cum crede...

Andra, sanatate Evei, sa nu fie probleme cu gatutul! Si dintzareala usoara lui Filip!

Am vrut sa mai zic ca m-am uitat aseara cu Philip in brate pe romani, la transmisiile de la manifestatii ... Nu stiu ce sa cred si ce o sa se intample, dar sincer m-a cuprins asa o stare de tristete si amareala pentru unde a ajuns tara noastra. Meritam o istorie mai buna la potentialul pe care il avem, dar pentru nu stiu ce motiv nu putem iesi la liman, din contra ne-a afundat clasa politica tot mai tare in probleme. Ma gandesc cu drag la voi toate care traiti vremurile astea si o sa va cresteti copiii in asemenea conditii tulburi si aproape lipsite de orizonturi. Doamne-ajuta sa iasa respectul, cinstea si legea dreapta la suprafata!

Pe curand,

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Azi si maine sunt singura cu picii, si am inceput prost, Filip n-a vrut sa adoarma, incerc de la 10 sa-l culc, si abia adineauri a adormit, fara san, in urlete. Cred ca pe noi ne paste tura doi de dintisori, iar a inceput sa muste.
Evei i-am facut ieri un uxsudat faringian, tot are o amigdala umflata, fara alte simptome.

Mie nu mi se pare relevant sa comparam copiii, fiindca au gene diferite. Mi se pare normal ca ai mei sa fie mai voinicei, si noi suntem cu constitutie atletica. Asta ii spuneam mereu unei mamici care a nascut inaintea mea o fetita. A ei e micuta si slabuta, are 14 kile, fii-mea are 18, dar si ei sunt de talie mai mica.
Si nici cat a luat de la nastere nu mi se pare relevant, daca s-a nascut cu 2.500kg, iar mama are 1.55 si 44 de kile, nici copilul nu va creste in ritm accelerat, isi va respecta tiparul genetic.
Apropo, ca eu am avut 2.700kg la nastere si sunt ditamai fata:))

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Succes cu copii zilele astea si sper sa iasa reoede dintisorii!
Si la noi se vede unul sus si suntem tareeeeeeee maraiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Citat:
citat din mesajul lui Gliana


Arianna, te rog cand ai timp , spune-mi cum faci supa crema si daca fructele si legumele facute la steamer le pasezi cu furculita sau la robot?
Multumesc!

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






In supa pun asa : morcov,dovlecel,pastarnac,patrunjel,telina,putin cartof,ceapa(dar nu o pasez,o pun doar pt gust ),ardei gras si carnita.....toate le pun la steamer.
Modelul pe care il am eu are si cutit pt a pasa ,asa k nu mai este nevoie de blender.
zeama de la ele o folosesc pt a subtia supa , iar a final adaug si cateva picaturi de ulei de seminte de struguri.
daca vrei iti tau pe pm cum arata steamerul ,eu sunt extrem de multumita de el ,gateste la abur , dezgheata , incalzeste mancarica si paseaza,este si micut ...




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)





Si eu vreau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arianna_M

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Arianna, si ce papa ?

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Papa legume , fructe ,branzica de capra si iaurt facute in casa , carnita de curcan de tara.
fructele in diverse combinatii .
legumele in supita (dar supita crema ) , si in diverse combinatii.
de ex azi a mancat pana acum asa : dimineata la 6.30 cereale cu lapte.
10.30 - mar ,piersica facute la stemer cu biscuiti .
la pranz am sa ii dau piure de dovlecel cu morcov si carnita.
pe la 6.30 ....dovleac copt cu para .
iar seara la culcare cereale cu lapte.




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)




Wow!Mananca mai mult ca mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

voua va stau bn copiii in fund??

la mine iustin aluneca in laterale dc il pun in fund. sta cateva secunde bune apoi aluneca ori pe spate, ori in fata, ori in laterale.

am vazut pe FB ca deja bebelushii de la odiseea noastra se tarasc sau stau bine in fund. iustin nici gand.
adica sta, dar dc il pun eu. nu se ridic din proprie initiativa sa stea in fund. decat ff rar si putin. si aluneca.

dc se sprijina in maini - cu mainile pe pat, sta mai mult timp pana aluneca, si il distreaza f tare pozitia asta. dar nu se pune prb sa se ridice singur in fund si sa stea f sigur pe el.

sunt f suparata si ma gandesc ca are ceva, poate de la mialginul din sarcina. am disperat total zilele astea din motivul asta.
cand ma uit ca al rodicai deja se taraste, intru in fibrilatie...
ca iustin sta in fundulet,dar mai ales sprijinit in mainile lui sau de cate o perna ceva si aluneca si doar dc l pun eu, nu se ridica singur, din proprie initiativa..

acum de ex sta cu mine in brate, in fund, dar sprijinit cu manutzele de biroul pe care il roade...dar oricum nu se ridica singur din pat in fund si sa stea acolo.....



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....




Ramona mama nu-ti mai face griji!Nici Luca nu se ridica singur in fundulet,se chinuie el,dar nu-i iese figura.Daca-l ridic eu este ok si sta mult asa,dar e mai mare ca Iustin(desi n-are legatura).In rest,incearca sa se tareasca,dar nu-i iese,asa ca...relax please!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

voua va stau bn copiii in fund??

la mine iustin aluneca in laterale dc il pun in fund. sta cateva secunde bune apoi aluneca ori pe spate, ori in fata, ori in laterale.

am vazut pe FB ca deja bebelushii de la odiseea noastra se tarasc sau stau bine in fund. iustin nici gand.
adica sta, dar dc il pun eu. nu se ridic din proprie initiativa sa stea in fund. decat ff rar si putin. si aluneca.

dc se sprijina in maini - cu mainile pe pat, sta mai mult timp pana aluneca, si il distreaza f tare pozitia asta. dar nu se pune prb sa se ridice singur in fund si sa stea f sigur pe el.

sunt f suparata si ma gandesc ca are ceva, poate de la mialginul din sarcina. am disperat total zilele astea din motivul asta.
cand ma uit ca al rodicai deja se taraste, intru in fibrilatie...
ca iustin sta in fundulet,dar mai ales sprijinit in mainile lui sau de cate o perna ceva si aluneca si doar dc l pun eu, nu se ridica singur, din proprie initiativa..

acum de ex sta cu mine in brate, in fund, dar sprijinit cu manutzele de biroul pe care il roade...dar oricum nu se ridica singur din pat in fund si sa stea acolo.....



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Fii serioasa! Sunt copii care se ridica in fund la 8 luni. Defapt la 6 luni trebuie sa stea bine intre perne, asezati in fund nicidecum sa se ridice singuri, ca unii se mai ridica precoce e o exceptie nu o regula.

Ilida, eu am o femeie care vine la curatenie si are doi copii, unul din nu a vrut decat LM pana la un an, nu a pus gura pe nimic altceva, nici macar apa. Are acum vreo 13 ani, perfect sanatoasa, nu a avut anemie, nimic, nimic, dupa un an a mancat de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Alymih ,Paula aveti PM.

Alymih.....ce sa zic ? ....bafta la facut gemenii




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Intreba cineva de cereale, orez integral, mei, gris de porumb, toate fara gluten si fara lapte inclus. Vezi Organix, Topher, Holle si Humana pentru grisul de porumb.

Mi s-a stricat camera de filmat, exact cand vroiam sa il filmez pe baobo cum se ridica singur in fundic. Dar filmez cu camera web de la laptop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Intreba cineva de cereale, orez integral, mei, gris de porumb, toate fara gluten si fara lapte inclus. Vezi Organix, Topher, Holle si Humana pentru grisul de porumb.

Mi s-a stricat camera de filmat, exact cand vroiam sa il filmez pe baobo cum se ridica singur in fundic. Dar filmez cu camera web de la laptop.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Si mie mi s-a stricat ap foto care era si cu camera incorporata

Mergi la inceput