Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (110)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Am revenit de la doctor!

Pitica are www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bolile-copilului/roseola-infantila/4699/" target="_blank">roseola infantum, o boala eruptiva a copilariei inrudita cu rubeola, de aceea a avut asa febra mare!

Am discutat cu pediatra si despre aportul de apa si despre alimentatia copilului de peste un an si lucrurile stau cam asa: cu apa nu e nici o problema daca nu vrea sa bea, inseamna ca se hidrateaza suficient cu lapte (LM, LP); dupa un an poti introduce in alimentatie treptat si albusul de ou si fructele de padure, capsunile, mierea de albine, pestele, ciupercile, laptele de vaca pasteurizat, putin zahar/sare (ratiunea pentru care se amana introducerea acestor alimente pana la un an este potentialul lor alergen; acum daca ai un copil fara istoric de alergii, nu mai ai rabdare si ii dai sa guste putin mai devreme din aceste alimente nu cred ca e o nenorocire; eu insa prefer sa astept pana dupa un an - fiecare face cum doreste; cu zaharul/sarea este alta poveste: e vorba despre tendinta la obezitate si hipertensiune arteriala care s-a evidentiat in studiile efectuate pe copilasi care mancau de timpuriu si in exces zahar/sare, de aceea cu cat mai putin cu atat mai bine).

In ceea ce priveste antitermicele, mi-a spus ca se administreaza atata timp cat copilul are febra, ele nu se dau preventiv, daca nu mai face febra le stopez, daca revine febra reincep administrarea lor in ordinea asta: 1.paracetamol/panadol; 2.ibuprofen/nurofen; 3. novocalmin/algocalmin si in ordine inversa renunt la ele cand reusesc sa scad temperatura (si eu ar fi trebuit sa opresc antitermicele dupa 2 zile de administrare ca in a treia zi nu mai facea temperatura peste 38grd C!).
Dintre toate antitermicele se prefera paracetamolul si daca e nevoie sa le alternez mi-a spus sa nu dau nurofenul pe stomacelul gol (deci niciodata noaptea!!!) ca fac copilasii o gastrita de toata frumusetea, si daca il dau sa-l opresc atunci cand reusesc sa controlez febra astfel incat sa ramana temperatura mereu sub 38.5grd C cu paracetamol la 8 ore (ATENTIE! nu se scade si nu se adauga nici o unitate la temperatura masurata rectal, este cea aratata de termometru).
Mi-a punctat in mod special sa nu fac abuz de nurofen, sa dau doar atunci cand e neaparat nevoie. A zis ca a vazut in spital foarte multe cazuri de copilasi care vin cu gastrita hemoragica urata (cu sangerari destul de importante) dupa ce parintii le administrasera nurofen la 8 ore cate 3-5 zile incontinuu, chiar daca dupa primele administrari copilul nu mai facea febra, pentru ca asa primisera si ei indicatii de la MF/pediatru. In plus i se face si o reclama intensiva la TV si multi parinti dau asa dupa ureche: ca e bun si pentru febra, si pentru durere de dinti... bla... bla... bla... M-am cam simtit cu musca pe caciula ca si eu ii mai dadeam seara cand o dureau dintisorii, dar sincera sa fiu am vazut ca nu o ajuta cu nimic, tot de atatea ori se trezea urland din somn ca si in serile cand nu-i dadeam. Stiam ca poate da gastrita, dar nu credeam ca e atat de frecventa la copilasi, adica si dupa cateva doze




Later edit: Am citit din urma Roxi, Irinuca
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Am revenit de la doctor!

Pitica are www.reclama ilegala - avertizare.ro/articole/bolile-copilului/roseola-infantila/4699/" target="_blank">roseola infantum, o boala eruptiva a copilariei inrudita cu rubeola, de aceea a avut asa febra mare!

Am discutat cu pediatra si despre aportul de apa si despre alimentatia copilului de peste un an si lucrurile stau cam asa: cu apa nu e nici o problema daca nu vrea sa bea, inseamna ca se hidrateaza suficient cu lapte (LM, LP); dupa un an poti introduce in alimentatie treptat si albusul de ou si fructele de padure, capsunile, mierea de albine, pestele, ciupercile, laptele de vaca pasteurizat, putin zahar/sare (ratiunea pentru care se amana introducerea acestor alimente pana la un an este potentialul lor alergen; acum daca ai un copil fara istoric de alergii, nu mai ai rabdare si ii dai sa guste putin mai devreme din aceste alimente nu cred ca e o nenorocire; eu insa prefer sa astept pana dupa un an - fiecare face cum doreste; cu zaharul/sarea este alta poveste: e vorba despre tendinta la obezitate si hipertensiune arteriala care s-a evidentiat in studiile efectuate pe copilasi care mancau de timpuriu si in exces zahar/sare, de aceea cu cat mai putin cu atat mai bine).

In ceea ce priveste antitermicele, mi-a spus ca se administreaza atata timp cat copilul are febra, ele nu se dau preventiv, daca nu mai face febra le stopez, daca revine febra reincep administrarea lor in ordinea asta: 1.paracetamol/panadol; 2.ibuprofen/nurofen; 3. novocalmin/algocalmin si in ordine inversa renunt la ele cand reusesc sa scad temperatura (si eu ar fi trebuit sa opresc antitermicele dupa 2 zile de administrare ca in a treia zi nu mai facea temperatura peste 38grd C!).
Dintre toate antitermicele se prefera paracetamolul si daca e nevoie sa le alternez mi-a spus sa nu dau nurofenul pe stomacelul gol (deci niciodata noaptea!!!) ca fac copilasii o gastrita de toata frumusetea, si daca il dau sa-l opresc atunci cand reusesc sa controlez febra astfel incat sa ramana temperatura mereu sub 38grd C cu paracetamol la 8 ore (ATENTIE! nu se scade si nu se adauga nici o unitate la temperatura masurata rectal, este cea aratata de termometru).
Mi-a punctat in mod special sa nu fac abuz de nurofen, sa dau doar atunci cand e neaparat nevoie. A zis ca a vazut in spital foarte multe cazuri de copilasi care vin cu gastrita hemoragica urata (cu sangerari destul de importante) dupa ce parintii le administrasera nurofen la 8 ore cate 3-5 zile incontinuu, chiar daca dupa primele administrari copilul nu mai facea febra, pentru ca asa primisera si ei indicatii de la MF/pediatru. In plus i se face si o reclama intensiva la TV si multi parinti dau asa dupa ureche: ca e bun si pentru febra, si pentru durere de dinti... bla... bla... bla... M-am cam simtit cu musca pe caciula ca si eu ii mai dadeam seara cand o dureau dintisorii, dar sincera sa fiu am vazut ca nu o ajuta cu nimic, tot de atatea ori se trezea urland din somn ca si in serile cand nu-i dadeam. Stiam ca poate da gastrita, dar nu credeam ca e atat de frecventa la copilasi, adica si dupa cateva doze





.


yvyana, multumim de informatiile pretioase
eu cu nurofenul nu stiam de gastrita, dar stiam ca e de preferat paracetamolul in locul lui pt ca ar scadea imunitatea..cat o fi de adevarat nu stiu
cu datul pe stomacul gol a nurofenului, mi-a atras si mie atentia pediatra acum cand am fost..eu apucasem sa-i dau deja la 5 dimineata, bineinteles pe stomacul gol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvyana, deci daca copilasul nu e obez, e chiar slabutz n-are nimk daca ii mai dam un pic de zahar sau sare... si cum bb al meu nu a reactionat alergic pot sa incep sa-i bag una-alta[pk
cu nurofenul am patit-o eu cu Maria pt ca e fff dificila la siropuri, ea nu lua decat nurofen si anul trecut inainte sa nasc a facut o raceala, ta-su i-a dat pe stomacul gol cand eram eu la spital sii venea sa , nu vroia sa pape

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, ce face preferatul meu Vladutz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Da, Miki si eu i-am dat lui L pe stomacelul gol!

Ailed nu cred ca e vreo problema.


Merg ca s-a trezit pitica si urlaaaaa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

asa credeam si eu yvy!
[roxy] acu ma apuc pe ziua de azi de abdomene , dar am afost afara o gramada am mers vreo 4 ore, nu in continuu, bine am mancat si porcherii dar nu multe... o felia de pizza vegetariana si 5 guri dintr-un corn dog, http://en.wikipedia.org/wiki/Corn_dog, a vazut fica-mea si a zis ca avut doar in filmeeasa ceva , dar ea nu poate sa manance unul intreg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana multam ptr info!!!
scrishMultam frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Tot eu i-am dat Ioanei iaurt cu cereale de biscuiti de la Milupa ptr 6luni plus si a ras paharul. Nu mai incercasem pana acum. ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Fetelor, Ioana e cuminte rau...sta in scaunul de masa de 1 ora juma. Am obosit muncind inclusiv o baie generala cu usa deschisa sa o aud in caz de ceva... Rade, chicoteste....Offffff s-a facut mare, stie ca am nevoie de cateva momente de respiro

O ador!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Fetelor, Ioana e cuminte rau...sta in scaunul de masa de 1 ora juma. Am obosit muncind inclusiv o baie generala cu usa deschisa sa o aud in caz de ceva... Rade, chicoteste....Offffff s-a facut mare, stie ca am nevoie de cateva momente de respiro

O ador!!!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







asta da raritate bravo ioana

Mergi la inceput