Fluturasi de Martie-Aprilie 2011 (110)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Hello fete cucuiete

Noi am fost putin pe afara si acum Teea face nani si eu ii tin de urat ( dar pe laptop sa va citesc)
Aseara a facut febra-38,1 si dupa bata nu reusea sa adoarma,s-a chinuit 2 ore cred.Se foia,se maraia si i-am dat nurofen. E de la dintii de jos. Ies 2 odata si vad ca o cam chinuie.Pana acum nu a facut febra

Miki- ziceai de Andra ca are hematom la maseluta.Si Teea a avut asa la un incisiv de sus.S-a resorbit. O mai sacaie maseaua?

Azi am avut zi de smotru....mie imi place sa smotruiesc.Cei drept vine soacra si sta cu Teea. Am fost si la cumparaturi prin piata si am ridicat si chiuveta de bucatarie din Hornbach..e asa frumoasa feteloooor

In legatura cu ficatelul si eu stiu ca tb sa fie rosu-grena. Noua ne place f mult ficatelul dup reteta lui Yasmi-postata de Catank ( numai ca eu nu pun 3 catei de usturoi ci pun 3 feliute de usturoi)
Noi mancam ficatel 1-2 ori pe saptamana

Sfecla i-am dat in combinatie cu galbenussi ale legume( dovlecel,morcov...etc) si smantana.iese bestial

Mada- mi-am amintit. nu m-am impacat cu aia de la Starbucks- ne privim frumos de fiecare data. Nu am vrut sa ii fac probleme ca poate realizeaza singura. Cica si-a primit smotruiala si noua ne-a dat cupoane. Dar e....intr-un mare fel

Apropo. M-a sunat fina mea sa-mi spuna ca e epidemie mare de rujeola in Bucuresti si mai multe tipe( dintr-un alt grup de mamici) au fost cu copii wkd trecut in Afi si toti au acum rujeola. Pai si eu am fost in Afi in wkd
roxy- ca tot veni vorba. mergem sa socializam .ne intalnim mai multi prieteni cu copii. de acum tot or sa fie riscuri din astea cu raceli luate din locuri publice si nu ii putem tine numai in casele noastre sau in parc. Acum e si frig afara. Acum sincer, fiecare face cum crede mai bine.

LA MULTI ANI CELOR NASCUTI IN DATA DE 20!!!! SA CRESTETI MARI SI SANATOSI

Ioanna- si La multe lunite pt rebeca. am omis si eu



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

alexina ....eu am usturoi mic din gradina, abia curat un catel...e bio. Deci, nu folosesc capatana de usturoi din aia mare....gen market, ar fi f mult 3 catei asa mari din pct meu de vd.
Bine ca ai precizat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

catank - am inteles acum
apopo de smantana- eu nu ma bag la facut in casa dar am gasit la magazin de la Napolact-SMANTANA PRIMA 25% sau SMANTANA DE CASA de la Angst tot 25%- sunt fffffffff bune



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Yasmi- e bine cu mami acasa nu?

Ailed- si Teea vrea portofelul meu sa-l bagein gura.Ce nazdravana e Andra Ce ii mai dai sa pape?

Noi azi tot suc de fructe cu 1 cupa de cereale am mancat azi la 10

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Alexina, iaurt nu vrea, asta e clar!
Fructele le papa ff bine acum: alataieri o banana intreaga bucatele mici direct , ieri un mara mare cu biscuiti si scortisoara, azi dovleac copt cu biscuiti si scortisoara.
Alaltaieri si ieri a papat ciorbitza de perisoare de curcan, facute special doar cu galbenus si am scos ciorba din ciorba noastra inainte sa le pun pe ele( deci dupa ce i-am pus sucul de rosii-bio de la soacra-)si piure de legume, azi un borcanas cu vita de hipp l-a ras... , am hoatarat sa-i dau vita de la hipp, pt ca e bio si chiar nu stiu cu ce hranesc animalele aici... sunt supi ca nu gasesc decat oua cu 3. In rest grisuletz, lp cu biscuiti, orez cu lapte, budinca de la nestle etc...
marti am fost in vizita si amancat cu manutza ei(si cu ajutor) doua ciocanele de aripioare facute la cuptor si niste tort de mere(mai mult mere)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Waw Ailed scuze sa stii ca de mai multe ori am vrut sa-ti spun cum fac eu tocanita de vitel si tot am uitat.

Deci curat cateva cepe ( acum au fost 4 ca a fost multa carne) , de regula 2 , le pun in kucta, pun carnea , am zarzavat razalit pus in sare la borcan, o lingura din ala, daca nu dau pe razatoare un morcov, o lingurita de gogosar tot in sare sau ardei/gogosar proaspat, o lingura de ulei, condimente ( piper, dafin , coriandru, eventual un cuisor), boia si apa fara sa acopere carnea ( ca mai lasa si carnea si apoi e prea multa zeama. Se fierbe 30 min din momentul in care incepe sa pufaie. La urma poti sa faci ingrosala de smantana cu putina faina, eu nu fac sa fie mai dietetica, daca poti sa-i zici asa la o astfel de mancare. Daca vrei sa o faci mai acrisoara poti sa pui jumatate apa jumatate suc de rosii. La oala sub presiune nu se aplica chestia cu bulionul la urma ca nu fierbe carnea.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mai fetelor v-am simtit si azi lipsda
nu am apucat sa citesc mai nimic
da ma intelegeti nu?
reciuperez eu
am reusit insa sa fac analizele dimineata
m-au costat o groaza de bani
offffffffffffff
cam 200 ron
in schimb sunt fericita
ca apoi am fost la chico
si i-am luat antoniei
cizme groase imblanite de munte pt la iarna viitoareeeee
sper sa se potriveasca nr ca m-au costat si asa destul
desi erau reduse
da mi-au placut tare mult
pt petra am pt la IARNA
de la o nasa
si am trecut si pe la COCODRILO
care are lucruri f frumoaseeeeeee
dar nu am apucat sa mai iau mare lucru ca nu am mai avuit baniiiiiiiii
tre sa trec insa iar ca ei au caciuli superbe cu fular si manusiiiiii
si eu am de la ei si le-a purtat antonia 2 ani si le va purta si petra ca sunt ca si noi
au materialul superrrrrrrr si la geci si pantaloni de fassssssss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

Waw Ailed scuze sa stii ca de mai multe ori am vrut sa-ti spun cum fac eu tocanita de vitel si tot am uitat.

Deci curat cateva cepe ( acum au fost 4 ca a fost multa carne) , de regula 2 , le pun in kucta, pun carnea , am zarzavat razalit pus in sare la borcan, o lingura din ala, daca nu dau pe razatoare un morcov, o lingurita de gogosar tot in sare sau ardei/gogosar proaspat, o lingura de ulei, condimente ( piper, dafin , coriandru, eventual un cuisor), boia si apa fara sa acopere carnea ( ca mai lasa si carnea si apoi e prea multa zeama. Se fierbe 30 min din momentul in care incepe sa pufaie. La urma poti sa faci ingrosala de smantana cu putina faina, eu nu fac sa fie mai dietetica, daca poti sa-i zici asa la o astfel de mancare. Daca vrei sa o faci mai acrisoara poti sa pui jumatate apa jumatate suc de rosii. La oala sub presiune nu se aplica chestia cu bulionul la urma ca nu fierbe carnea.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

saru'mana!
chiar mi-a facut pofta cand ai povestit si i-am povestit si sotzului despre ea si el mare amator de tocane si chestii de genul zice, oki cand faci? Maria nu e incantata, dar cred ca pot sa-i dau si Andrei in prima zi ca doar e carne cu legume... eu nu pun smantana la tocana ca sotul e regatean si nu concepe asa ceva, eu cum am o bunica nascuta langa Arad si n matusi in Arad as pune
uite Andra iti trimite un pupic cu tzoc cum face ea cu buzicile stranse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami!
bravo! ma bucur, ca ai fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

sa va zic ce a scos ieri Andra mea din portofel si umbla cu ea in mana si nu vroia sa-i dea drumul...? iconitza cu sf Nectarie

Mergi la inceput