Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Ioana fie ca verighetele sa iti poarte noroc! Si distractie placuta maine!
Corina, tu zici ca te ingrasi de la vitamine, dar eu? Eu iau doar Omega 3 si tot as manca toata ziua...e drept ca inainte de sarcina am tinut un regim si am slabit in 4 luni vreo 10 kilograme iar cand am aflat ca-s gravida m-am lasat si de fumat...
Deea cum te mai simti?
Vad ca se vorbeste despre celule stem. Voi ce banca de recoltare ati ales?
Alina eu la Bianca nu am avut pete pe fata, nu ced ca e o regula. Eu te-am intrebat despre Elias, multumesc de informatii. Si eu tot 2 zile am stat dupa nastere internata dar am stat in rezerve CMU si a fost tare bine. Costul lor a compesat ca medicul nu mi-a luat nici un leu la nastere.
Blancacum sa nu ma stresez cu kilogramele...Eu la prima sarcina am luat 23 de kg, in spital am dat 5 si 1 ani si 2 luni cat timp am alaptat am mai pus inca 2!
Ylari ai fost dupa colanti unde ti-au recomandat fetele? Ajung si eu pe 26 in Bucuresti la Iosup si vreau sa imi cumpar si eu. Parca e altceva cand ii probezi decat de pe net.
Diana te asteptam cu vesti bune!
Anitta ce tarziu ajungi acasa! M sta singur pana veniti voi de la job? Cred ca muncesti cam mult. Si la servici pana tarziu, si acasa...ai mai multa grija de tine!
Mihaela cum te mai simti?
Alinishali sa iti traiasca printesele!
Tigrutastiu ca simti nevoia sa-l protejezi pe Luca dar ai grija cu tinutul asta in brate. Multa sanatate puiului tau!Te invidiez cumplit pentru zapada! Noi nu am vazut-o anul asta...
Andreea felicitari! Suntem si noi invitate?

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Burticute dragi, dar ati vb astazi nu gluma :))

Eu am fost tare prinsa astazi toata ziua cu pregatirile premergatoare insa acum m am linistit. Nu ma lang totusi deorece am avut ajutoare de incredere, verisoara mea si viitorul sot care au frecat toata casa eu dor ma impiedicam de ei :)).

Maine este ziua cea mare, asa ca de abia sambata va voi citi insa sper sa intru putin sa vad vestile bune de de la Diana:D.

Va promisesem ca vb cu Dna de la HR pt concediul de paternitate si prelungirea de co. Eh am vb, de fapt i am dat un mail deorece am uitat ca astazi am fost libera de la work. O sa mi raspunda de indata de are toate datele si va tin la curent.

Va pupicesc cu mult drag

Ioana, mamica lui Cristian 24 saptamani +

Life is the best thing that can happen to us, the best gift we are offered...so full of surprises! We should cherish every single second! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Eu sunt deja speriata, m-am culcat 2 ore la pranz (petru ca azinoapte nu am dormit aproape deloc, a facut Amana show, a adormit intre noi abia pe la 5 si atunci am atipit si eu putin) si am amortit toata, maini si picioare. Si acum le am amortite, deja imi e frica sa ma mai pun la orizontala. Dr meu nu este in tara ca sa ma duc la un control, nu stiu ce o fi porcaria asta

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 9 luni) si viitoare mami de baietel Victor 20s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Miha, din pacate lista de invitati e extrem, extrem de mica. Ma straduiesc sa ma incadrez in 30 invitati ca nu avem bani de mai mult. Dar puteti sa beti un pahar de ceva in cinstea evenimentului ca nu ma supar.

Fetelor, de la ultimul meu mesaj piticul a tot dat din picioare si alte extremitati, se simtea si prin burta. Eu nu mai inteleg nimic...Au fost zile intregi, una dupa alta cand n-am simtit nimic sau poate am simtit dar usurel si oi fi zis ca-s gaze nu stiu. Si uite zile cand misca intr-una aproape ore intregi. Ciudat.

Andreea, 18+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andra_C

Eu sunt deja speriata, m-am culcat 2 ore la pranz (petru ca azinoapte nu am dormit aproape deloc, a facut Amana show, a adormit intre noi abia pe la 5 si atunci am atipit si eu putin) si am amortit toata, maini si picioare. Si acum le am amortite, deja imi e frica sa ma mai pun la orizontala. Dr meu nu este in tara ca sa ma duc la un control, nu stiu ce o fi porcaria asta

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 9 luni) si viitoare mami de baietel Victor 20s+



Andra, iubita, stai linistita. Am cautat pe net si inteleg ca e vb de sindromul tunelului carpian care se activeaza la unele gravide. Cica e perfect normal. E un simptom al sarcinii. Citeste mai multe aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83604&ARCHIVE=true&nm=Ajutor-Imi-amortesc-si-ma-dor-tare-mainile



Elly 24+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

elly daaaa, gand la gand... stii si tu ca mintile luminate gandesc la fel!
ma bucur ca azi te-ai simtit mai bine!

ylari si eu sunt mutanta c677t heterozigot! fac clexane de 0,2...

elena felicitari pt rez la test!

joana casa de piatra si distractie placuta!!!

andra nici eu nu stiu ce sa zic de amorteala!

Avand in vedere ca multi nu sunt in tema cu subiectul, vreau sa postez aici unul dintre drepturile pe care le avem noi, gravidutele.

In cazul in care sunteti angajate la o unitate in care se aplica contractul colectiv de munca, firma este obligata sa iti plateasca la nastere un salariu mediu pe unitate. Trebuie doar sa faceti o cerere prin care solicitati acest ajutor si sa anexati certificatul de nastere al copilului. ATENTIE!!! Nu se plateste acest salariu daca voi nu faceti cerere si angajatorii nu se "inghesuie" sa va spuna ca este dreptul vostru si sa va invete ce sa faceti!

Baza legislativa

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National

Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:

c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Elishor, multumesc, cititsem si eu de asta, dar eu am si la picioare nu doar la maini...Pe 31 ma duc la dr sa vad ce-mi zice

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 9 luni) si viitoare mami de baietel Victor 20s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Andra am studiat si eu problema asta pentru ca mie de cativa ani imi tot amorteau degetul mic si inelarul de la mana dreapta...si am descoperit ca ma sprijin in cot cand stau la calculator (problema profesionala), pe acolo trece nervul responsabil pentru aceste 2 degete. Ca sa nu progreseze acest disconfort am inceput sa utilizez o pernuta cu silicon, ca sa evit presarea nervului si implicit distrugerea lui in timp.
In timpul sarcinii din diverse cauze pot apare presiuni pe diversi nervi si cred ca de aici amortelile si carceii...mai in gluma mai in serios cred ca ideal e dormitul pe o saltea de apa.

Elena 19+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna seara. Tin sa va anunt ca am facut febra musculara de la aspiratul si spalatul pe jos de aseara. Se vede ca am o conditie fizica beton. :))
Ce chestie cu Eva si bb din burta, la fel si Ilinca!... Da, copiii simt altfel fata de noi, e clar.
Shosho, cum e stranutul gravidei? Te tii putin de sale, te strambi putin ca si cum te-ar durea burta, iti tii burta cu cealalta mana, si in timp ce stranuti tipi usor ca sa fii compatimit? :)) Ah, si-apoi oftezi preluuuung, ce greu a fost! Ce comic sotul tau! Cum te mai simti azi?
Diana, imi pare rau daca te-a ingrijorat atitudinea mea, n-am vrut sa iasa asa. Tare faza cu tanti-curatenie! Abia astept sa ne dai vesti despre voi si-mi doresc din toata inima ca ele sa fie bune, sa fii si tu cu sufletul linistit ca Mirciulica e bine.
Felicitari pentru rezultatul la examen, Elena, disteapta lu' mama!
Joana, cred ca esti in focuri acum. Totul e pregatit pentru maine? Abia astept sa vad fotografii cu voi! Sa pozezi si verighetele! Petrecere frumoasa, sa ai emotii misto!
Miha, M. nu sta singur acasa, sta la scoala pana la 16.30, apoi il ia sotul meu sau unul dintre bunici. E o perioada mai aglomerata la serviciu, avem niste mega-manifestari, care cer resurse mai mari de timp, implicare multa. Iar acum nu ma mai simt rau ca in primul trimestru, asa ca alerg sa fac treaba bine, cu rezultatele asteptate. Pana in aprilie. Nu mai e mult. Pe 1 aprilie gata cu munca, urmeaza alt fel de munca.


Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta nu esti singura in "ne-forma", eu weekendul trecut am aspirat in premiera dupa primele 3 luni de sarcina in care s-a ocupat sotul, am crezut ca imi sare inima din piept de oboseala, bonus ma dureau si toti muschii. Mama ma tot avertizeaza ca daca nu o sa fac sport in sarcina nu o sa am forta nici sa imping bebsul la nastere.
Multumesc pentru felicitari, dar constat pe propria piele celebra zicala "Carte multa, prostie multa!".

Elena 19+ poate cu

Mergi la inceput