Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Felicitari Lori pt masuratori! Luca este un bebe bine-facut :)

Multumesc fetelor pt raspunsuri. Adra, ce bine o spui.
Mi-era teama ca fiind intr-un grup asa restrans, se va simti stingher fata de figuri noi. Nu plange la figuri noi, insa mi-a plans de 2 ori la locuri necunoscute si incarcate de stimuli (gen azi la baby gym si o data la ai mei, intr-o camera pe care nu o mai vazuse, fiind f obosit).
Am mai auzit de anxietatea de separare, vreau sa citesc despre asta. Daca cumva ma ia gura pe dinainte si ma aude maica-mea cu asta, apoi ... Si asa-mi spune ca-mi cresc copilul dupa internet, si ca ele 'erau proaste, de aia suntem noi asa acum' :)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Buna fetelor am si eu o comoara de august 2011 si abia am descoperit forumul vostru.Bine am venit printre voi!!!!!!!!!!!!!1


Bun venit printre noi! Asteptam detalii despre voi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Neatza!

Pai Ilida, cred ca toti se stramba cand dau de altceva in afara de lapte. Da-i inainte daca nu face alergii si diaree. Cat despre pofta, eu raman la parerea mea ca nu le e pofta, ca nu asociaza mirosul/aspectul cu un gust pe care il cunosc, cum facem noi. Eu cred ca imita ce facem noi, si dau din gura...

Acum am citit mesajul cu joaca si mancatul. Stiu ca a zis Lissa si sunt is eu de acord. Cand mancam mancam. Nu ne jucam, nu ne uitam la tv, nu facem alte lucruri, ca mai tarziu va fi greu sa ii dezvatam. nu ii place, asta e, mai incercam maine, daca nu altceva. Cel putin asta e planul meu Eu am fost un copil care nu am mancat in copilarie. Fffff putin si cu f mari chinuri, dar eu presupun ca am fost probabil hranita cu forta, dupa care am refuzat hrana...
...............


Da, aveti dreptate fetelor, sunt de aceeasi parere ca nu le trebuie alti stimuli la masa! Dar sotul ... e ca toti barbatii...mai nepriceput cu de-astea!
Cred ca daca ar fi dupa el l-ar duce iarna pe bebe afara in tricou cu maneca lunga si pantaloni de casa, ar incepe diversificarea cu carnati si i-ar pune ACDC ca sa-l adoarma!

Cand am fost "bebelusa" eu am mancat tot ce mi se dadea, poate de-asta nici nu am alergii, nu am avut niciodata reactii ciudate la vreun aliment sau eruptii pe piele! Pana si varicela am facut-o la 31 de ani (desi de multe ori altii in jurul meu o aveau) Sper sa ma mosteneasca puiutul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

Miha ....m-am amuzat serios :)

Mai dar ati scris nu gluma!

La multi ani sarbatoritelor...scuze de intarziere!

Mady imi pare tare rau ca treci prin momente grele dar o sa treaca!

Mamutz si eu ma alatur mamicilor care mint :) Sara doarme toata noaptea ...de cand am nascut-o nu am avut nici macar o singura noapte alba...a dormit de la inceput compact noaptea..o alaptam la 3 ore in somn...de cand cu lp doarme 8 ore legat fara papica...de cele mai multe ori doarme 10 ore la ea in pat singura de la 5 zile...si nu plange aproape deloc, e usor maraita cand e obosita insa si ea e dependenta de atentie...nu neaparat de tinut in brate ci sa fiu langa ea, sa ma joc cu ea,are momente cand vrea singura jos ca sa se poata desfasura.
Nu am reteta sau secretul...pur si simplu asa e ea....imi pare rau ca nu sunt toti copiii asa si va doresc la toate putere multa sa treceti peste toate...eu cred ca Doamne Doamne ne ne da in functie de cat putem indura si deci voi suneti mult mai puternice

Legat de socializare...o...Doamne...eu plec aproape zilnic cu Sara...socrii si afacerea sunt in orasul vecin si plec zilnic cu ea mai inati pe la hala, apoi pe la noi pe la restaurant, socilaizeaza cu tot personalul, apoi la soacra mea, iesim la mall, ne vedem cu alti copii mai mari sau de varsta ei etc...zambeste intr-una.

Am fost si noi azi la vaccin...are 7300 imbracata acasa are 6700 :)) si 66 de cm...a plans 1 minut si apoi nu mai stia daca sa planga sau sa rada :)

Nu mai stiu ce mai vroiam sa zic
Fug la somn
Mai revin maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Am si eu o intrebare la fetele de pe continentul american: voi ce scaunele pt masa le-ati luat copiilor? Aveti ceva recomandari sau stiti de ce sa ma feresc cand aleg unul?
Multumiri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Intreba cineva de Marryan, am vazut-o la SEPT-OCT 2011.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Pai era la strugurasi, apoi a venit cand am inceput primele 365 de zile si dupa ce am remarcat eu ca era la cealalta odisee am observat ca nu a mai scris nimic..Poate am speriat-o :))fara intentie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy


Apropos de serviciu, pt cine nu e pe Fb, anuntam ca intrevederea mea cu patronul s-a soldat f pozitiv, fiind de acord asa cum am solicitat sa ma lase part-time pt un an, si uite-asa mi-am mai revenit emotional, ca a fost groaznic cele 2 saptamani full-time in care mi-am vazut copiii 3h/zi .





Ma bucur foarte mult ca ai rezolvat cu serviciul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
Haideti ca m-am intins, va las ca ziua mea cea scurta de lucru s-a incheiat. Azi ma duc sa ma fac frumoasa, ca deseara avem party - o petrecere anuala aniversara a companiei, f faina de fiecare data.


Ce frumos!!! Distractie placuta!! De fapt cred ca acum chiar esti la party...vad ca e ora 20 la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Noi azi avem o zi foarte maraita. Stefan cere san din ora in ora, in rest maraie si plange. Gingiile sunt ok, nu par inflamate.

Azi am fost la prima sedinta de baby gym. Ghicitoare: cine credeti ca a urlat cel mai tare? Ba nu, rectific: cine credeti ca a fost singurul bebelus care a urlat? Jumatate din sedinta doar ne-am uitat, si aia printre suspine. Mai, ceilalti chitaiau, miorlaiau. Nuuuu, la noi nu exista aceasta stare intermediara. Jur ca nu am auzit inca un bebelus care sa urle mai tare decat Stefan.

Intrebare: cat de mult socializeaza bebelusii vostri? Adica cat de mult ii duceti in vizite sa vada locuri noi/ fete noi?
Stefan ne vede pe mine si pe Razvan toata ziua. Pe bunici cand catadicsesc sa vina pe aici, si cand ma duc eu acolo (o data pe saptamana). Musafiri cand mai vin, insa noi nu prea mergem in vizite deocamdata (motivul ar fi ca alaptez si nu stiu cum ar fi acolo unde merg).


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Noi suntem singuri pe aici..dar eu incerc cat de cat sa il fac sa se obisnuiasca cu lumea ca am auzit de cazuri cand s-au dus acasa si urlau cum vedeau straini..pana acum nu am avut probleme..in general lumea se opreste sa il admire el zambeste frumos se mai si alinta la tipa de la poarta cand vorbeste cu el ..o indianca cam negricioasa ea ..dar avantajul de a trai aici e ca se obisnuieste cu toate rasele
Am citit undeva ca este o faza si asta cu socializarea , la un moment dat fac distinctia intre ce le este familiar si ce nu ..asa ca eu zic sa stai linistita ca o sa treaca si asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Am venit si noi de la vaccin:suntem bine sanatosi,in forma,inca nu ne maraim
Luca masoara ,la 6 luni si aproape 2 saptamani ,71cm si cantareste 8400g
Este un super bebelus,ff sociabil,tot timpul cu zambetul pe buze.Se duce la oricine in brate fara prea multe probleme si din acest motiv este preferatul tuturor!

Va pup fete dragi

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png




Oooo..felicitari pentru baiatul zambaret si voinicel!!

Mergi la inceput