Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Vai de mine , deci ce va mirati voi de borcanelele de la plasmon cu prosciutto ??? pai dupa a mea grozava pediatra trebuie sa ii inlocuim si cina deja si sa ii dau ghici ce ?? prosciutto!!!! si formaggio si carne de miel , iepure si manzo . deci am ramas masca...
zic ca ea si fac ca mine , fara indoiala!
Astea sunt clar influente gastronomice locale, altfel fara justificare nutritiva. La fel in Noua Zeeland si Australia, unde mielul , ca aia e carnea nationala, se recomanda devreme. Un alt motiv major pt care unele scheme recomanda carnea devreme e ca aceasta aduce un aport de fier hem greu de egalat de catre alte alimente, si cum in multe zone ale lumii bebelusii sunt deficitari in acest element, s-a ajuns sa se faca recomandarea asta. Acum fiecare cantareste raportul riscuri-beneficii, intre a forta organismul copilului sau a-i trata o deficienta.

Adevarul e ca mielul si vitelul se pot da linistit cand se introduce carnea, dupa 8 luni (cand pancreasul incepe sa "fabrice" tripsina in cantitati suficiente pt digestia proteinelor complexe). Mielul in special, pe langa proteine si fier, aduce un aport important de acizi grasi esentiali. Iepurele e Ok si el, nu are nimic special dpdv nutritional, dar ca orice alta carne, e important sa fie din surse controlate. Pe langa traditionalele proteine (pui, curcan, vita), si mai pot da dupa 10 luni si alte pasari de casa (rata, gasca), peste (atentie insa la continutul in mercur, ca e neurotoxic), galbenus de ou, ficat de pui (dar nu de rata!). Dar ma rog, mai avem pana la proteine animale, noi inca ne delectam exclusiv cu proteinele din lapte de mama .

Apropos de lapte de mama, mi s-a "reparat" instalatia, vad ca mi-a revenit laptele ca in zilele de glorie. Cred ca cel mai mult m-a ajutat alaptatul/pompatul des. Sa vedem cat ne mai tine, dar e bine deocamdata. Atata ca acum ne chinuie tare dintii, ca n-au strapuns inca. Am avut acum 2 zile o noapte alba, dar e normal asa sa fie, trecem noi si peste asta.

Giuliana, nu cred in sfatul prietenei cu inceputul diversificarii pt ca Eric e alimentat mixt. E Ok sa astepti pana la 6 luni, doar daca vezi ca nu-i mai ajunge laptele si nu ii merge bine e cazul, dar din cate zici ii e f bine deocamdata. Plus ca ce mai e, 4-5 saptamani? Isi ia tot ce are nevoie la varsta asta din lapte (LM+LP) si nu e nici o graba sa incepi "antrenamentul" dupa mine... A nu se intelege ca e o problema daca va jucati la 5 luni si ii dai sa guste cate o chestie, atata timp cat nu-l fortezi si nu-i inlocuiesti din lapte, care e esential. Ma repet, dar nu cred ca pot zice de suficiente ori ca pana la un an, in principiu alimentele se introduc cu scopul principal de a expune organoleptic copilul la texturi, gusturi, arome si forme diverse, nu cu rol calitativ (aport nutritiv) sau cantitativ (a subtitui laptele)!

Oana, Betty, sanatate puiutilor!

Lori, sa stapaniti sanatosi noua masina. E exact masina mea, si eu tot Mazda 5 conduc! E f bine facuta, de 2 ani n-am avut nici cea mai mica problema cu ea, sa bat in lemn!

Pa pary a fost super, m-am simtit bine si a fost o binevenita iesire din rutina nebuna copii-casa-serviciu. Firma la care lucrez e extraordinara - de succes, cu oameni faini si patroni care stiu sa aprecieze si sa multumeasca angajatilor. Poate o sa pun ceva poze pe fb.

Va pup acum ca ma intorc la oile mele. Pe curand,


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta

Doarme de aproape 2 ore pe canapea ..sa insemne ca scapam de somnul de 30 min sau ca e o intamplare

Bebinuta de
Ada(30 nov 2006) si de Robert (11 iulie 2011)



Nu, inseamna ca doarme mai putin la noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

'neata fetelor!
Ne pregatim si noi sa mergm la control. Vom zice pas la vaccinele de 6 luni.
Filip e mai bine, au dosparut bubitele, e bine dispus si cunminte.
Azi s-a ridicat din cot in fundic, acum sa vedem daca a fost o intamplare sau se va repeta.

E f activ, inclusiv noaptea cand are chef de tipete.
Mooor de dragul lor, sincer. Dimineata vine AAna la noi in pat si stam 1 ora si ne dragalim, eu ma pompez, ei se joaca, radem si ne iubim. Cand se apropie Filip de marginea patului, repede Ana merge si in trage de picioare la loc sigur. Rad amandoi, eu in frunte cu ei.

Despre trainingul de somn, pur si simplu trebuie sa il invat sa doarma sinur, nu sunt de acord cu plansul excesiv sau cu lasatul sa planga in alta camera, asa ca ...treptat treptat si cu rabdare se va invata ca noaptea e ok sa adorma singurel.

Hai ca revin, mergem la control.


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui bebinuta

Doarme de aproape 2 ore pe canapea ..sa insemne ca scapam de somnul de 30 min sau ca e o intamplare




Nu, inseamna ca doarme mai putin la noapte

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Krissy

Lori, sa stapaniti sanatosi noua masina. E exact masina mea, si eu tot Mazda 5 conduc! E f bine facuta, de 2 ani n-am avut nici cea mai mica problema cu ea, sa bat in lemn!

Pa pary a fost super, m-am simtit bine si a fost o binevenita iesire din rutina nebuna copii-casa-serviciu. Firma la care lucrez e extraordinara - de succes, cu oameni faini si patroni care stiu sa aprecieze si sa multumeasca angajatilor. Poate o sa pun ceva poze pe fb.

Va pup acum ca ma intorc la oile mele. Pe curand,


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"


Merci beaucoup Cristina!E bine cand mai zice cineva din experienta daca masina-i buna ori ba
Ma bucur ca te-ai distrat la party si citesc cu viu interes mesajele tale referitoare la diversificare:eu exact asa fac-ii dai cat vrea si incerc sa nu in1locuiesc laptele cu o masa
Te pup si..servici usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Ce sa spusn Lori, criza e in floare si tu ti-ai luat masina..... ntz, ntz, ntz......


Glumesc...;) Sa o stapanesti sanatoasa , sa fii mereu fericita cand o conduci si sa nu o julesti niciodata




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

'neata fetelor!
Ne pregatim si noi sa mergm la control. Vom zice pas la vaccinele de 6 luni.
Filip e mai bine, au dosparut bubitele, e bine dispus si cunminte.
Azi s-a ridicat din cot in fundic, acum sa vedem daca a fost o intamplare sau se va repeta.

E f activ, inclusiv noaptea cand are chef de tipete.
Mooor de dragul lor, sincer. Dimineata vine AAna la noi in pat si stam 1 ora si ne dragalim, eu ma pompez, ei se joaca, radem si ne iubim. Cand se apropie Filip de marginea patului, repede Ana merge si in trage de picioare la loc sigur. Rad amandoi, eu in frunte cu ei.

Despre trainingul de somn, pur si simplu trebuie sa il invat sa doarma sinur, nu sunt de acord cu plansul excesiv sau cu lasatul sa planga in alta camera, asa ca ...treptat treptat si cu rabdare se va invata ca noaptea e ok sa adorma singurel.

Hai ca revin, mergem la control.


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Multa sanatate si bafta pentru amandoi!Este normal sa-i iubesti asa de mult si sa-i dragalestiCat despre dimineti...ale noastre sunt aproape identice cu ale voastreEu cu Luca mergem la Alexia in camera sa o trezim si apoi ne intoarcem in kingul nostru si ne iubim toti,si ne dragalim,si radem de nu mai putem.Mereu ma gandesc ca diminetile astea sunt cele mai frumoase moente din viata mea si sunt sigura si ca creaza o legatura puternica intre ei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Ce sa spusn Lori, criza e in floare si tu ti-ai luat masina..... ntz, ntz, ntz......


Glumesc...;) Sa o stapanesti sanatoasa , sa fii mereu fericita cand o conduci si sa nu o julesti niciodata




mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Canada a iesit prima din criza
Pup si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Paula, ce simpatic Nectarie ca stie exact cata papa vrea si cand nu vreau , strange buzele si da din cap ...tare asta..:)))))))
Eu nu stiu ce sfat sa-ti dau...noi inca nu incepem diversif. suntem inca mici :d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare...evident ca n-am citit nimic, Eliza febra 38,5 dimineata...a plans efectiv din ora in ora toata noaptea...sper sa fie dinti

Intrebare...fructul kaki se poate da la bb, si ananas? si daca da? sub ce forma?

Pupici si stau in zona sa fac capitol nou :)

Mergi la inceput