o intrebare

o intrebare | Autor: Danutza26

Link direct la acest mesaj

buna ziua
batul meu face pe 23 ianuarie 2 ani.intrebarea mea este daca luna viitoare o sa mai primesc indemnizatia si alocatia copilului de 200 lei.
multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

drepturile banesti vor fi calculate pro-rata. adica pana pe 23 ianuarie ti se vor calcula indemnizatia si alocatia pentru perioada 01-23.01.2012, iar din 24 ianuarie copilul va primi alocatia de 42 lei/luna, mai exact suma corespunzatoare perioadei 24-31.01.2012.

stiu, pentru ca fetita mea este nascuta pe 25 (iunie) si asa mi s-au calculat drepturile banesti, la vremea respectiva (2009). sper sa nu se fi schimbat lucrurile intre timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza26 spune:

am inteles,mersi mult cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Doar indemnizatia se fractioneaza, in functie de data la care face copilul 2 ani. (fractiune din luna - indemnizatia, cealalta fractiune - salariul)
Alocatia nu se fractioneaza, iei 200 lei pt luna in care face copilul 2 ani, si 42 de lei de luna viitoare in colo, pana in luna in care face 18 ani.

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

exact asa cum spune monicabo am primit si eu... acum 2 luni .

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput