Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Fetelor voi aveti razatoare din sticla??

Mama mi-a zis ca mie imi radea marul pe razatoare din sticla?!? Eu nu am vazut prin magazine pe la noi si tare ma bate gandul acum sa achizitionez una din asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Dap. De la soacra am primit-o inca de la primul baietel. Desi aveam din aceea de inox, dar mi-a zis ca e de preferat din sticla ptr ca la cea din inox se oxideaza marul rapid.

Sincer, am folosit si de inox, da' nu am sesizat diferenta



Citat:
citat din mesajul lui broome

Fetelor voi aveti razatoare din sticla??

Mama mi-a zis ca mie imi radea marul pe razatoare din sticla?!? Eu nu am vazut prin magazine pe la noi si tare ma bate gandul acum sa achizitionez una din asta...



mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Da acu ma gandesc, are vreun rost sa ma agit pt razatoare din sticla cand blender-ul sau robotul au cutitele de metal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Kora mersic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kora_B

Sincer, am folosit si de inox, da' nu am sesizat diferenta


Asa ma gandeam si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Eu am cumparat razatoare de sticla. Am folosit-o de 2 sau 3 ori. Copilului nu i-a placut deloc marul dat pe ea ( textura, evident) asa ca am folosit blenderul si gata.
ca se oxideaza? Hm problema poate fi la razatoarea clasica doar sa ajunga ea sa fie ruginita... dar eu exclud asta la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Trezirea somnoroaselor!!!!


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
sper ca nu m-ati dat cu totul uitarii! o vreme mai reuseam sa citesc cate ceva, fara sa apuc sa raspund, apoi nici de citit nu am mai reusit. a fost perioada de iarna cu serbari, sarbatori, botezul. abia acum ne reintram in ritm. pupici pentru mamici si bebei frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

Buna si de la noi ne-a fost dor de voi

Vad ca discutati infocat despre diversificare,eu sper sa ma tina lapticul cat de mult si sa incep cu mancarica dupa 6 luni .
Acum tin bubulina la san ,papa si vb cu titi ,ador gurita ei calduta cand ma atinge,ma gandeam azi ca as alapta-o pana cand merge la scoala ehehehe
Dupa ce am nascut vb cu moasa de alaptat si imi povestea de o tipa care a alaptat pana cand fetita avea 7 ani !!!!!!

Lena ,multumim ca ai intrebat de noi, suntem bine , Noura creste ,e cuminte si suntem ok acum

Sei ,intrebai in cap trecut de bebe la nastere ce se intampla daca nu e pus la san etc etc eu nu am avut lapte ,nici colostru cat am stat in spital , plangeam la moase sa-mi dea LP pt fata ca plangea de foame si nu mi-au dat .Bebele aici sta cu mama in rezerva de cand se naste pana la externare.
Le-am stresat pe bietele femei din 3 in 3 ore plangand s-o hraneasca pe fata ca nu am laptic ,ma tot refuzau cica sa tin fata la titi ,si-mi tot explicau ca bebe in primele 2 zile e ok daca nu i se da papa ,ca are in stomacel rezerve de cand era inca la mami in burtica .
Ii spuneam sotului ca le dau in judecata daca pateste ceva fata si de fapr ar trebui sa le multumesc ,fata sta numai la san si URASTE biberonul.


Vroiam sa va intreb ceva , urgent prietena mea din tara a aflat ca e insarcinata ,are 4 saptamani si e racita cobza . A fost la ginecolog azi si i-a dat :
-utrogestan 1 seara ,
-aspenter 1 dupa masa de prans
-no/spa la dureri
-ascovit plus (vitamina c)


M-a intrebat azi daca se le ia ,i se par multe si nu intelege de ce i-a dat aspenterul , aici in Germania nu se dau asa usor medicamente si nu stiu ce sa-i spun ,eu in sarcina luasem numai acid folic







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






Lista aceasta este lunga? pai sa vezi ce tratament am avut eu dupa FIV...
Poate sa le ia linistita si sa mai bage si 2 oscilococcinum pe zi.
Daca incepe sa faca febra, cat de mica, sa ia fie paracetamol sau nurofen pt raceala (nu paracetamol sinus, simplu), iar daca tot se agraveaza, sa ia un antibiotic. Febra este extrem de periculoasa in sarcina.
Parerile despre ceaiuri sunt pro si contra, deci eu as recomanda un fel de limonada fierbinte...Doar apa cu multa lamaie si miere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata fetele,

Multumesc mult pentru ajutor cu D3. Am dat sfoara in Europa pe unde mai cunosc lume - prin Germania si Norvegia. Sper sa o rezolv intr-un fel.

Ce ma oftic Lena ca nu pot cumpara si eu de pe amazon steamerul de la avent...trebuie sa imi fac un card cu care sa pot plati in afara. Cu cel pe care il am nu pot..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput