Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Marryann - mi-ai raspuns la vreo intrebare? sau ai confundat?

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11





scuze nana pentru confuzie...da mesajul este pentru oanasi
mersi Lena pentru precizare.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Jade spune-mi te rog cum e steamerul, blenderul de la Avent? Se pot fierbe si carnea si legumele o data?Sau separat?Cate cantitate? Cat costa?Si ce elemente care consideri tu a fi bine stiute.Multumesc.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Sei , Lena multumesc pentru raspuns




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Eram datoare cu un raspuns .Imi pare rau ca am uitat sa-l scriu.
La munte am imbracat-o asa: pe deasupra ce avea in camera i-am pus un cover subtirel, wrapul, si aparatoarea de frig.A fost ok, era calduta, nu era transpirata.Afara erau -1 grad.
Fetelor am cumparat de la Carrefour o carte Alimentatia copilului de la nastere la 3 ani de Ruth Yaron. Contine multe raspunsuri la intrebarile mele.
Jade, inclusiv ce inseamna portiile la copii, cu cat se incepe.O sa mai citesc (sper sa am timp) si va povestesc, dar zic ca merita cumparata.

camady's baby

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

am uitat sa va spun ca-s in mijlocul unui experiment: de la 1 ianuarie nu-mi creste productia de lapte. am mai dezcongelat, i-am dat si 2 ture de lp in puseu, ok. insa ma doare ficatul, fierea si toti rarunchii de atata mancare. concluzia: o las mai moale cu mancatul. De 2 zile mananc mai ŽnormalŽ si vad ca deocamdata productia se mentine:15o ziua, 22o noaptea.

am mai experimentat si introdusul fructelor crude: cate-o mandarina la 2 zile, dar donsoara putinski riposteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Alayna,
Eu am luat aspenter ptr ca aveam probleme de coagulare a sangelui. Asta in urma unor analize, nu mi-a dat asa 'by default'.


Citat:
citat din mesajul lui alayna

Buna si de la noi ne-a fost dor de voi

Vroiam sa va intreb ceva , urgent prietena mea din tara a aflat ca e insarcinata ,are 4 saptamani si e racita cobza . A fost la ginecolog azi si i-a dat :
-utrogestan 1 seara ,
-aspenter 1 dupa masa de prans
-no/spa la dureri
-ascovit plus (vitamina c)


M-a intrebat azi daca se le ia ,i se par multe si nu intelege de ce i-a dat aspenterul , aici in Germania nu se dau asa usor medicamente si nu stiu ce sa-i spun ,eu in sarcina luasem numai acid folic







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

camady aparatul de la avent fierbe la abur si blenduieste
poti doar fierbe/blendui sau le poti face pe ambele
nu trebuie sa transferi mancarea ci doar intorci recipientul cu fundul in sus si treci la comanda urmatoare
poti prepara fructe , legume , carne sau in combinatie legume/carne
la fierbere aparatul se opreste singur cand preparatul este gata
la blenduit , le mixezi tu la textura pe care o doresti
ca si cantitate nu stiu sa ti spun cat poti face , m am uitat pe cutie dar nu scrie nimic si nici pe recipient nu am vazut trecut ceva
dar iti spun ca eu aseara am facut un piure din 3 cartofi si cred ca mai incapea unul
ca si pret....eu prima data l am vazut la baby expo in standul avent unde facea demonstratie la el
era la pret de fabrica adica 490 ron
pe net si prin farmacii l am gasit cam la 600 si ceva , 700 ron
dar eu l am cumparat de la Farmacia Tei cu 480 ron
daca te intereseaza , eu te pot ajuta sa ti l iau de aici
sau astepti pana in martie cand o sa fie iar baby expo si baby boom

dar sa stii ca si chicco are asa ceva , care la fel fierbe/blenduieste
costa cam 400 ron
insa , eu nu l am luat pe acesta din doua motive
1) avent este marca philips / englezesc iar chicco este chinezesc
2) a avut o prietena si i s a stricat , i l a schimbat pe garantie si s a stricat si asta , nu a apucat sa faca copilul 1 an
asa ca eu preferat sa iau avent , de care oricum eu sunt f multumita in general

o sa cumpar si eu cartea pe care ai recomandat o





_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Legat de lp, aseara citeam pe un forum de la noi de aici, reactia unei mamici care hranea cu lp suparata pt ca pt LM exista atata suport peste tot in schimb pt cele care dau LP nimic.. si mai sunt si blamate pe deasupra. Spunea ca pana si un coleg de servici a ajuns sa-i tina predica despre beneficiile LM vs LP...

Eu daca as fi decis sa nu alaptez nu cred ca as fi putut sa-mi indeplinesc dorinta pt ca sistemul e de asa natura ca te forteaza intr-un fel sa mergi pe LM. Pana la urma e o decizie personala si trebuie respectata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna seara!
Hayat si Inutsa,scuze ca nu am apucat sa vorbim azi la telefon,a fost o zi nebuna,am alergat toata ziua,ma revansez.

Eu nu am nimic cu nici o mama,nici care alapteaza,nici care nu,nici care da mancare devreme la copii,nici care da mancare la 2 ani,e strict problema lor. Imi pare rau ca am intervenit la Helenna si Marina, nu vreau sa se creada ca ma dau atotstiutoare. Cat despre propovaduirea alaptarii naturale vs hranirea cu lapte praf, nu am pus pe nimeni la zid pentru asta. Da,ma bucur nespus ca am putut alapta,ca nu am patit ca Hayat sau ca alte fete care NU AU PUTUT ,nu care au renuntat prea usor sau nu au mai vrut pur si simplu din N motive. Toata sustinerea mea e si pentru ele,ca ma gandesc eu ca si asa tot spre binele copilului cred ca o fac. Acum sa fim seriosi ,nu sunt bolnavi copiii care sunt hraniti cu lapte praf,nu au un minus din cauza asta,doar ca laptele praf este un inlocuitor al laptelui matern si nu invers,de aceea il ridic in slavi. Sincera sa fiu pentru mine este si un considerent financiar. Pentru ca la PAul dadeam lunar aproximativ 120 ron pe scutece si 300-350 ron pe laptele praf in lunile bune,de obicei imi manca o cutie in doua zile. Deci indemnizatia mea se ducea acolo. Acum se duc doar pe scutece,dar nici pe ale chiar atatia,pentru ca am descoperit scutece bune,pe care nu le mai schimb la 3 ore ca la PAul,de capiam. Teodora foloseste intre 3 si 5 scutece pe zi. Eu o mai las si in pantalonasi,pe paturica absorbanta, in timpul zilei,pentru ca ea si-a format un obicei in a face kk dimineata si/sau seara.
Dsr sa revin. Hayat nimeni nu ar trebui sa se simta nicicum ,cel putin nu mamarea din pricina ne-alaptatului cum e cazul tau. Nu ai oprit alaptatul pentru a te duce la mall mai des,nu l-ai intrerupt pentru ca iti era teama ca iti vor atarna sanii precum ciorapeii pusi la uscat, nu l-ai oprit ca sa nu te foloseasca pe post de suzeta Razvan,ci pentru ca nu ai putut medical sa alaptezi.
Nu mai stiu cine spunea de "alaptarea psihologica",sa stii ca e reala.Eu cel putin la PAul nu simteam ca ii dau din biberon,era aceeasi placere la masa ca si la Teodora. Nu te face mai putin mama faptul ca nu l-ai putut alapta.

Oana eu nu am reusit sa deschid documentul de pe grup, poate maine.

Eu stiti ce am facut ieri? M-am holbat la poze cu boba si marsupi plus,am facut ceva "intre",masurat,taiat,cusut,si aseara am iesit in oras cu fata pusa in el. Credeam ca am inventat roata. Acum o ora am aflat ca are un nume :mei tai ... maine il si pozez si arat si voua.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput