Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Racheel, inainte se puneau intre perne cam la 6 luni. O pui in fund cad se ridica ea singura. Daca o pui acum si spatele nu este pregatit ca musculatura, toata greuutatea ii e suportata de coloana.SI se taseaza vertebrele. Ei sunt si in crestere, nici nu au oasele ft tari, asa ca fa un calcul. Daca pe tine te doare spatele ca stai in fund mai mult timp, la ei oare care ar fi efectul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Ionela eu as fi vrut sa stiu:
- ca bebe se satura cu colostru sau cel putin nu moare de foame in primele zile (24-48h), ca nu-i necesar suplimentul;
- ca la inceput nu-i usor, nu stiu cum vi s-a parut voua dar mie mi-a fost greu; mi-a luat putin pana sa-l pun bine la san, apoi tragea aer destul de mult;
- daca bebe trage aer ca vine lapticul in jet puternic trebuie incercate si alte pozitii de alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

rach la noi se rupe turta dar se taie si din par
ca sa ti apara noul avatar , da un refresh la pagina pe care apare mesajul tau

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

Neata fetele,
zic neata ca eu sunt tot in pijama.
lena, mercic de intrebare, supravietuiesc :)) voi?
va citesc cat de des pot dar nu reusesc sa tin pasul...
Voi iesiti pe frigul asta? Eu l-am obisnuit cate 2-3 ore afara ca doar afara imi doarme 3 ore legat si musai sa ies afara zi de zi...insa intra frigu-n oase. Vorbesc la telefon pana imi ingheata mana...
Intrebare: inca de la nastere lui Radu ii curge un ochi+secretie alba sau verde, initial am zis ca o fi canal infundat si am inceput cu masajul si sa curatz cu ser fiziologic...dupa cateva zile si la celalat ochi am observat aceeasi secretie verde....am insistat cu curatzatul pana i-a trecut de tot...apoi a reaparut din nou....la un ochi e mai tare si la celalalt doar putin, nu inteleg e conjunctivita sau canale lacrimare infundate? Am zis ca ma duc la oftamologie cu el intr-o saptamana daca tot nu ii trece.
Pana una alta maine mergem sa-i taie pielea de sub limba, are fren lingual scurt si ambii medici pe care i-am consultat mi-au recomandat sa mergem cu el la ORL sa-i taie pielicica. Am emotii pe maine...v-ati confruntat careva cu problema asta?
Mercic de sfaturi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Jade, pai voi sunteti baietel si de asta se taie parulSau nse taie sio la fetite?
La noi nu se taie la fetite.


Anca, mersi mult pentru raspuns.



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Darisa am mai povestit, Filip s-a nascut cu canalele infundate si am avut de tras pana la 4 luni. A facut tratament cu mai multe picaturi, secretia trecea pe perioada tratamentului insa ramanea lacrimatul. Dupa tratament revenea secretia. Problema e ca secretia lichida si transparenta, neavand cum sa se dreneze din cauza canalelor infundate, se infecta si devenea galbuie si vascoasa. Oftalmologul ne-a zis ca trebuie intervenit chirurgical pentru desfundare. Mie mi-a fost foarte teama de anestezia generala la o varsta asa mica si m-am documentat si am aflat ca se pot desfunda si doar prin masaj. I-am facut masaj, dupa cum am spus, pana la 4 luni, de cate 5-6 ori pe zi, in special cand era secretia galbuie dar si cand nu erau decat lacrimi. Ideea e sa masezi si sa cureti bine pana nu mai lacrimeaza deloc. Nu stiu daca functioneaza la toti copiii dar la noi a functionat. Eu oricum am preferat asta decat desfundatul chirurgical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ionela, am tot tinut sa te intreb ceva si am tot uitat, abia acum mi-am reamintit. Am citit un articol dupa un link trimis de tine pe FB, foarte interesant. Scria acolo faptul ca suplimentele de vitamine pe care le iau femeile in timpul sarcinii sunt periculoase si pot favoriza aparitia cancerului de san daca contin acid folic. Chiar sa fie adevarat? Pana la urma acidul folic sintetic sau cum s-o numi el este periculos pentru organism?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

rach ziceam la fetite , da si turta si par
la baietei se taie doar motu' nu se rupe si turta

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Rach.. stiu ca bb se pun in fund cand stau ei, insa eu o las sa stea in fund cand vrea ea ( pe mine ) sau o mai las cate 20 sec in sprijinita pe o perna.. pana imi iau un pantalon sau ceva pe mine, asta de o sapt.. dr ei a zic ca de la 6 luni, 5 luni jumate, sa o pun in fund, si de acum sa o las in balansoarul putin inclinat... eu ma adaptez ei, nu o fortez nu ii fac nimic insa cand vad ca plange si vrea in fund o mai las putin..

Noi ieri ne-am intors intr-o parte si incercam sa ne ridicam in cot.. dupa 5-6 incercari reusite doar pana la 45 grade am cedat
De intor pe burta nu ne mai intoarcem, insa pe burta ne taram, facem barcuta, si mai nou isi mai prinde picioarele si degetele dar fara mare satisfactie sau pasiune..

Darisa
.noua dr ne-a zis ca daca nu i-a taiat pielea de sub limba la nastere acum nu o mai taie.. noi iesim afara chiar si 2 h..

ZUBI.. si tu i-ai taiat parul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

bujo: mercic de raspuns, imi amintesc ca ai scris de masaj. 2 intrebari: cum faceai masajul? de sus in jos sau de jos in sus?cumva anume?cate minute? si dupa cat timp nu au mai lacrimat?mercic frumos.
seidana: saluti?ce face elena? mie mi-au scris pe foaie de externare ca are fren lingual scurt si sa discut cu pediatra, se si vede cand limba este in expansiune maxima ca o tine ceva, formeaza ca doua loburi cumva...pediatra mi-a zis ca e bine de actionat ca sa evitam defectele de pronuntie mai tarziu, medicul stomatolog mi-a zis ca persoanele cu fren lingual scurt resping protezele dentare si ca se poate efectua si la maturitate dar imi recomanda sa o fac acu cat e mic. sunt curioasa ce-mi spune maine medicul Orl-ist, cica el are ultimul cuvant de zis.

Mergi la inceput