Strugurasi de Sept-Oct 2011 *24*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Salutare, fete dragi!

Ionela, eu as fi vrut sa stiu:
cum sa pozitionez bebele corect la san ca sa nu fac ragade
cum tratez ragadele si furia laptelui (eu am scapat de ele abia dupa ce a scris sotul pe forum si voi ati raspuns)
ca alaptarea se face la cerere si ziua si noaptea (in maternitate mi-au spus ca noaptea copilul face pauza digestiva si nu trebuie hranit)

lali felicitari pt realizarea mei-tai ului!!!Tare priceputa esti la treburi din astea

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Zubi vreau sa ma apuc zilele astea sa fac biscuitii cu cocos, ai vreo poza cum tb sa arate? si cam cat ii tin la cuptor si la cate grade :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ionela, as fi vrut sa stiu:

-ca bb nu moare de foame in primele zile fara LP , pana apare lactatia
-ca pt furia laptelui trebuie neaparat pompa (muls)

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darisa spune:

Draga Ionela,

Eu as fi vrut sa stiu acum la a doua experienta de alptare ca:
-daca ai alaptat cu succes 1 copil nu inseamna ca al doilea va fi floare la ureche
-cum sa faci daca nasti prin cezariana si alaptezi copilul dupa 5 zile ( si el e pe lapte praf), mai bine zis, cum sa scapi de lapte praf
-cum sa scapi de obsesia "oare se satura copilul meu?"


Dupa cele 2 nasteri am avut 2 experiente diferite despre alaptat:
-cu primul am avut parte de ragade, canale infundate
-cu al doilea am avut parte de inlocuirea de pe lapte praf in maternitate cu laptele meu si problema daca se satura copilul in conditiile in care in 24 de ore dormea a dormit pana la 1 luna doar cate 4 ore.
Am reusit si de data asta dar numai eu stiu cu cata ambitie. In fiecare noapte ziceam ca renunt si nu am facut-o.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Darisa, ce mai faci mami?
ce fac flacaii mamei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Ionela, eu as fi vrut tare mult, cel mai mult as fi vrut sa stiu ca trebuie sa insist,si ca , sub nici o forma,sa nu ii dau lapte praf, sa stiu ca e greu sa aman alaptarea...imi pare nespus de rau ca nu am citit mai multe despre asta inainte sa nasc, am zis ca ei, am eu timp...si imi pare ff rau

Lena, nu am mami nici o poza...ti-am zis,tre sa fie un alut asa mai tare,si un pic lipicios, oricum, ii tii f putin in cuptor ca ei se umfla imediat,sa nu se arda, io iti zic la cuptor normalc a focultre sa fie la minim, nu situ la d'aa electric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

OF, NETUL ASTA al meu de cacao...

oana eu am o fiola de vit d3 din italia de la Bia ramasa, nu o mai folosesc. vin saptaman viitoare in iasi si ti-o pot da. si o am pe mama in italia daca o sa mai vrei. nu stiu daca ti-a mai raspuns cineva pe subiectul asta caci imi merge netul asa cum imi merge si nu se incarca celelalte pagini si pace

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Biscuitii cu cocos au iesit deliciosi. Multumesc Zubi
Nu am avut esenta de vanilie si nici praf de copt, dar data viitoare o sa imi iau neaparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Poze mei tai,azi am mai facut unul:https://picasaweb.google.com/108644730335869449240/January182012?authkey=Gv1sRgCIv02fL3g-Xy0QE .Primul e cel cu flori,al doilea cel cu trei caluti.

Scuzati pozele de pitzi in oglinda dar ciu-ciu fotograf,si modeala mica nu a vrut sa lase sfarcul din gura.


Lali mamica de http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916" target="_blank">Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Lali sunt genial de faine, calutii si florile. superb. Bravo !!!

Si cum vin bretelele de jos ca nu inteleg...?

Mergi la inceput