Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***387***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Citat:
citat din mesajul lui AlexAndra_81

Ramona tinem pumnii
La ce dr mergi? Eu am nascut cu Iosub si la fel n-am mai dat pe-acolo de cand am nascut

Amalia



La piperata de Huszar, pentru o consultatie, ecograf si papanicolau am scos 3 milioane (cumnata a dat 2 mil.la alta dr.)


scump doamna scump, dar sunt sigura ca si la a mea la fel costa

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Halou.
Cica lipsa prelungita de somn duce la dementza, asa ca intelegeti-ma daca vi se pare ceva suspect la mine
Azi noapte iar n-am dormit aproape deloc ca Phiphi a tusit toata noaptea Nici ea n-a putut dormi de tuse, nici io de mila ei +tusea ei, ea la 6 a adormit bine in sfarsit, io la 7 m-am trezit sa merg la scoala
Ma duc sa fac varza murata calita, sper sa-mi iasa, ca n-o fi mare branza:)))
Chatonel, asa-s si io, mi se par niste aiureli papusile alea (nici n-am vazut veci, numai ce citesc pe net:))) si in general toate jucariile cu preturi exorbitante, io am noroc ca pe Phiphi chiar n-o impresioneaza reclamele (INCA!!!) si ea de mica isi gasea cele mai ieftine jucarii, gen linguri de lemn, capace de oale,celebra ei colectie de mingi, ambalaje etc:))).

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


offf mititica de ea!
mare grija cu tusea asta ca tare-i pacatoasa!

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

ilink sanatate si odihna!

tufetelor, voi ati vazut ca exista "articole" facute cu mesajele userilor? Ia uitati aici: http://www.supereva.ro/info.asp?id=1366
Credeti ca li s-a cerut acordul ca mesajele lor sa "rasara" pe toata cimpia internetului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Am preluat "stafeta" de la postarea anterioara, si, plecand de la ideea cu 17 ianuarie, am sa va pove acum despre o parte din gandurile mele din decembrie.

...

Era luna cdourilor, si toate fetele erau fericite si entuziasmate de ideea cadoului DC. Primisem fiecare numele destinatarei naostre. Gianina a si avansat o idee SUPERBA [mie cel putin mi-a adus multa nerabdare] ca DUPA finalizare, sa scriem fiecare CE am gandit cand am ales acel cadou. Din pacate, ideea s-a cam risipit, insa eu vin din urma, o strang de pe jos si o ridic la fileu, pt ca mie mi se pare interesanta, e ca un fel de alt gen de reportaj despre fiecare dintre noi. Si eu chiar o sa scriu intr-o urmatoare postare ce a fost in gandul si fiinta mea pe toata perioada alegerii cadoului DC.

Si zilele treceau, fetele anuntau rand pe rand, fericita surpriza de a primi cadouasul.

Cu stupoare, eu am fost prima care a primit cadoul, zic cu stupoare, pt ca eu nefiind o persoana punctuala, si nici standrad, am crezut ca asta voi inspira si eu la randul meu expeditioarei mele. Dar nu, si anamaria mi-a facut surpriza de a-mi oferi privilegiul "pionieratului" :). Multumesc.

Dar cu o alta stupoare, cand zilele s-au apropiat f tare de craciun, am citit, cu mare parere de rau, despre minimizarea PLACERII de a primi cadoul DC, daca acesta va sosi DUPA ziua predestinata.

AICI, eu m-am sufocat. Din 3 motive.

1.
Eu am citit acele postari abia anul asta, in ianuarie, si deja aflasem ca total unexpected cadoul meu ajunsese la fix la ilincu'. Si totusi, desi citeam in "reluare", eu, daca eu as fi fost in locul expeditoarei lui inapreda, as fi fost FOARTE FOARTE FOARTE trista. Nu-mi putea iesi din cap sub nici o forma faptul ca, de ex. pt inapreda, un simplu calendar poate insemna mai mult decat o FIINTA, un om care s-a gandit la tine, a SPERAT sa aleaga ceva cat mai potrivit si pe gustul tau, a impachetat punand alaturi o clipa de bucurie pe care ti-o transmitea impreuna cu cadoul ales. Pe mine, recunosc, m-ar fi DARAMAT sa fiu eu expeditoarea lui inapreda si sa fi ajuns cadoul "mai tarziu". M-ar fi daramat.

2.
Complet aiurea, soarta a decis ca ultimele cadouri ajunse sa fi fost, de fapt, trimise "din timp", si tocmai cadoul trimis de mine [in ULTIMA zi posibila, pe 23 dec ora 3 pm, si FARA speranta de a ajunge la timp] sa ajunga la timp si sa mai fiu si "laudata" pt precizia planificarii.
A fost o soarta aiurea, pt ca, daca soarta ar fi "decis" pe bune, cadoul de la mine ar fi trebuit sa ajunga ultimul, si singurul intarziat.
Si faptul ca soarta nu a decis asa, arata cat de RELATIVA si AUTOLIMITATIVA este PONDEREA atat de mare pusa de oameni pe momentul unei surprize. Cand, de fapt, DOAR surpiza in sine si placerea celui care ti-o ofera ar trebui sa conteze!!!!!

3.
Eu CHIAR daca as fi ajuns vreodata sa pun o astfel de pondere mare pe momentul de timp, in defavoarea fiintei care mi-ar fi oferit vreun cadou "intarziat", nu as fi putut sa scriu aici pe forum, nu as fi avut inima sa ransesc pe cineva care, indiferent din ce motive, a trimis mai tarziu un cadou. Pentru ca m-as fi gandit la N-spe motive pt care a sosit cadoul mai tarziu, dar in nici un caz nu m-as fi gandit ca expeditoarea mea nu a avut placerea sa-mi cumpere cadiou, sau ca nu a fist in stare sa calculeze la ce zi sa puna pachetul la posta.
Este vorba de INCREDERE in sentimentele/oamenii din jur.
Probabil eu am mare incredere, direct proportionala cu entuziasmul meu. Asta nu inseamna ca nu au existat persoane care mi-au dovedit contrariul [vezi daddy ]. Daaaaar, in cazul nostru, cand participarea la joc a fost o alegere libera, NICI o clipa nu as fi putut "gandi" motive gen "poate nu merit, poate nu i-a past, poate nu a fost in stare sa estimeze o perioada de timp" etc. Eu, de exemplu, am trimis ULTIMA cadiul, ultima dintre voi, insa motivele mele au fost strict tehnice, si total nelegate cu PLACEREA mea de a alege un cadiu pt destinatara mea, in cazul meu, ilincu'. Si ca sa fiu clara:

- eu aleg cadouri DOAR daca imi plac mie, ca si cum mi-as cumpara pt mine [nu ma refer la stilul cadoului in sine, ci la placerea/utilitatea pe care sper sa le induc in destinatara mea]. Daca nu gasesc nimic, prefer sa nu cumpar. Pur si simplu, nu pot cumpara "de forma", ca "asa trebuie", "asa se face", decat la spaga. Preferam sa-i scriu destinatarei mele ca o sa-i trimit candva ceva, decat sa nu fiu fericita cu ce am ales.

- eu iau cadouri daca IMI SAR IN OCHI; altfel, astept o alta zi.

- ziua de sal a fost pe 22 dec, si nu am vrut sa cumpar inainte, cand eram oarecum la limita cu banutii, ci cand iau salariul, ca sa fiu relaxata.

- serviciul de posta rapida, am uitat numele [nu mesageria clasica], am avut pur si simplu NOROC enorm cu ce am ales, in acel ghiseu de posta, pt ca tipa mi-a pomenit si de acest serviciu, desi tipa mi-a zis ca nu stie sigur dc in BM se lucreaza pe 24 dec, sambata fiind, si ajun!!!! Am fost sigura 90% ca nu are cum sa ajunga la timp cadoul, dar uite ca prin minune [cred ca i-a fost mila lui Dzeu de mine] cadoul a ajuns la BM pe 24, cand el fusese lasat la posta din bucuresti vineri, ora 3 pm...

- novus [pe care o pup de 1 milion de ori] mi-a raspuns la tel, desi era in sedinta si mi-a dictat, pe de rost, adresa lui ilincu' [eu o aveam la calcu de la serv].

Sunt n motive pt care cadoul de la mine avea "sanse" multe sa intarzie peste 25 dec. Si? Asta ar fi diminuat cu ceva implicarea mea? Ar fi insemnat ca nu mi-a facut placere sa ma gandesc la ilincu, ce i-ar place, ce i -sar potrivi? Ar insemna ca acel cadou in sine, peste ani, nu ar mai reprezenta o AMINTIRE MINUNATA de la fetele de pe forum, doar pt ca a avut 1-2 zile intarziere?

Rezumand, mi-as dori ca oamenii [fiecare in particica lui] sa isi reconfigureze valorile si sa nu se RISIPEASCA pe nimicuri... Pana la urma, viata inseamna o sansa ce ni s-a dat. SI de noi depinde [macar atat cat este posibil] ce APRECIEM, ce VALOREAZA, ce minimizam si dam deoparte.

Sper din tot sufletul ca inapreda sa nu se supere, nu de EA in sine m-am luat, ci de tendinta multor oameni de a pune pret pe nimicuri, si de a pierde din vizor excat esenta...

ina,

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

Si acum sa raspund la ideea lansata de gianina

Cum am ales cadoul pt destinatara mea, ilincu'?

2 sec, ies din birou, dar revin [intre timp, voi ganditi-va sa raspundeti si voi la tema].

E ff frumos ce vreau sa va pove, sa nu fugiti, da?

revin

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

anca adevarat ai grait! si pe mine m-a intristat terminarea jocului de-a mos craciunul, atita efeverscenta a fost la inceput si s-a terminat cam... in coada de peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexAndra_81

Si acum referitor la Amalia, am fost la dr, ne-a dat antibiotic trei zile si continuam cu smecta si probiotice. O combinatie de factori au dus la povestea asta, ea tusea de la revelion, a vazut-o atunci dr si am tratat-o dar se pare ca nu de tot, secretiile din gat s-au suprainfectat, de aici febra, si au dus si la formarea crocobaurului din burtica
Mi-a recomandat sa o tin acasa o perioada ca circula niste viroze tare nasoale prin gradinite si ea e un pic sensibila acum, asa ca minim doua saptamani ne distram acasa.
In continuare suntem la regim, dar macar azi mi-a cerut ea sa mananca niste paine cu branzica si mi-a spus asa serioasa," mamai, cand ma fac bine asa-i ca-mi dai lapte cu cereale?"
sper sa fim pe drumul cel bun

Amalia



Multa sanatate si sa va bucurati de timpul petrecut imprreuna in aceste 2 saptamini de...vacanta. Eu asa as lua-o Si sa vina cit mai repede momentul cerealelor cu lapte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Chatonel, si ei sper sa fii in forma maxima cit mai repede!
Ce vitamne ti-a dat?
Nu vreau sa fiu psaloaga dar consumi suficiente fructe si legume? Nu esti, cumva, deficitara la capitolul odihna? Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Cine e Rapunzel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_nicolae spune:

So,

...

deschid mailul de la roro si pac, citesc: Ilnica. Jur ca ma prevazusem ca destinatara mea va fi una din: anamaria, monvas sau ilinca.

Buun, imi frec mainile si zic: "no', acu-i acu'". Cum sa fac, ce domeniu sa aleg...

Intre timp, venise deja postarea lui pisigri cu propusul unui cadou "tipizat", gen carte, CD etc. Evident, din start rejectasem notiunea de cadou uniform, cum sa imi taie mie cineva libertatea, nuu, no way.

Mergeam in fiecare zi spre serv, uneori cu autobuzul, alteori cu masina. Timpul trecea pe langa mine, oamenii, care mai de care cumparau cadouri. Eu, doar ma gandeam. Sa iau ceva din domeniul filozofiei, artelor, paranormal, zodii sau chestii din astea mai grele/cvaziparalele cu mine? Nuu, nu m-ar reprezenta. Pentru ca, vedeti, pt mine, un cadou trebuie sa reprezinte un MIX, un punct de impletire/intalnire intre mine si destinatar.

Deci nu filozofie, nu carti, nu simboluri.

Atunci, ce?

Poze cu noi

Veronica-Elena 14 ani, Tudor-Iulian 11 ani, Robert-Adrian 2 anisori

Mergi la inceput