Bubu-LMA ANA,SOPHIA,ELENA,KARINA,LORELEI,ALEX!126

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Luiza eu consider ca faci bine ca ii mai dai din cand in cand si lapte de vaca. oricum parerile sun impartite in ceea ce priveste lapte praf vs lapte de vaca. Eu una am inceput sa-i dau si si ca vreau de pe la 1 an juma sa-l trec numai pe lapte de vaca. El pana acum a papat bine si cam tot ce i-am dat.


Un pui mic si rasfatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

COCUTZA!
ulei pt corp galbenele/bebe 1 leu
lotiune baie levantica 3 lei
crema zi /antioxidanta/ -rodie 5 lei
crema noapte rodie 5 lei
crema zi / normal-uscat si normal-mixt/ wildrose 5 lei
crema noapte wildrose 5 lei
crema zi /hidratanta/iris 5 lei
crema noapte iris 5 lei
crema migdale pentru ten normal&mixt 5 lei
ulei rodie 100ml 9 lei
ulei demachiant /migdale 30 ml 9 lei
crema mica hidratanta-protectoare migdale 2 lei
crema mica hidratanta wrose -de zi -de noapte 2 lei
crema mica antirid rodie 2 lei
masca wildrose protectoare - mica 2 lei
ulei pt fata migdale 2 lei(10ml)
ulei de catina 1 leu(10ml)
ulei masaj galbenele 1 leu
uite lista
astept PM CU COMANDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

anca, ai mei stau in casa in sandale, au niste sandale de piele, sunt cu gaurele asa ca intra aerul peste tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Eu ii dau zilnic lui Edi lapte de vaca,pentru ca atunci cand beau eu, vine si imi cere. ia cateva guri zdravene,cateodata si jumate de pahar,deci cam 100ml. nu vad nimic rau in asta.
eu incerc cu toate fortele sa ii mentin lp,pentru ca are mai multe vitamine,e mai complex,mai acopera si din necesarul pe care nu si-l ia din mancare atunci cand nu are chef de papa.
dar nu cred ca sunt sanse sa mai bea mult lp,le refuza pe toate.
o sa mai incerc topfer si pe urma renunt la ideea,il las sa bea ce ii place si gata.

Papucei..el umbla numai cu sosete sau descult prin casa,niciodata cu papucei,indiferent daca e pe gresie sau parchet.
pentru afara avem ghetute cu blanita,ca de oameni mari cum zicea Gabi,foarte frumosi,stabili..merge cu ei la fel de bine ca si descult,desi a exersat cu ei pana a reusit sa mearga bine. i-am luat din Leonardo cu vreo 90 lei parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luiza1977 spune:

Loutzy,asa este,parerile sunt impartite.... eu i-am dat,a papat,nu s-a stricat nici la burtica,sincer imi era frica sa nu fie prea gras laptele..... ideal ar fii fost sa am de undeva sursa de lapte de capra sau bivolita da di unde? o sa il trec si eu treptat,treptat la 2 ani sigur ma voi oprii cu lp deoarcece nu o sa mai am finante....

Anka,noi acasa suntem in sosete si afara are ceva ghetute/cizmulite imblanite dar nu calca deloc bine cu ele.oricum noi abia acum facem cativa pasi singurei si afara merge doar de mana cu mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenuta8 spune:

Buna, dragele mele mamici!!!!!
Multumim mult de tot pt. urari si cate un pentru fiecare din voi si buburuzele din dotare !!!
Mami cred ca n-are timp sa va raspunda ca la serviciu n-are timp nici sa respire, asa ca incerc eu sa va multumesc si in fata domniilor voastre.
Ne-am sarbatorit si noi ieri, ne-a rupt nasa turta si ne-a taiat motul. De pe tava a ales, in ordine: parfumul lui mami, pixul si lingura pe care rapid am dus-o in gura, deci se pare ca vom tine si noi cure mereu, ca ne cam place sa mancam.
Va mai anuntam cu bucurie ca speram sa fi scapat de intoleranta bovina : am inceput sa gustam cate putin din toate lactatele si din carnea de vita si n-avem nici o reactie. Am inceput cuiaurt de capra, dar cel mai mult m-am bucurat la cheesekacul facut de buni pt. ziua mea ; am papat si ieri si azi, as mai papa dar s-a terminat ca mi l-au devorat invitatii si altul a spus buni ca nu-mi face prea curand ca-i mami la cura. Poate pe la Pasti in colo, sa sper si eu la inca unul!!!
Vorbeati de mese. Sophia serveste asa ( AZI DE EX.) la 9 o omleta de un ou-i-am pus prima data si albusul cu un avovcado pasat, stropit cu putina lamaie- l-a devorat. La 13-14 i-am preparat mai inainte un pilaf din orez integral cu o pulpita de pui bio + o ceapasi 2 catei de usturoi tocat, jumate de ardei si 2 rosii din bulion + verdeata. De aici cred ca are 2-3 portii. La 17-18 papam iaurt de capra +cereale + un fruct. Intre mese papam fructe: struguri, portocale, mandarine, clementine, iar azi am descoperit mure proaspata -ne place mult. A mancat dupa micul dejun 10 mure marisoare.Noi nu avem decat 3 mese principale +2 de lapte(seara si dim.pe la 6). La masa mancam cam 200g , dar depinde daca ne place, sau daca ne lasa dintocii in pace.
Avem 5 dinti si inca vreo 8 locuri inflamate, dormim f. rau naptea, noi suntem zombi dupa o saptamana de chin si inca n-a iesit nimic!!!!!!
Avem pe zi tot 2 partide de somn a cate 2 ore, in cazurile fericite. Nu reusim sa stam treze mai mult de 3 ore, doar seara nu ne-am culca, e timpul de joaca cu mami si tati si l-am lungi cat de mult daca nu le-ar cadea parintilor ochii in gura ! Cand vin de la serviciu nu stim ce sa facem mai intai- sa radem sau sa plangem de bucurie, asa ca de multe ori le face pe ambele deodata !
Dragele mele, imi cer scuze ca nu v-am mai scris pana acum, dar timpul meu langa Sophic e intins la maxim, ma solicita mereu, nu sta nici 5 min. singura, trebuie sa fiu langa ea mereu si sa fiu cu ochii ca pe butelie ca e mereu imprevizibila in actiunle sale.
Va inca o data si urez si buburuzelor voastre sa fie sanatoase si sa va bucure mereu sufletul!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Budincutza:
un mar ras pe razatoarea mare + 1/2 banana pasata cu furculita + cam 2 linguri branzica de casa + 2 linguri iaurt + un pic de cereale => amestecate, date la cuptor => placut f. mult lu' bebe

Reteta originala e aici: http://ebunatati.blogspot.com/2010/10/budinca-cu-branza-si-fructe.html . Eu ii dadusem ou si ieri si azi, asa ca am modificat-o putin.


Voi aveti incalzire in pardoseala de lasati bebeii desculti? Ca mie mi-e rece daca stau desculta pe gresie, deci nu-l las nici pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buni Lenuta, si de la noi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Mimoo..da,e adevarat ca eu am incalzirea prin gresie si parchet in casa. dar si daca nu ar fi,el oricum nu sta locului,se incalzesc talpitele de la atata alergat.
noi cred ca suntem singurii care nu am trecut la geaca de iarna,fular,manusi
afara il scot cu un cardigan din lana,nu foarte gros dar nici subtire,are gluga. pe dedesubt ii dau ciorapi cu chilot si blugi peste,sau raiati. caciula e tot aia de toamna,subtire,cu urechi.
nu a racit niciodata pana acum,nu am avut probleme..insa daca l-as imbraca mai gros ar afla tot orasul,ar face scandal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Buni Lenuta,ce frumos povestiti dvs despre tot ce inseamna familie,nepoti..va admir atat de mult

Felicitari pentru dezmotare,ma bucur sa Sophic isi revine cu alergiile..sunt convinsa ca va avea o copilarie minunata si o viata echilibrata,avand in jur atata iubire,daruire si asemenea oameni minunati.

Mergi la inceput