Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lady X vezi ca Raffaello cica ar contine niste chestii nu prea prietenoase (ca si cum kinder bueno a crescut in padure , dar nu e asa nociv). Mie totusi cred ca-mi scade glicemia brusc si tare pt ca am momente (zilnic) cand daca nu infulec rapid ceva dulce simt ca lesin. Eu am fost si la nutritionist acum 7-8 ani de zile ca sa vad cum sa fac sa ma ingras si eu si sa-i marturisesc dependenta mea de kinder bueno - dr mi-a marturisit ca si ea e dependenta de kinder bueno , dar , din pacate pt mine, nu ingrasa (doar costa)
Miha sincer eu ma gandeam la 1000 lei la dr, nici n-am luat in calcul mana a doua...deci e undeva de la simplu la dublu in calculele mele si nu e tocmai ca o veste buna .

Acum am tot cautat pe G tipare pt perna, am si gasit ceva (free) insa vreau sa fac ceva mai complicat (cu o extensie la spate pe talie) si aici o sa bajbai putin pt ca n-am gasit tipar.
Eu mi-am rezolvat problema dureroasa si sangeroasa (cu hemoroizii) cu ulei de catina (mi-am adus aminte ca si din asta am folosit la David la fisura anala asa ca daca am avut voie la el bebe fiind, nu vad de ce n-as avea voie eu acum). V-am zis nu pt ca tin sa ma laud cu hemoroizii mei , ci pt ca poate o sa mai fie cineva in situatia mea (care mamnanca lapte praf pana pocneste si apoi se mira )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tala,pai la mana a doua tot ca si la dr tau sa-i dai? mi se pare cam mult...ca mana a doua, de regula e rezident, care nu are drepturi depline, inca....va avea timp sa le dobandeasca si sa-si primeasca partea mai tarziu in cariera
sunt sigura ca vei gasi o solutie pentru perna de alaptat, am incredere in tine
fetelor, pe unde umblati? maine incep reducerile

Miha, mamica fericita de Rares si 27+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, "Use in pregnancy & lactation: Procto-Glyvenol may be used from the 4th month of pregnancy and during breastfeeding, however, the recommended dosing should not be exceeded." (info de pe mims.com) – cica se poate folosi din luna a 4-a si la alaptare, insa sa nu se depaseasca doza recomandata [crema sau un supozitor de 2 ori pe zi, dimi si seara pana la disparitia simptomelor acute, apoi 1 data pe zi]. Bine, si in primul trimestru e cu "nu se stie" (adica nu ceva rau), si de-asta.

In opinia mea, si hemoroizii si oparerile/iritatiile, si constipatiile, si mai stiu eu ce sunt probleme extrem de elegante in sarcina si in exprimare in timpul sarcinii, asa ca propun sa nu ne facem griji, ca nu cred ca ne-am adunat sa vorbim numai despre pufosenii si stari de gratie :P :P - asta nu e o "certatura", ci e un fel de propunere glumeata de-a mea - pe cat de bine pot eu exprima gluma acuma :P - cu mare drag, de altfel :)
Si orice sfaturi sunt bine venite.

Eu stiam ca la cezariene nu intotdeauna mana a doua e rezident, ci poate sa fie un coleg medic. Am auzit si de mana a doua plus rezident. Voi cum stiti? Ca mana a doua e exclusiv rezident?

Am si eu o intrebare, citeam de dat cu cremuta la bebe pe fund inainte de pus pampers, ca sa nu stea mult pielea in contact cu pipi, ati folosit asta de la inceput (dupa curatarea pielii)? Daca da, ce crema ati folosit pt. scopul asta?
In prima luna ati dat la schimbat de pampers cu servetele de curatat sau doar cu apa (si sapun?).



26+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Monna: multumim de capitolas!
Tala, spor la cusut si ma bucur ca ai rezolvat problema cu hemoroizii, eu una n-as fi stiut sa te sfatuiesc

Eu iarasi am dormit prost azi noapte Dupa ce ca ieri toata ziua bebica n-a vrut sa miste de m-a pus pe jar, azi noapte cand sa dorm si eu au apucat-o pandaliile, nicio pozitie nu-i convenea.
Bine macar ca m-a lasat raceala, azi in sfarsit ies si eu din casa, numai bine ca am o groaza de cumparat inca pt bagajel.
O zi buna va doresc!

30+ Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, nu stiu ce sa zic cu medicii prezenti la operatia de cezariana, desi am mai facut o data operatia, atunci eram anesteziata total si chiar nu am habar cati dr au fost prezenti la operatie. Stiu ca sotul a dat plicul cu darul doar la dr mea....si nu au fost probleme. oricum ar fi, la dr mana a doua ii dai mai putin fata de dr tau care ti-a urmarit sarcina....pt ca efortul lui e mai mic. eu asa gandesc.
mentionez ca nu sunt nici zgarcita, nici mana larga...merg pe principiul dupa fapta si rasplata.
in problema cu hemoroizii, nu ma bag, ca din fericire, nu stiu ce-s aia.
Ronina, o zi frumoasa si tie...si spor la cumparaturi.

Miha, mamica fericita de Rares si 27+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Multumesc Dara, sper sa fie de ajuns uleiul asta, daca nu recurgem si la PG. Era frumos sa vorbim doar de pufosenii, nu , dar ai dreptate nu e cazul asa ca merci de incurajari (nu-s eu prea pudica de fel insa am ceva retineri sa ma etalez on-line)
Miha eu ma gandeam 1000 lei la dr meu si atat , nici nu luasem in calcul mana a doua, sau a treia si cate or mai fi....
Si sa nu mai aud de reduceri, am cheltuit enorm in ultima vreme (si voi veniti cu vesti din'astea de scoruri enorme la nastere). Dupa ce am luat toate hainutele la mana am ajuns la concluzia ca am cam tot ce-mi trebuie. Eu nu m-am apucat de bagaj (desi la David cam la varsta asta a sarcinii l-am facut, dar l-am si refacut la nesfarsit dupa aia de a trebuit sa spal iar hainutele asa ca ma mai abtin)
Dara eu am uns copilul de fiecare data inainte sa-l bag in pampers si nu mi s-a iritat niciodata. In primele 6 luni l-am uns cu bepanthene. Servetele umede am folosit doar daca eram in deplasare. Acasa l-am spalat mereu (si dupa pipi) (mai putin noaptea cand il stergeam cu un prosopel umezit cu apa calduta). Asa voi face si acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Miha, eu am inteles ca Tala se gandea la 1000 cu totul la nastere si acum afla ca poate ajunge la 2000-2500, adica dublu, nu ca da si la mana a doua tot atat cat da la medicul principal.

Merci frumos, Tala. Auzisem si de bepanten si de crema de galbenele si parca de ceva de la Mustela si nu stiam. Si citeam ca se da ca sa nu stea pielea in contact cu pipi, insa nu scria daca e voie de la inceput, inca de la nastere. Pentru buric ce luati? Alcoolul ala de 70 de grade (de unde?) sau nimic? Sau altceva?



26+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Pt buric alcool (dar nu mai stiu de cate grade) si baneocin (asta pana cade si se cicatrizeaza), apoi tamponat cu comprese sterile cu ser fiziologic (pe mine ma lua cu lesin la operatiunea asta )
Probabil ca voi folosi si eu crema de galbenele (ma gandesc ca e mai putin medicamentoasa decat bepanthene), dar astept si sfaturile neonatologului. E bine sa avem in casa o crema cu oxid de zinc care rezolva rapid iritatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

Tala, si eu am avut un episod cu hemoroizi acum vreo luna jumate. Au aparut din senin, in decurs de o ora, doua. Eu stateam in picioare, ca asezata obosesc mai repede, si povesteam cu niste prieteni veniti pe la mine. Pana au plecat ei, erau iesiti - n-am mai auzit asa ceva! Atunci dr mi-a prescris Ultraproct. In final nu l-am mai luat ca in doua zile s-au retras pacatosii si nu am mai avut nevoie.
Dara, ia pozitia aia o mai pacalesc si eu pe mamarutza de mai pot dormi.Azi noapte m-am trezit cu mana dreapta amortita, din cauza ca fara sa-mi dau seama m-am intors si probabil dormit pe spate mai mult timp. Oricum in ultimul timp am asa un somn iepuresc...

31+ Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Buna fetele,

Mona - eu am inteles asa: bazinul nostru are 'deschidere naturala' intre 9 - 9.5cm, iar capul unui copil (care este cea mai mare parte a corpului) poate avea pana la 10 - 10.50cm (maxim 11). Diferenta e asigurata de schimbarile din corpul nostru de dinainte de nastere (relaxina..). Ei bine, un copil e considerat ca avand greutate normala daca are intre 2,5 si 4,5kg.. iar capul are aceleasi dimensiuni! Respectiv, nu conteaza cat de mare e bebele la nastere, noi suntem perfect echipate sa-l aducem pe lume, pt ca greutatea in plus este pe corp, nu cap, iar capul ramane in continuare cea mai mare parte a lui, si nu va avea circumferinta mai mare de 11 cm, no matter what.. Asa ca nu-ti face griji

Ronina - ma bucur ca ai scapat de raceala Sa stii ca si eu mai am momente cand il simt pe Gaza ceva mai subtil.. daca trece mult (cateva ore) si incep sa ma panichez rau, mananc ceva, beau lapte si eventual mananc niste ciocolata sau prajituri cu cacao, sa-l energizez putin si apoi ma asez in pat, linistita. Dupa 10 min or so, incep sa-l simt ca boxeaza iar si ma calmez si eu :)

Dara - imi pare rau de cazatura, cred ca a fost mai mult sperietura ta, pt ca bebele e foarte bine.. ei stau, din ce am inteles, in cel mai sigur mediu din lume, avand cel mai bun sistem de amortizare. Putem sa cadem direct pe burta, ca foarte rare sunt cazurile in care ei patesc ceva.. Oricum, asta nu inseamna ca nu trebuia sa le faci scandal nesimtitilor din magazin..

Tala - da, mi se par geniali baietii Nu am pierdut niciun episod din RoBotzi

Supermami - ma bucur ca analizele sunt ok! Pot sa intreb cine te supravegheaza? Cumva Denise Diaconescu?

Despre mine, ca sa va zic.. Mister e plecat la ski, si eu aseara am fost la mama sa ma cocoloseasca si sa ma iubeasca si sa ma rasfete asa cum doar ea stie SI am dormit de la 11 seara pana azi dim la 10 :D:D:D E asa de bine sa fiu odihniiiitaaa! I-am zis mamei ca e cel mai bun somnifer, ma mai duc sa dorm la ea :)

Si as mai fi vrut sa va intreb ceva.. sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar am observat ca majoritatea nasteti prin cezariana.. Pot sa va intreb de ce? Daca e alegerea voastra, e ok.. dar daca alegeti asta pt ca asa va zice doctorul, investigati daca e sau nu nevoie cu adevarat.. eu auzisem de niste povesti horror, de genul.. daca bebele are cordonul in jurul gatului trebuie cezariana, nu ai suficient lichid - la fel, cezariana.. daca porti 37 la picior nu poti naste natural (!), etc etc.. toate astea fiind aberatii si nasterea naturala fiind posibila in fiecare caz in parte.

Gata, iar am scris o gramada si-i dau de lucru Monei care nu mai pridideste cu capitolele :)

Va pup!


28+ cu Gaza

Mergi la inceput