Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

pai da.. ok.. dar imagineaza-ti ca inca sunt romani care nu pricep cum functioneaza sistemul medical privat. platesc consultatia si simt ei nevoia sa mai dea o mica atentie la medic.
alta chestie... la privat sunt fix meedicii din spitalele de stat. atat ca ai alte conditii in spital privat. parerea mea e k decat sa platesti atat pt 3-4 zile cat stai in spital.. mai bine faci ceva cu banii aia pt bebelus. sunt atatea nevoi..
si din ce am auzit.. daca apare totusi vreo urgenta la nastere, tot la stat ajungi. asa k.. ma scuzi.. merita?

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Exact... tocmai ce ziceam si eu, daca apare vreo problema tot la stat ajungi. Se merita sa mergi la privat daca stii sigur ca nu ai nici o problema si vrei sa fii tratat mai bine ca altfel nu prea se merita.
Oricum e mult de discutat pe tema asta si la aceeasi concluzie se ajunge: Ro mai are multe de invatat de la sistemul occidental.
Nu zic, nici aici nu e totul roz dar e o maaaareee diferenta.


Monica, fericita 30+ cu Cezar-Andrei

AMR: 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

sa ma bag si eu la somn? adica.. sa incerc sa dorm.. nu neaparat o sa si reusesc... dar poate cu putin noroc..
o noapte linistita tuturor..
monna, tu mai ai pana la somn.. asa k..

varsta bebelusei Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

sa ma bag si eu la somn? adica.. sa incerc sa dorm.. nu neaparat o sa si reusesc... dar poate cu putin noroc..
o noapte linistita tuturor..
monna, tu mai ai pana la somn.. asa k..

varsta bebelusei Alexia


asta voiam si eu sa-ti spun, fugi in patut ca poate vine si somnul
noapte buna!

Monica, fericita 30+ cu Cezar-Andrei

AMR: 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Multumesc pt raspuns, o sa vad cand merg la medic ce analize imi recomanda, vroiam sa imi fac o idee

Tala eu cred ca te-am luat la dulciuri. Am baut si 3-4 ciocolate calde pe zi, plus rafaelo vreo 7-8 sau alte bazaconii le tot alternez. Uneori simt nevoia de dulce si imi fac un lapte cu orez pe care il mananc cu dulceata de visine, macar e lapte si nu e doar ciocolata. Dar pana acum am pus doar 3-4 kg pe mine, asa ca nu imi fac griji, inca.

Dara si eu m-am dezechilibrat urat, patesc des sa nu reusesc sa stau intr-un picior secunda aia cat ma imbrac iar odata am reusit sa cad cu fundul in niste ghivece cu plante. Pt dus am chestii dinalea de cauciuc ca sa nu alunec, preventiv

Eu mi-am dat seama zilele astea ca nu prea stiu nimic de ingrijirea nou nascutului Am citit o gramada despre preconceptie si sarcina, si nu stiu cum sa am grija de puiul meu. Mai doua saptamani si intru si eu in prenatal, o sa-mi caut ceva de citit pana atunci, momentan nu prea am nici timp

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

'Neatza!
vad ca ati fost harnicute si ati facut si capitol nou
Eu am dormit bine, am avut si tot felul de vise ciudate
Azi ma apuc de cusut, mai intai cos hainutele acolo unde s-au descusut cand am scos etichetele interioare si apoi ma apuc de perna. Oricum, va tin la curent
Va doresc o zi frumoasa si usoara, soarele de afara deja ma face sa zambesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Apropo de vise Tala eu am visat ca am nascut o fetita mica mica, doctorii nici nu prea ne bagau in seama si pana am ajuns acasa cu ea era deja mare de vreo 3 ani. Si eram dezamagita pt ca eu vroiam sa fie bebe mic, sa planga ca un bebe etc

Cristina 26+ Karina, comoara noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Daca nu ma doare ceva incat sa ma tina treaza eu dorm toata noaptea ca un bebelus, mai deschid eu cate un ochi dar adorm la loc si as putea dormi 100 de ani pana vine printul sa ma pupe, dar mi-am propus sa am un program totusi.

Cristina 26+ Karina, comoara noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cristina fii fara grija, o sa ai parte de plansete de bebe (iti doresc sa fie mai mult matzaieli decat plans adevarat). Si eu zic sa renunti la program, o sa aiba mandra grija sa-ti faca unul 'super' cel putin un an dupa ce nasti, asa ca acum destrabaleaza-te
Am terminat de cusut hainutele si de pigulit de ate/scame ca sa nu-mi gadile odorul
Ma apuc de perna

Nu stiu cat de elegant pot sa intreb: oare pt probleme cu hemoroizii, cand e vorba si de sange am voie sa folosesc proctoglyvenol? (eu aveam in casa o crema naturala din muguri de plop - o foloseam pt fisura anala a lui David cand era mic - dar am constatat ca era expirata). De ce toate chestiile se intampla in we?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

neata,

Vad ca ati dezbatut azi noapte problema asigurarilor private si cele de stat...speram la o reforma buna in acest domeniu, ca nu se mai poate asa.
Referitor la spagi eu dau asa: la dr mea 1500 ron, la anestezist 200 ron, la neonatolog 50-100 ron(depinde cat de comunicativa este si de evolutia lui bebe imediat dupa nastere), la mana a doua in operatie nu stiu cat sa dau, dar n-as da mai mult ca la anestezist(200), si in rest 5 lei / toaleta -la infirmierele care fac toaleta la lauze.
10 lei la asistente...in functie de amabilitate a lor di de nevoia mea.Eu voi naste la Bucur prin cezariana cu anestezie rahie.Am estimat cam 2500 ron pentru aceasta nastere.Eu cred ca sunt ok scorurile astea...pentru ca mai mult de atat nu imi permit sa dau la o maternitate de stat, ca altfel as fi nascut la BV la Regina maria cu 3200 ron.
Tala,la dr mea ii dau asa de mult pt ca mi-a urmarit sarcina la Medicover, unde am abonament si nu i-am mai dat nimic pe parcurs...plata la sf de proiect
multumesc fetelor pt felicitari.
Tala, spor la treaba si sa ne pui si poze...sa ne inspiram


Miha, mamica fericita de Rares si 27+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput