Reteta cupcakes

Reteta cupcakes | Autor: madau

Link direct la acest mesaj

Buna seara dragi culinarese . Fiica-mii i s-a pus pata sa-i fac maine dimineata cupcakes si trebuie sa ma execut . Doar ca am tot cautat retete si am gasit ba cu tot felul de fructe, ba cu fulgi de cioco, in fine...eu vreau o reteta de cupcakes simple si care sa iasa sigur. Plus ceva idei pt variante de icing, cu ce il pot face?

Multumesc mult

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mada,
Daca intri pe lincul de la semnatura mea, la sectiunea Dulciuri, gasesti mai multe retete usoare de cupcakes, cu diverse glazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Eu fac reteta clasica pentru cake :3 oua ,150 grame unt ,zahar si faina ,iar pentru icing folosesc mascarpone in care adaug un pic de ciocolata topita sau piure de fructe (zmeura sau capsuni ) .Deasupra cateva fructe proaspete .Have fun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

O reteta incercata de fata mea de 15 ani, prajitureste cu succes, asa ca se poate :). A primit de ziua ei o carte cu retete de cupcakes, impreuna cu forme de silicon. Cupcakes au iesit delicioase!

Nu sunt muffins, sunt forme mai mici decat muffins. Ca sa vedeti si fotografii, intrati la semnatura mea "pur si simplu".

Cupcakes cu capsuni:
(16 cupcakes mici sau 8 mari)

Ingrediente:
- 2 dl faina
- 1 varf de cutit de sare
- o jumatate de lingurita de bicarbonat/praf de copt
- 1 dl zahar
- 100 g unt la temp. camerei
- 1 lingurita zahar vanilat/esenta de vanilie
- 2 oua
- 100 g gem de capsuni

- 2,5 dl frisca (pt batut)
- 100 g capsuni

1. Incalzeste cuptorul la 175 grade. Amesteca faina, sarea si bicarbonatul/praful de copt.

2. Intr-un alt vas, amesteca zaharul cu untul si zaharul vanilat/esenta de vanilie. Bate-le cu mixerul pana sunt ”pufoase”. Pune dupa aceea un ou, amesteca din nou cu mixerul iar apoi adauga si celalalt ou.

3. Se adauga amestecul de faina/sare/praf de copt din pasul 1 si se bate din nou cu mixerul, 2-3 minute.

4. Se umple 1/3 (o treime) din formele de cupcakes iar apoi se pune 1 lingurita de gem de capsuni peste. Se umple apoi formele pana la 2/3 cu compozitia de cupcakes )

5. Se baga la cuptor pana sunt rumenite, cam 15-17 minute.

Se decoreaza apoi cu frisca si capsuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Uite aicireteta baietilor mei (ta-su cu fi-su, adica). Poti sa elimini din reteta ciocolata si stafidele - desi eu as pastra, totusi, stafidele - si ies la fel de bune. Lor le-au iesit minunate din prima incercare, nu ai cum sa dai gres.

Iar pentru glazura....niste cioco topita pe baie de aburi, cu un pic de unt si un praf de scortisoara e varianta perfecta, zic eu.

Spor si pofta!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Uite aicireteta baietilor mei (ta-su cu fi-su, adica). Poti sa elimini din reteta ciocolata si stafidele - desi eu as pastra, totusi, stafidele - si ies la fel de bune. Lor le-au iesit minunate din prima incercare, nu ai cum sa dai gres.

Iar pentru glazura....niste cioco topita pe baie de aburi, cu un pic de unt si un praf de scortisoara e varianta perfecta, zic eu.

Spor si pofta!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Arata foarte bine. Cate briose ies din reteta asta?
Si la briosele cu cioco cat inseamna 1 cana faina= ? grame.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

http://www.andaoana.com/2011/03/10/miniprajituri-de-ciocolata-cu-sos-de-cirese/

Sosul de cirese e optional - pentru noi punem pentru copila nu

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si 35+ Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Multumesc mult fetelor pt ajutor

J am facut reteta data de tine, cea de briose simple si au iesit foarte bune, doar ca au crescut cam tuguiate, n-au ramas plate si nu inteleg de ce...oare sa fi pus prea mult praf de copt?

Missdarcey care e reteta ta, poti s-o scrii cu cantitati exacte?

Mihaela, mina,carina va multumesc si vou, foarte interesante retetele.

Maine avem iar program de brioseala, cele facute duminica dimineata s-au mancat toate pana seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mada, in general asta se intampla daca amesteci cu prea mult zel aluatul . In mai toate retetele de briose/cupcakes o sa vezi indicatia sa nu over-mix compozitia. Asta inseamna sa nu mai ai nimic uscat in castron, ar sa fie mai cu cocoloase asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui mina

Uite aicireteta baietilor mei (ta-su cu fi-su, adica). Poti sa elimini din reteta ciocolata si stafidele - desi eu as pastra, totusi, stafidele - si ies la fel de bune. Lor le-au iesit minunate din prima incercare, nu ai cum sa dai gres.

Iar pentru glazura....niste cioco topita pe baie de aburi, cu un pic de unt si un praf de scortisoara e varianta perfecta, zic eu.

Spor si pofta!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Arata foarte bine. Cate briose ies din reteta asta?
Si la briosele cu cioco cat inseamna 1 cana faina= ? grame.


Alexandra Maria
14.12.2007



Dana, cred ca ies cam 18 briose, insa nu pot sa-ti spun exact ca am vazut eu cum umplu ei formele, nu respecta teoria sa puna doar 3/4. Oricum, pe-acolo.
Cana de faina nu stiu sa-ti spun cate grame, insa e vorba de cana mare de ceai, dimensiunea aia clasica, cu peretii drepti. Uite, asta in care e supa.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui mina

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui mina

Uite aicireteta baietilor mei (ta-su cu fi-su, adica). Poti sa elimini din reteta ciocolata si stafidele - desi eu as pastra, totusi, stafidele - si ies la fel de bune. Lor le-au iesit minunate din prima incercare, nu ai cum sa dai gres.

Iar pentru glazura....niste cioco topita pe baie de aburi, cu un pic de unt si un praf de scortisoara e varianta perfecta, zic eu.

Spor si pofta!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Arata foarte bine. Cate briose ies din reteta asta?
Si la briosele cu cioco cat inseamna 1 cana faina= ? grame.


Alexandra Maria
14.12.2007



Dana, cred ca ies cam 18 briose, insa nu pot sa-ti spun exact ca am vazut eu cum umplu ei formele, nu respecta teoria sa puna doar 3/4. Oricum, pe-acolo.
Cana de faina nu stiu sa-ti spun cate grame, insa e vorba de cana mare de ceai, dimensiunea aia clasica, cu peretii drepti. Uite, asta in care e supa.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it


Merci, intreb ptr ca mi s-a parut multa faina. Eu fac briose dupa toate retetele vazute/citite, inca nu ne-am ales favorita. Am facut chiar si cele de la DrOtker si acolo ziceau ca ies 12 si noua ne-au iesit 18.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput