Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Lali , ne-am vorbit pe aici pe la iasi! Unii cu manifestatiile altii cu forumeala

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Bucurestiul e la proteste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

trebuie sa completez lecturile de azi cu un articol proaspat, aproape aburind: http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2012/01/de-ce-nu-mi-plac-suplimentele.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna fetelor si LA MULTI ANI pt 2012 pt ca nu ne-am auzit deloc pe anul asta.
va doresc numai bine si copii sanatosi si voinici de care sa va bucurati.

noi suntem bine, integral la san, papa bine, maine face 4 luni. are 7400g. lungimea nu stiu... dar are bodyuri de 68 ca cele de 62 ii sunt mici... deci ceva de genul...
avem nopti dormite bine. se trezeste de 2 ori(in jur de ora 3 si in jur de 6) si papa cate 10-15 min si pe urma iar nani. eu sunt mai defecta ca nu prea ma mai ia somnul uneori dar sunt ok, ma simt bine. ma tine in forma si baiatul mai mare.

cam asta despre noi. sper ca toata lumea e bine.
vroiam sa intreb si eu daca cineva ia ceva vitamine in timp ce alapteaza?

pupici si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Neata, neata si din partea noastra

Fetelor legat de diversificare, mie personal mi se pare ceva tare complicat bineinteles in comparatie cu iei copil;ul il pui la san si suge singurel.Eu va apreciez fetelor care le dati cu biberonul
Asa astept sa incepeti voi diversificarea si eu sa ma iau dupa voi ca eu nu stiu nimik legat de asta.Cu toate ca luna asta nu am luat in greutate.Astept sa vedem ce ne zice medicul la controlul de 5 luni.

Inca suntem racite, avem muci pe care ii trag la aspirator(o data, de doua ori pe zi) si mai tusim dar mai rar.

Inca ceva fetelor... am tuns-o.Eu am vrut la 0 dar doamna frizerita ne-a zis ca nu are fontanela inchisa si mai bine sa o tundem la 1.Asa ca suntem periute,periute Rau mi-a parut dar imi transpira rau de tot.Tot timpul avea parul ud.

O culc acum si revin.





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Helenutza23

buna fetelor si LA MULTI ANI pt 2012 pt ca nu ne-am auzit deloc pe anul asta.
va doresc numai bine si copii sanatosi si voinici de care sa va bucurati.

noi suntem bine, integral la san, papa bine, maine face 4 luni. are 7400g. lungimea nu stiu... dar are bodyuri de 68 ca cele de 62 ii sunt mici... deci ceva de genul...
avem nopti dormite bine. se trezeste de 2 ori(in jur de ora 3 si in jur de 6) si papa cate 10-15 min si pe urma iar nani. eu sunt mai defecta ca nu prea ma mai ia somnul uneori dar sunt ok, ma simt bine. ma tine in forma si baiatul mai mare.

cam asta despre noi. sper ca toata lumea e bine.
vroiam sa intreb si eu daca cineva ia ceva vitamine in timp ce alapteaza?

pupici si numai bine

feb2007



Helenutza, eu i-au vitamine Femibion2. Din astea am luat si in sarcina.
Mai am o cutie si apoi o sa renunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dimineata si de la Bucuresti!


Abia acum reusesc si eu asa in fuga sa scriu cateva cuvinte, ca ma asteapta o tona de treaba prin casa azi. Doamne, ca la mine e ca la cazarma...foc continuu...Nush cand o sa mai termin...:((

Nu am o stare prea buna de povesti, mai ales dupa ce am citit cu lacrimi in ochi ce scrieti voi despre sentimentul legat de alaptatul la san. Nu stiu daca o sa imi inteleaga cineva durerea si regretul ca nu am putut alapta, chiar daca am incercat cate in luna si in stele....

Despre diversificare....uffff....daca s-ar putea si fara....as fi fericita. EU, asa cum am mai spus, ma gandesc cu teama si ingrijorare la acel moment.Nu ma grabesc deloc sa incep sa-l diversific pe Razvan. Abia ce am implinit 4 luni. Mai avem timp...

Nanna , imi vine greu sa te contrazic, legat de apa de orez in diluarea LP. Eu zic, ca tinand cont ca Razvan este hranit numai cu LP in apa de orez, se dezvolta in parametri normali si nu mi se pare umflat peste masura sau supraponderal la varsta lui. Pentru el a fost un "rau" necesar, ca digerarea LP sa devina mai usoare. Se stie cat de violent am reactionat noi cand am trecut de la LM la LP. Oricum, eu sfaturi nu o sa dau .... ci doar ca, poate, o sa imi spun punctul meu de vedere( personal) , pentru a nu supara pe nimeni.

May , acum 2 luni, va povesteam despre problema lui Razvan legat de malformatia la uretra, care in termeni medicali se numeste Hipospadias si care se poate remedia doar prin interventie chirurgicala. Si ca la noi in Romania, nu prea sunt medici specializati pe astfel de interventii, desi exista cativa medici , la Gr.Alexandrescu si Medlife in Bucuresti, care opereaza...insa ratele lor de reusita din prima sunt minime.Asa ca cu ajutorul lui Bunny si Loredana(cred..imi cer scuze ca am uitat..dar eram atunci in ferba cautarilor unui medic cu adevarat bun pentru copilul meu)..am dat peste acest profesor, care vine de 2 ori pe an in Romania si face operatii de acest gen, cu rate de 99% de reusita.De-asta acum trecem prin atatea emotii ...ca daca medicul decide saptamana viitoare ca Razvan este apt pentru interventie(care consta in anstezie totala, recontruire de uretra, grefe de piele, etc)....atunci ne asteapta momente grele, chiar daca spitalizarea nu dureaza decat 1 zi si 1 noapte, recuperarea post-operatorie poate dura cateva luni....luni in care copilul o sa aiba dureri mari la urinare...

Lali , astept cu drag un tzzrr de la tine.

La intrebarea retorica a Hellenei, am raspuns prin a pune pe grup cateva poze cu mine cand eram de varsta lui Razvan . Semanam nu?

Ieri, pur si simplu m-am prins cu rasfoitul albumelor cu bb-ii nostri si de-asta nu am mai apucat sa si scriu pe forum. Noi ieri am fost cu Razvan la analize. Saracutul, se incorda asa de tare, de abia au reusit sa ii ia sange cat aveau nevoie pentru analize. Insa, din pacate, ma chinui sa ii iau proba de urina si nu reusesc, din cauza problemei lui si asa ca am renuntat , momentan, la urocultura si sumar.chiar daca aveam neaparata nevoie de rezultate pentru consultul la prof. Hadidi. O sa mai incerc si dimineata sa vedem.....sper sa reusesc, sa nu mai faca pe langa punguta.

Aseara, puiutul meu a ras vreo 15 minute in hohote, de bucurie ca vorbesc cu el, dupa o perioada in care l-am ignorat voit, sa adoarma...dar nu ii venea somnul, el avea chef de joaca. Dar, rasul asta l-a facut ca apoi sa verse in jet , de s-a murdarit tot din cap pana in picioare. Am ajuns sa il spal in chiuveta tot....ca era numai laptic peste tot.Asa ca nu a mai avut nevoie de baita


Fug si eu la calcat, ca am o tona. SI inca un uscator plin de rufe.... Si mai trebuie sa si gatesc ceva azi, dar sunt in pana de idei....

Va pup fetele...

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

salutare de pe frontul de sud

multumim tuturor pt aprecierile la adresa bucilor lu' fi miu

aseara a nins si la noi , acum e cam ger , azi stam in casa ca ieri am umblat cam mult teleleu
am cumparat aparatul cu abur si blender de la avent si sunt tare incantata de el
l am testat aseara , am facut un piure de cartofi , l a mancat taica su de s a lins pe bot
am fost si la dr , ne a scos tratamentul medicamentos , in legatura cu kk ne a dat iar o luna de protectics
o intrebare in legatura cu protectisul am si eu , am o sticluta in frigider , deschisa cam de o luna , din care i am dat decat de doua sau de trei ori , deci sticluta este plina
chiar trebuie sa o arunc si nu i mai pot da din ea ?
va rog , cine stie sa mi raspunda si mie

seidana nu stiu cate kg mai are ca nu l am mai cantarit
dr la care am fost ieri nu l cantareste/masoara
cu rostogolitul , smecheritul a prins cum sta treaba si cum il dezbracat ca sa i schimb chilotii , pac e pe pozitie
se intoare intr o parte , apoi imediat pe burta si apoi se impinge in jos
aseara l am lasat sa vad cat se impinge si cand a atins cu piciorusele de covor , a inceput sa planga

rach cum mai sa tunzi fata
eu ma plang in fiecare zi ca T e chelios
i au crescut si lui cateva fire in crestetul capului si ii stau numai sculate in sus



_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Hayat, ce poze frumoase de cand erai tu mica
Nu pot sa spun decat ca sunt alaturi de tine si de Razvanelul mic si scump si atat de incercat inca de pe acum.

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Jade, ce activ e T si tu te plangeai ca e lenes

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna, fetelor!

ma mai primiti?

Am intrat sa va salut, nu am reusit sa citesc mai nimic am salvat link-urile date de Ionela[ multumesc ] ref diversificare. Inca nu am reusit sa le si citesc, dar pana la diversificare mai am timp. De inceput cu sucuri nu vom incepe, in primul rand ptr ca - as per dr saying- are reflux si nu recomanda sucuri ci piure de legume si apoi fructe. Mai multe nu comentez ca nu am reusit sa citesc despre diversificare.

Pe scurt despre noi, ne luptam de vreo saptamana cu o rubeola (Iannis) si speram sa nu ia si Dimitris. Dimitris creste, acum 10 zile avea 6,700 kg si 63.5cm. Luni, pe 23sept vine dna dr la vaccin si atunci vedem si bilantul de 4 luni

Va pup virtual pe toate si pe bebei! multa sanatate si imi voi face si eu prezenta simtita pe aici cat de curand!


mamica de Iannis (25.02.2009) + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput