Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Inutsa si pe tine vreau sa te sun,.mereu vreau si imi amintesc la ore ciudate.Pupici lui Thei si surioarei lui.Si pentru Paul cea mai draga jucarie e Teodora,"TEdo,sau Pitzi" cum o alinta.

Sei eu am renuntat sa mai pun la suflet,zic ce am de zis si imi continui trebile.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

lali, eu am si master si am nascut la privat si tot si-a dat ochii peste cap neonatoloaga. Nu a indraznit sa ma contrazica la capitolul alaptare, ca deja eram "cunoscuta"pe acolo... dar incerca cumva , diplomat, sa imi puna sub forma de intrebare indoielile ei. I-am argumentat sigura pe mine... si i-am raspuns frumos: sunt convinsa ca tot ceea ce spuneti si credeti. Sa nu uitam insa ca eu vorbesc din prisma unei mame care isi vede copilul sanatos, o mama care alapteaza de 2 ani si se pregateste sa invete si pe altele sa alapteze, iar dumneavoastra vorbiti din prisma medicului care vede boli si probleme zilnic si are o imagine despre lume usor deformata de meserie. Va cred ca aveti indoieli, mai ales pe tema alaptarii, si eu aveam pana sa incep temeinic formarea. "
M-a amuzat sa o iau asa... cumva am bagat-o pe terenul meu si am schimbat rolurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana
Inainte sa nasc.. ii ziceam mamei : a 3 luni merg la servici si ii dau LP, ma gandeam ca alaptarea e un chin (te doare, ai probleme, suferi) , mama imi zicea macar 6 luni.. eu nu ca si altii au crescut cu LP..


Asa ma regasesc in ce ai scris tu aici.. eu eram convinsa ca nu o sa alaptez deloc.. nici macar 3 luni alea.. mergand bineinteles pe considerentul ca eu am crescut cu lapte praf din primele zile si sunt sanatoasa, de ce sa ma chinui.. Mi-am schimbat modul de a gandi in luna dinainte sa nasc cand am stat acasa si am inceput sa rasfoiesc forumul DC si am citit cum voi alaptati cu succes si desi era greu sau bebe nu vroia sa suga, cereati sfaturi cum sa faceti sa reusiti si nu ati renuntat.. asta a fost inceputul pregatirii mele psihice in privinta alaptatului, apoi totul a decurs firesc mai departe cu bebe pus la san imediat dupa nastere, iar acum nu stiu cum sa fac sa alaptez cat mai mult timp..


Citat:

Nimic nu se compara cu senimentul cand vede titi si o prinde cu amandoua manutele si o duce la gurita... sau zambeste cu tita in gura... pt mine Alaptarea e o binecuvantare , pt ca nu existe zi sa nu imi umplu sufletul de fericire vazand lucruri simple care o fac pe ea fericita


Frumos descris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Legat de diversificare, i-am trimis mesaj lui mama aseara sa o intreb la cate luni a inceput diversificarea la mine si-mi zice ca la 3 luni cu mar si biscuite. Si i-am raspuns ca eu o sa incep la 6 luni diversificarea. La care raspunsul ei a fost unul clasic:
"E prea tarziu la 6 luni, cand il intarci? Ce mananca cand tu esti la servici? (eu ma intorc la servici intr-o luna) Trebuie invatat cu mancarea!"...
Ca sa nu mai zic de soacra care m-a intrebat de cand avea vreo luna ce-i mai dau pe langa lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Broome si nu i-ai raspuns soacrei ca mananca fara probleme friptura de vita,ca porcul e prea gras,si cartofi prajiti?
Trebuie sa invatam sa le raspundem diplomat,sa nu ne mai enervam si sa intelegem ca au trait altfel,nu era atata poluare in tot,erau o gramada de mituri care acum au fost desfiintate,se ghidau foarte multi oameni pe "ce spune lumea/ce se face" si nu pe ce simtea fiecare sau ce era logic. Intre timp s-au facut atatea descoperiri(si nu ma refer la "mode" ,ci la descoperirile reale ,la felul in care influenteaza fiecare chestie bagata de noi in gura, felul in care reactioneaza corpul sau mintea),si ar trebui sa ne folosim de ele ca sa le oferim copiilor nostri posibilitatea sa creasca sanatosi.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Am incercat sa le zic ca stii ca s-au facut studii care arata ca nu e f sanatos sa incepi devreme... dar sunt convinsa ca gandesc ca nu stiu ce fac si nu fac bine..

Pe tine Lali te tine Teo treaza?! (parca Teo ii zici daca am retinut bine)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

mneata

Lectura de dimineata despre Fe, alaptare si diversificare: http://www.dietetik.ro/laptele-matern-cea-mai-buna-sursa-de-fier-pentru-copil/4859.html?page=1

Am ales un articol usor "digerabil". Spor la informare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

"Suplimentele de fier administrate unui copil al#259;ptat pot suprasolicita proteinele din laptele matern care leag#259; fierul, astfel c#259;, o parte din fierul din laptele matern, ini#539;ial disponibil doar pentru copil, fiind legat de acele proteine imediat ce ajungea în tractul digestiv, acum este liber #537;i disponibil pentru flora intestinal#259;. Prin urmare, copilul va "beneficia" de o rat[ mai mic#259; de absor#539;ie a fierului din laptele matern. Alt cerc vicios, nu?

Cite#351;te mai mult: http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2010/06/laptele-de-mama-e-bun-dar-de-ce.html#ixzz1jhH3cgUN"
E si sursa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Pentru ca Sei a scris asa frumos despre alaptare nu m-am putut abtine si am zis sa scriu si eu cate ceva.

Mie mi-a spus mama ca ar fi minunat daca as alapta inca de cand eram insarcinata. Mi-a zis ca nu e nimic mai frumos pe lume decat sa iti simti puiul la san, sa se joace cand e mai marisor, sa iti zambeasca cu tita in gurita..si mare dreptate a avut!

Mama nu ne-a putut alapta nici pe mine nici pe fratele meu. Dupa fratele meu a facut o discopatie care a tintuit-o la pat. Nu putea sta decat pe spate iar fratele meu nu putea suge asa.Deci a fost trecut pe Lp. Dupa nasterea mea fericire mare ca nu o durea spatele..dar scurta. Eu m-am nascut cu 3.800 kg si la o luna de viata am fost declarata distrofica. Nu cresteam deloc iar mama imi zicea ca isi aminteste ca din sani ii curgea un fel de zer. Nu lapte alb ...in fine, am crescut tot cu Lp. De asta mama mea a insistat atat de mult sa alaptez , pentru ca ea pierduse darul asta minunat si de fiecare data nu pentru ca nu ar fi vrut sa ne alapteze ci pentru ca nu a putut. Eu am fost convinsa ca voi alapta. Singurul lucru care s-a schimbat in planul meu e durata: de la max 1 an inainte de naste la 2 ani acum. Sper sa ne ajute Dumnezeu sa fim sanatoase amandoua, sa fie laptic pana la 2 ani ca sa ne putem duce planul la indeplinire!

Si apropos de trezitul noaptea ...mie mi se face dor de ea cand doarme si abia astept sa se trezeasca sa o lipesc de mine la san. Ca apoi ma tzoshcaie inca 2 ore si nu ma lasa sa dorm e alta poveste!

Cat despre cat de reticenta e lumea cand vrei sa ii dai un sfat ...sunt patita cu 2 amice de-ale melecare au pus vorbele mele fix la kur!

In schimb ce m-a deranjat cel mai rau in toata povestea asta cu alaptarea e cum o amica de-a mea mi-a zis ca eu nu o sa alaptez mai mult de 6 luni (cat a alaptat si ea de altfel).Am intrebat-o de ce spune asta si raspunsul ei a fost ca teoria e usoara dar practica ne omoara..

Ei nu zau ?! si tu esti Nostradamus, nu?!?!?!?!

Na Lali, ti-am furat autostrada!

P.S. Neata'

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Neatza!
Veti cafea?

NuBroome nu Teodora m-a tinut treaza,ci protestele astea din tara. L-am tinut treaz si pe al meu,care zice ca nu se va rezolva nimic.Eu mai sper,si discutam despre solutia care ar fi salvatoare pentru Romania.Asa mi-am amintit si de mutatul la Mangalia,pe care el il refuza,care nu ar fi neaparat pentru totdeauna dar ar fi benefic pentru noi macar pentru cativa ani.
Va pupic,ma apuc de trebi prin casa.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput