Strugurasi de Sept-Oct 2011 *23*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Marina ma doare sufletul la propriu. Fiecare face ce vrea si ce stie cu copilul lui,dar zau,ce atata graba? Da ,unii dintre copii inghit ce le pui in lingurita,dar totusi,la nici patru luni le-ai inlocuit o masa ,si mai vrei sa inlocuiesti una? Ai grija sa nu dati in altele. Nu da cu rosii,ca nici eu nu am dat,a fost doar ceea ce am simtit in momentul in care am citit mesajul tau.
Am mai spus ,am facut o gramada de greseli la Paul,multe dintre ele le-am uitat si mi le-am amintit recitind ce am avut scris intr-o agenda,si nu mai vreau sa repet aceleasi chestii.Si vazand ca le faceti si voi ,desi stiti ca nu e bine ma face sa ma simt cumva aiurea.

Seidana,posibil sa stiu pe cineva care are o vila,dar nu stiu sa spun exact in care sin Eforii. Ma interesez si iti zic.

Jade,pup si eu la unison cu fetele bucile lu' fi-tu. E tare scump!Si pare mai mare.

Hayat,maine te sun pe fix ,sper sa nimeresc numarul,ca nu l-am salvat in ziua cand am vorbit,l-am salvat a doua zi ghidandu-ma dupa ora apelului.

Mai trebuia sa zic cuiva ceva,dar am uitat ce si cui!M-am ramolit!



Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Marina uite un link, l-am mai dat aici... nu stiu daca l-ai citit
http://www.cristelageorgescu.ro/?p=121

In esenta, nu se combina fructe cu legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:


atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Marina, eu nu mai comentez nimic de faptul ca diversifici asa devreme... fiecare mamica i-a decizii pentru bebelusul ei. Noi trebuie sa ne respectam deciziile. Eu simt ca datoria mea este sa dau informatii, pentru ca decizia sa fie luata stiind riscurile si consecintele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana..asa mi-a zis dr , nu lapte nu iaurt , dar telemea pot si chiar sa mananc pt calciu.. r de familie a zis inclusiv fara branza.. eu am mancat 2 zile sana si a varsat mai mult, iar seboreica e pe fata a fost f pronuntata ( dar am mancat si alune ).. nu stiu daca e coincidenta sau nu..

Klau.. maine merg la mama deci sunt sevita.. pana sa nasc nu am ars niciodata mancarea, dupa nastere de vreo 5 ori, dintre care o supa ( am pozitionat asa legumele si carnea incat un morcov a ramas prins de fundul oalei, s-a fiert pana s-a facut tochitura si s-a afumat supa )

Lali.. scuze ca nu te-am sunat nici azi insa abia acu imi doarme pt prima data ( esi am iesit afara in usa blocului s-a trezit), eu abia acum manac altceva decat paine sau biscuiti, iar am o tura de rufe spalatw de la 1.....e tare maraita zilele astea...

In odiseea vecina , rar sunt cei care la 5 luni nu sunt diversificati.. insa nu inteleg de ce atat graba, ca doar aceste 6 luni vor manca numai LM .. in rest orice va fi de cumparat ... in fine FIECARE MAMA E CEA AI BUNA PT PUIUL EI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Marina ma doare sufletul la propriu. Fiecare face ce vrea si ce stie cu copilul lui,dar zau,ce atata graba? Da ,unii dintre copii inghit ce le pui in lingurita,dar totusi,la nici patru luni le-ai inlocuit o masa ,si mai vrei sa inlocuiesti una? Ai grija sa nu dati in altele. Nu da cu rosii,ca nici eu nu am dat,a fost doar ceea ce am simtit in momentul in care am citit mesajul tau.
Am mai spus ,am facut o gramada de greseli la Paul,multe dintre ele le-am uitat si mi le-am amintit recitind ce am avut scris intr-o agenda,si nu mai vreau sa repet aceleasi chestii.Si vazand ca le faceti si voi ,desi stiti ca nu e bine ma face sa ma simt cumva aiurea.

Seidana,posibil sa stiu pe cineva care are o vila,dar nu stiu sa spun exact in care sin Eforii. Ma interesez si iti zic.

Jade,pup si eu la unison cu fetele bucile lu' fi-tu. E tare scump!Si pare mai mare.

Hayat,maine te sun pe fix ,sper sa nimeresc numarul,ca nu l-am salvat in ziua cand am vorbit,l-am salvat a doua zi ghidandu-ma dupa ora apelului.

Mai trebuia sa zic cuiva ceva,dar am uitat ce si cui!M-am ramolit!



Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)


Lali, fete;or, exact ca Lali simt si gandesc si eu.
Ma aflu acum, dupa 8 ani, din nou fata in fata cu acest subiect: DIVERSIFICAREA. Am facut si eu greseli prima oara si la fel mi-as dori sa le spun fetelor care sunt la primul bebe sa nu le mai faca. Dar ma abtin. Cu exceptia Hellenei .
Sunt subiecte/ pericole care nu erau descoperite sau evidentiate acum 8 ani si le saflu acum. Insa cu sigursanta nu imi doresc dsa fac greseli " cu buna stiinta".

Si ar mai fi multe de zis, dar am un bebe care mi se zvarcoleste in brate!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Graba cu diversificarea este din cauza convingerii ca bebe va lua mai mult in greutate.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sper sa nu fie cu suparare ce am scris MArinei,zau,nu judec pe nimeni,nu pun la zid pe nimeni,doar ca nu inteleg. Nu vreau nici explicatii,ca nu e dator nimeni sa imi dea mie socoteala de ce da copilului sa manance ceva,indiferent ce . Cat despre "nu se combina fructe cu legume" ,desi stiu asta,eu beau suc de morcov,sfecla rosie si portocala,imi place tare gustul,sau inlocuiesc portocala cu mar,para,ori pun din toate. Multe sosuri se fac din fructe+legume. Acum cat de sanatoase or fi habar nu am. Mai am ceva in cap acum legat de cum s-a adaptat omul la mancarea de acum,cum i nfiecare era alimentatia omului a fost alta,cum ne adaptam la conditii,poluare,dar nu imi gasesc acum cuvintele. Cred ca ma pun iar pe citit carti mai destepte,ca m-am prostit de tot vorbind numai de papa-caca-tzitzi-scutec.

Seidana,stai fara grija,vorbim cand putem amandoua.

Mikka,cred ca tie voiam sa iti zic ceva,dar nu stiu ce inca. Pana una-alta te pup !

Ionela,hai noroc,daca tot le dam pe alcoale.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui nanna_mika

Graba cu diversificarea este din cauza convingerii ca bebe va lua mai mult in greutate.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11




Culmea e ca de la unele alimente,precum grisul de ex,chiar creste copilul in greutate.Dar ce anume din el ingrasa copilul? Cu ce pret il ingrasi? Da,ia in greutate dar nu asimileaza si fier,calciu,magneziu,si ce mai trebuie,si asimileaza ceva mai tarziu cand fiecare aliment poate fi introdus in alimentatie. Eu nu sunt de acord acum nici cu sintagma " ii dau sa se obisnuiasca stomacul cu alimentele",pentru ca din moment ce nu exista flora intestinala insarcinata cu digerearea si transportarea alimentelor degeaba se da si mama alimentel;or,pot fi ele oricat de bio,si oricat de multa bunavointa ar avea mama. Citind articolul lasat de Ionela aseara am vazut ca si alimentele date mai devreme sunt si ele bune la ceva: la hranirea bacteriilor rele ce se hranesc cu nutrientii cu care s-ar putea hrani bacteriile bune,cand ar "creste destul".

Gata,ca fi-miu s-a asezat cu cracii in sus, suntem pe drumul cel bun. Acum anunta imediat ce a facut kk. In curand poate va anunta inainte.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Si grisul, si cerealele, si biscuitii, si zeama de orez in loc de apa pt laptele praf...eheeee sunt mai multe care umfla bebelusul. Pt ca asta se imtampla, bb se umfla de la enele alimente.
Dar nah, cate capete atatea obiceiuri.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput