cum vi se pare numele sasha??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

si noi avem un prieten de famile pe care il strigam Sasha, e drept ca e ucraineanmie imi place foarte mult numele acesta
insa intr-adevar trebuie luat in calcul si numele de familie

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Si mie imi place numele Sasha. Totusi nu cred ca e nume de fata sau de baiat, e un nume gen Gabi care merge la ambele sexe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

scuze, dar mie parca nu-mi place numele sasha.

conteaza si numele de famile si cu ce litera incepe si se termina fiecare nume.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Scuze ca ma bag si eu dar Sasha e o prescurtare de nume, ca si cum i-ai zice Vasi ori Geo. Sotul si mama sunt din Basarabia si acolo se foloseste ca prescurtare de la Alexandra sau Alexandru. Nu prea imi place. Poate suna cool pentru altii, dar nu mi se pare un nume serios.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
23 saptamani+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie nu-mi place deloc numele Sasha.
E prea slavic pentru urechea mea latina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mie imi place numele, dar l-as folosii ca diminutiv la Alexandra / Alexandru si nu ca nume de sine-statator. E adevarat ca in USA e intilnit si la fete (patinatoarea Sasha Cohen, dar numele ei in buletin tot Alexandra este).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns distinctflow spune:

Mi se pare ca suna mai interesant Alexander :)
Acum cel mai important este ca voua sa va placa si sa fie un copil sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ador toate numele slave , cu tot cu diminutive :)) Nu stiu boaba de limba rusa, dar mi se pare foarte faina, cu tot cu cultura si literatura si ce mai au, exceptand evident Stalin. Deci sunt groaznic de subiectiva.


Si eu stiam ca Sasa e diminutivul lui Alexandru, deci e un pic ca si cum l-ai numi Nelu, Mitica sau Gigi. Care apropos sunt diminutivele romanesti de la Ion, Mihai, Gheorghe si totusi au devenit acceptate ca nume in sine.
Imi mai plac, de la rusi, Sonia (cum CLAR trebuie sa o cheme pe fiica mea, daca voi avea asa ceva), Katia, Igor, Egor, Misa (care nu mai stiu de la ce e, de la Mihail?) etc

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si mie imi place dar intr-adevar pentru urechea mea nestiutoare tot nume de fata imi pare .

nu vreau sa supar pe nimeni .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Mie imi place dar ca nume de alint , nickname ...varul meu are un pisoi persan care se cheama Sasha..e un dulce...Dar ca nume in buletin..nu stiu..as alege mai degraba varianta originala Alexandru. ( imi vine sa rad cand ma gandesc cum ar fi fost daca Alexandru cel Mare s-ar fi numit Sasha cel Mare ) .

oricum alegerea iti apartine. Important e sa-ti placa tie.

Mergi la inceput