cum vi se pare numele sasha??

cum vi se pare numele sasha?? | Autor: carina23

Link direct la acest mesaj

iubitului meu i-a placut de mult acest nume si a zis ca daca e sa fie intr-adevar baiat, i-ar placea sa il cheme sasha..mi-a placut si mie foarte mult insa am tot citit pe net si am gasit cum ca ar fi mai feminin, foarte des intalnit la fete si rar la baieti..exista cineva care are copilasul cu acest nume, sau as dori sa aud doar o parere de-a voastra cum vi se pare acest nume pentru un baiat:) multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Sasha e diminutivul rusesc de la Alexandru.
Daca tie/voua va place, restul nu conteaza. Sa fie sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina23 spune:

asa am citit si eu ca e diminutivul rusesc pentru alexandru/ alexandra, am mai citit ca in usa se foloseste numai la copiii, ca la rusi desi copiii se striga sasha in certificat apar cu alexandru / alexandra..noua ne place insa ne gandim la bb, sa nu se simta rusinat mai tarziu, sa auda din stanga si din dreapta" ai nume de fata?:O" d-asta vreau sa ma asigur ca e purtat si de baietei cu usirinta si ca e ceva normal...mie sincer nu i-as pune fetitei mele sasha nu stiu dc mi se pare masculin, dar altii afirma exact contrariul:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina23 spune:

rectific,ca in USA se foloseste numai la fetitze scz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu i-as pune in certificat Alexandru, care e un nume neutru, comun, usor de scris, de dictat, international, cu care poti trece usor prin viata ca sa zic asa.
Daca voua va place Sasha puteti sa-l porecliti asa in copilarie cand va creste mare daca vrea poate sa se recomande prietenilor Sasha sau daca nu Alex, Andu, sau chiar cu numele intreg, cum ii va placea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Noi avem doi prieteni, barbati in toata firea, care s-au recomandat, se recomanda si pe care ii strigam Sasha. Ce-i drept sunt ucrainieni. Nu stiu cum e in America, dar mie Sasha mi se pare "specific barbatesc". Si, da, ai dreptate, in certificat ei sunt trecuti Alexandru. In rest, alegerea trebuie sa fie in totalitate a voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Pe baietelul fostului meu sef (cipriot) il cheama Alexander, dar il strigau Sasha. Mama, rusoaica de origine, ne-a spus ca Sasha e varianta scurta pt Alexandru in Rusia (si eu stiam ca e utilizat si pt fetite). Aparent in tarile filo-ruse Sasha e utilizat doar pt barbati, dar in Franta e des utilizat si pt fetite. Oricum mie imi suna mai mult masculin, dar asa cum ziceau si fetele dinainte, il poti scrie Alexandru si sa il strigati Sasha.

36+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

In Uk nu mai e nici o regula. Sint fete/femei pe care le cheama Charlie, John, Robyn, ca sa nu mai spun de nume inventate gen Apple, Peaches, nume de orase: Paris, London, de luni: January, de zile ale saptaminei: Sunday, practic nu e o limita si nimeni nu se mira daca spui ca te cheama Bors cu Zeama. Din pacate cind merg la scoala, acesti copii ajung badjocura colegilor, la asta ar trebui parintii sa se gindeasca inainte sa poceasca numele copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Mie imi place mult numele Sasha.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Si eu stiu ca este derivatul unui nume barbatesc. In Romania de cele mai multe ori numele terminate in 'a' sunt nume de fete, de-asta probabil Sasha are conotatia asta la noi.

Mie imi place numele si cred ca merge pentru baietel (mai sunt si Luca sau Toma tot in 'a' si niemni nu zice ca sunt nume de fete), dar parerea mea nu ar trebui sa conteze pentru voi. Este bebele vostru si e alegerea voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Eu as lua in calcul si rezonanta cu numele de familie...adica Sasha Ionescu...?...Sasha Dijmarean...?




"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput