Buburuze ian-feb 2011 - LMA ANA, SOPHIA! (125)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

La multi ani Carmen_Marieta!

La multi ani si cat mai multe creatii Ppisic!

Mie FB tot nu-mi place, prefer forumul .

Fragrant, , Barcelona pe mine m-a dezamagit. Nu am "gustat" deloc orasul, dar asta poate fi in mare parte din vina mea si a imprejurarilor. L-am vazut pe fuga (am stat undeva "la tara", la 150km de oras) si m-am aruncat in partile cele mai aglomerate, ceea ce nu a fost tocmai bine pentru oboseala acumulata in ultimul an. Plus ca m-am pierdut impreuna cu soata de cateva ori. Cand umblam prin orase eu sunt de obicei ghidul. El citeste mai mult, dar eu pun in practica . De data asta ne-am pierdut, dar cu un sentiment de panica, pe care cred ca nu l-am mai experimentat decat pe la 5 ani . Pe scurt (dar repet, poate gresit) mie Barcelona imi pare o combinatie de Venetia in partea ei de stradute inguste, intunecate si intortocheate, orasul vechi, cu Paris (mie Parisul nu mi-a placut, prea uniform) cu carlionti, orasul nou. Si daca vrei sa ajungi la Barcelona, mai bine inveti catalana, decat spaniola, orice este scris acolo in primul rand in catalana. Stiti cum se spune in catalana la "va rog frumos"? "Si us plau". Asa ca daca stau sa ma gandesc, poate ca franceza iti este suficienta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Mare intrebare, mare. Ce tort ati facut de ziua buburuzelor? Eu vreau sa fac un cheese cake, ca sa guste si Sara, ca doar e ziua ei .

Si alta intrebare. Ai vostri se mai zbat la schimbat? A mea este din ce in ce mai de nestapanit . Ultima data am reusit sa o conving cu cucu-bau, ea ascunzandu-se dupa o carte, dar nu stiu cat va tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

catalina......eu am avut diplomat facut de o mamica de la ursuleti, le am dat cate putin si le a placut
e bun si cheese chake......as face si eu unul, poate de ziua mea ca sa le dau si lor

la schimbat Robi nu sta deloc, cu Razvi e mai simplu ca el nu se zbate mereu, dar Robi, daca nu i tin un picior intre picioarele mele, imi pleca cu kk tarash


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

mire, , si eu fac o gramada de acrobatii sa nu am kk intins peste tot. Fetele cu experienta, se mai linistesc vreodata la schimbat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Goanga mea a descoperit in sfarsit ca are putzi, asa ca dupa ce-l spal il las sa mai mestereasca la ea. De cand cu descoperirea asta sta cuminte la schimbat.....pana se va satura. E singura parte a corpului pe care stie sa o arate, cum il intreb unde-i putza cum rade si o arata....deja stie si el ce e important la un barbat....:)


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

CATALINA, eu am facut pt bebei tortul de mere cu crema aia raw, v-am scris de el, dar noi avem pb cu laptele, la voi e mai simplu. Merge super un cheese cake. Si diplomat, cum zicea Mirela, si un tort de mere cu frisca sau cu alte fructe.
Domnisoara mea e relativ cuminte la schimbat, se mai zbate, dar nu e greu de stapanit.

Cu FB - nu ti-o placea tie, dar vezi ca mai e presarat cu sare si piper uneori, aici prea a devenit calm totul:)

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Roxx, , scuza-ma, eu nu am prins raspunsul tau in privinta tortului. Care e reteta ta? Am si eu o problema. Nu vreau oua. Soata are pe cineva in famile cu alergie la oua, asa ca mi-am ferit buburuza pana acum de ele. N-as vrea sa o pun la incercare tocmai de ziua ei. Vom incepe incet, incet, dupa un an.

Da, , pe FB gasesti si sare si piper . Dar, tot nu-mi place .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

catalina, roxx postase un link catre www.cristelageorgescu.ro/?p=5665" target="_blank">reteta asta, dar a mai pus si altele, nu stiu daca la asta te referi.



"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Cata-lina, cum o sarbatoriti pe Sara weekendul viitor? Noi ne tot gandim ce si cum sa facem. E spatiul mic acasa si nu putem sa invitam prea multi prieteni (si avem cativa pe lista) si tre sa mai taiem din ei. Dar pe de alta parte vreau sa simtim si noi si Tudor ca e o zi mai deosebita. Iar de restaurant nu avem bani din pacate...

asa ca o sa fac cateva aperitive, ceva de baut, un tortuletz si cam atat.

Scriam si pe FB, bona nu poate veni maine ca a facut atac cerebral tatal ei si a plecat din B. Asa ca nici bine nu am inceput munca si mi-am luat CO. Dar e bine ca abia mai stau cu T.

de cand ne-am hotarat sa plecam din tara, avem o stare de relaxare la munca, nu ne mai stresam. Mi-ar prinde bine sa ma dea astia afara, ca abia as primi si eu ceva banuti, dar nu cred sa se intample pana in vara cand plecam.

Tudor doarme, il asteptam pe tati sa vina acasa si poate iesim si noi la o plimbarica. Probabil ca la mall ca pana plecam noi de acasa se face noapte

pup comoarele (asa m-am obisnuit cu termenul asta, ca parca vezi ca atunci cand o sa trebuiasca sa folosesc termenul corect, o sa bag tot comoare )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Da, Catalina, asta era, eu am pus mere la cuptor, am turnat deasupra un pandispan doar din galbenusuri si am pus crema de la feramisu si pudra de roscove. A iesit excelent. Dar blatul original din reteta e fara oua.

Si apropo, am mai facut ceva de pe blogul Cristelei Georgescu ieri - pudding de mere, suuper gustos, sanatos si hranitor. Scriu reteta aici, ca nu mai stiu exact la ce pg era, ca sa va pun link:

5 min timp de preparare, 20 min de coacere, cantitati pentru 8 portii, iese o tava format A4, de grosime 1,5 cm. Daca nu aveti blender peste 800W, atunci folositi meiul si quinoa facute faina (la rasnita de cafea): 1/2 cana mei, 1/2 cana quinoa, 1 lingura pudra roscove, 1 lingura cafea instant de cereale (daca nu aveti inlocuiti tot cu pudra de roscove), 10 curmale (daca nu aveti folositi stafide), 2 cani suc mar, 2 cani apa, 1 lingurita rasa vanilie naturala pudra (nu am avut,deci nu am pus), 1 pumn de nuca de cocos, 2 mere mari, curatate de cotor, cu coaja cu tot. Se dau la blender 2-3 minute, pana cand totul devine o pasta. Se pune in tava de yena direct, nu se lipeste si se lasa la 200 grade 20 min, apoi se lasa sa se raceasca cateva ore, eventual peste noapte sau peste zi.

Asta-i reteta originala, eu nu stiu cate grade erau in cuptor ca n-am electric si am lasat-l mai mult, cam 35 min pana s-a ingrosat. Nu am avut cafea de cereale si nici vanilie pudra. Dar cred ca merge jonglat la arome. E un deliciu.

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput