Buburuze ian-feb 2011 - LMA ANA, SOPHIA! (125)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

SHINES - da, permenent intins. Probabil ca daca vrei sa-l intorci, sta si intors. INsa in principal e lins lins. Am gasit aseara cautand, o solutie mai naturala, cu keratina, uite aici :
http://frumusete.ele.ro/Coafuri/Spune-adio-parului-rebel-cu-keratina-lichida_--a10987.html
Dar costa intre 250 si 375 de dolari, asa ca mai astept.
Pe mine ma dispera ca sta in toate directiile, aici e multa umiditate si sta foarte aiurea, pufos asa. Ca totusi n-am timp sa ma indrept in fiecare zi.

Al meu a inceput sa pape binisor, acuma mai ales dupa boala, recupereaza la greu.

Dimineata - fructe cu ovaz si iaurt.

Pranz - ciorbica sau mancaruri - incerc sa respect - o parte carbs, o parte legume, o parte carne, deci legume cu paste (nu prea ii plac) orez / quinoa/ cous-cous / bulgur si carnita sau cateodara fara carnita, cu galbenus de ou.
Eu ii fac semintele de in asa intregi cu bulgur si legume, asta are acum.

Seara - avocado cu branzica, tofu, peste cu legume, iaurt de capra. Suntem in pana de inspiratie mereu seara pentru ca lui Patirck ii dadeam mereu iaurtel cu paine, dar lui Kevin nu ii place painea si de la iaurtul de vaca vomita. Cel de capra - are toane, cand il vrea, cand nu-l vrea.

Gustarele - mananca banane, mere, prune, biscuiti.

IRINUKA - reteta mea de biscuiti de bebe e urmatoarea :
-2x faina;
-1x unt;
-niste suc de fructe ( de la o portocala stoarsa)
-pentru ceva gust evetual putina scortisoara sau vanilie

Se face din cele de mai sus un aluat foarte rapid, fara sa se framante mult. Se formeaza o bila, se pune in frigider ca sa se intareasca putin
Se intinde foaie si se taie forme.
Se coc la cuptor cam 15 minute la 180 de grade.

Ieri am facut papanasi fierti a la Menci. Au mancat copii le-au placut.
500 g branza de vaci, 4 oua, 90 g gris, faina cat cuprinde, sare.
Se amesteca toate, se pun la fiert 3 litri de apa. Cand apa clocoteste se ia cu lingurita si se pun la fiert la foc mic. Sunt gata cand se ridica la suprafata. Se scot cu spumiera si se lasa la scurs.
Pentru noi trei - le-am presarat cu pesmet si unt si le-am pus la cuptor vreo 15 minute. I-am mancat cu smantana si gem.
Pentru Kevin - i-am lasat asa simpli fierti.

ROXX - da, fain articolul, il citisem deja. Am vazut si un documentar pe tema asta, cum sunt tratate animalele care ajung in farfuria noastra si cam cate chimicale, antibiotice si prostii le sunt injectate. Asta m-a convins sa renunt definitiv la carne. Si la copii - le caut un gen de puiul fericit, crescut in libertate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:


La multi ani PPSIC!

La multi ani CARMEN MARIETA!

Sanatate, bucurii si voie buna alaturi de familiile voastre!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

neata
AM AVUT O NOAPTE HORROR...nu stiu cum am scapat de urgenta..a avut niste reprize de tuse urate..de se sufoca.Acum fluiera cand respira.Mamam masi..nu scapam de antibiotic?Nush ce sa-i mai dau..l-am dat cu balsam pe piept,am facut ceai de ceapa..nu pot sa-i fac aerosoli ca face istericale..nu sta.Tot nurofen si eurespal..dar oare ajunge?
Stiu c au fost multi de aici cu bronsita..ce tratament ati primit?

meniu zilnic

dimineata pe la 8-9 tzitzi
la 10 paine cu unt si ou fiert/sau avocado+iaurt
la 13 tzitzi si somn
la 14 masa de pranz..de obicei supica
la 17 tzitzi si somn
la 18 fructe la abur sau stelline cu branzica si iaurt

inca una tzitzi la 20 ..dupa care ii dau cv gustare;gris cu lapte/fulgi de ovaz macinat si in-mu-iat in lapte..la 22 tzitz si somn.

Mimo;Am mai povestit aici cum l-am dat jos pe Mario dun pat..cu piciorul..Soniuc de mai multe ori a fost salvat pe margine..asa am gasit-o dormind asa la limita sa cada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

la multi ani Ppsic si Carmen_marieta!!
Sanatate si tot ce va doriti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor si multa cafea

poi ai vostri manca mai mult decat ai mei...sau cine stie, depinde de fiecare copil
M zice ca manca destul de bine picii lui

nush ce sa le fac acum dimineata
ar merge niste greis cu lapte si cu mar sau banana ca se face mai reped
la pranz ar mai fi steline cu legume si carne
tre sa fac o ciorba radateana si poate le dau si lor

pic de somn...oare cand scap si eu de treziri noapte si de facut lapte noaptea

o zi buna si Marieta, sa fi sanatoasa, ca e cel mai important

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Buna dimineata si de la noi.
Desi i-am urat deja, as vrea sa ii mai spun odata ANEI noastre dragi ca ii doresc tot ce e mai bun pe lumea asta si ei si parintilor si fratiorului ei! Imi sunteti foarte dragi si ne-ati intrat in inima asa, pe neasteptate!

Nu stiu ce sa va scriu din urma, abia citesc, abia ma tarasc, penultimul weekend inainte de job, deja m-am obisnuit cu ideea, oricat as fi vrut sa trag de salariul soatei, nu ma vad facand asta. Prefer sa dau o treime dintr-al meu unei femei si sa aduc si eu ceva in casa, ca oricum avem salariute mici si aproape egale, asa ca nu as face nici o scofala stand acasa... Cu doi copii parca e greu sa te lasi pe umerii cuiva care are si el un salariu decent dar aproape de limita indecentei...
Eu vorbesc de mine, ca sa fim intelese, filozofez si brodez ca sa-mi dau curaj sa nu bomban iar inceperea serviciului...

LALELY eu ma intorc FIX cu o luna inainte, pe foaia de reincepere a muncii scrie 25 ianuarie, si pe 26 februarie implineste fii-miu un an. nu stiu daca o sa citesti ce am scris, acum imi dau seama, dar nah- sa nu zic ca nu am raspuns. La ghiseu (sectorul 2, rubrica decese!) doamnele alea sunt foarte serviabile si par ca actioneaza in interesul tau, si mi-au spus sa nu risc cu o saptamana, o zi, cica cel mai bine e sa-ti iei marja de o luna intre implinirea anului si inceperea stimulentului aluia. Acum nu stiu ce sa-ti spun exact, dar ai avantajul ca - daca mai intri pe la noi - o sa afli in timp real cum procedeaza astia cu suspendarea indemnizatiei si inceperea stimulentului. La mine de exemplu, voi mai primi indemnizatie si in februarie (pentru ianuarie), iar din martie incepe stimulentul. Cel putin asa mi s-a spus.

Linkul dat de ROXX nu poate sa fie mai clar, cred ca fiecare isi poate alege cel putin doua motive pentru care sa reduca (sau sa elimine) consumul de carne. Stiu ca o sa par ciudata, dar eu lui Felix nu i-am dat carne decat cele din borcanelele bio. Flavia mananca, pentru ca ii place, dar undeva, in sinea mea, sper ca intr-o zi sa o ia mai incet si sa ajunga sa nu-i mai duca dorul...
Sa nu ma credeti o ciudata, doar impartasesc cu voi, nu vreau sa conving/oripilez pe nimeni si nici sa deschid un interminabil conflict

La SZ de MIRE pot spune doar atat: ar manca incontinuu, si nu exagerez. Mananca absolut orice - dimineata - o juma de avocado si o banana, puse bucati sa-si indese singur in gurita, apoi pe la 10 cereale cu iaurtel, sau ii blenduiesc dupa metoda Ruth Yaron fructe cu lapte de-al lui cu drojdie pulbere, seminte de floarea soarelui, fulgi de ovaz, patrunjel, e un cocktail de sanatate (si cred ca si forta...) la pranz, pe la 1, mancarica ori de la borcan ori cam ce facem si noi, dupa amiaza iar fructe, sau o tartinuta cu edam, cu cascaval, si tot asa... Lapte bea doua biberoane - unul dimineata si unul seara, a cate 240 ml fiecare.

revin, sper!
va pup pe toate si va doresc o zi extraordinar de frumoasa!
(azi incep reducerile, cica)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

am revenit, nah.

SIMO are dreptate, pe FB poti sa scrii si adresele altor site-uri () si prostii, ne punem rufele la spalat in public, si la in-mu-iat
si mai are dreptate cu sfatul pentru MADA - esti foarte frumoasa cu culoarea ta, sincer! Puteam sa tac daca era, nu eram obligata sa postez pe forum lucrul asta, deci eu zic ca e real - vopseste-te daca vrei tu, nu pentru ca a vazut o acritura de coleg fire albe. Sa se uite la .. firele lui.
Eu anul asta, din contra, mi-l las natural, nu i-am mai vazut culoarea de vreo 10 ani, cred ca e momentul sa facem cunostinte din nou...

SIMO Seminte multe si de toate felurile, mai ales in, gasesti la DM.


ah, DOLORESS abia astept sa imi stea si mie parul valvoi
(da, am o obsesie!)


IIIII
si
LA MULTI ANI DIANA, aka PPISIC!!!
sa fii mereu iubita si fericita alaturi de familie si cei dragi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ziki vreau si eu reteta aceea de la madam Ruth Yaron
sa i incerc si eu, poate poate le place

le am facut acum dimi budinca de greis cu lapte si mar, scortisoara si un plic de zahar vanielat......cahhhh
Razv a mancat 100 g, frasu cateva lingurite si alea cu chiu cu vai, in rest cand le am dat iaurt au ras unul jumatate...unul cu cereale si restul simplu, bagat pe langa covrigul din manuta

as vrea sa le fac milk shake cu banana si lapte de migdale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata

LA MULTI ANI CARMEN MARIETA SI PPISIC!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

LALELY eu ma intorc FIX cu o luna inainte, pe foaia de reincepere a muncii scrie 25 ianuarie, si pe 26 februarie implineste fii-miu un an. nu stiu daca o sa citesti ce am scris, acum imi dau seama, dar nah- sa nu zic ca nu am raspuns. La ghiseu (sectorul 2, rubrica decese!) doamnele alea sunt foarte serviabile si par ca actioneaza in interesul tau, si mi-au spus sa nu risc cu o saptamana, o zi, cica cel mai bine e sa-ti iei marja de o luna intre implinirea anului si inceperea stimulentului aluia. Acum nu stiu ce sa-ti spun exact, dar ai avantajul ca - daca mai intri pe la noi - o sa afli in timp real cum procedeaza astia cu suspendarea indemnizatiei si inceperea stimulentului. La mine de exemplu, voi mai primi indemnizatie si in februarie (pentru ianuarie), iar din martie incepe stimulentul. Cel putin asa mi s-a spus.





Ziki..multumesc mult!!!
Trebuie sa vad cum procedez!!!Oricum mai intru pe aici si vad cum s-a procedat la voi.Esti o dragutza ca nu ai ocolit intrebarea mea..chiar am intrat sa vad daca imi raspunde si mie cineva!!!
Deci noi luam idemnizatie cu o luna in urma???
Eu aveam impresia ca luam pt luna in curs!!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput