Bv. Alina_anto!Hai jessamine,gianina1983!!!(53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://www.pcfarm.ro/produs/1362/Galactogil



36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si muuuuuuuuult ceai de chimen+anason+fenicul.eu ii voi spune sotului sa mi-l prepare acasa.si sa mi-l aduca la spital.il beau in loc de apa.



36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://faracolici.com/infacol



36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Stiu, stiu, pentru stimularea lactatiei. Eu am deja... Nu mai trebuie stimulat. Si la ce bidoane am... La Yanis am avut lapte sa cresc trei copii. Ma mulgeam eu, ca nu papa el cat aveam sa-i dau. Hihihihi.. Are mama o vacuta, tra-la-la-lala...
Parca citeam de ceva cu ”N” sau cloxane, puii mei... Nu mai stiu cum era, ca voi scrieti trei capitole pe zi. Eu nu mai stiu ce am facut ieri vericule...
Si mai era Baneocin pudra pentru buric? Eu stiu ca am luat data trecuta, dar nu i-au dat la spital. Ma gandeam acum sa-mi iau ce stiu ca-mi trebuie sigur si restul imi mai aduce si M, daca e cazul. Ce treaba are?


ANNISIA, mami de YANIS LUCA si suriorul lui ANDREAS FABIAN (37+)


Micul Yanis creste mare

Suriorul lui Yanis

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!
Credinta-i val, iubirea vânt
Si viata fum!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

soooo...revin cu bagaj spital-necesar pt. bebe(ce iau eu cu mine)-asa mai trec incaodata in revista.

voi sta maxim 7 zile, cred.

-7 caciulite interior

-2 perechi manusele

-7 body-uri

-7 salopete interior

-1 paturica

-1 cearsaf pat bebe(i-l pun in patutul de spital, pt.igiena)

-1 scutec finet-il pun pe pat cand o schimb(tot pt.igiena)

-1 prosopel micut-pt.cand regurgiteaza

-samponel-o spala asistentele in spital

-un prosop baie bebe

-crema poponet-am de la Johnson ceva(nu mai iau bephanten deocamdata)

-servetele umede-1 pachet(am Pampers sensitive)

-scutece(vreo 8 maxim per zi X 7 zile...deci aproape un bax..stiu ca in primele luni imi trebuiau 2 baxuri jumatate la Rebecca pt.ca facea caca cam la fiecare masa)

-pompita nas-daca i se infunda si ser fiziologic+tampoane sterile

-termometru cu varf flexibil

-biberon+suzeta de la Avent

-infacol pt. eventualitatea crizelor de colici

-cam atat in mare, daca mai uit ceva aduce/cumpara sotul!




36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

eu galactogil nu cumpar dinainte-e cam scump pentru buzunarul meu-64 lei.astept sa vad-da Fulga lapte sau nu!.Voi bea doar ceai de anason+fenicul+chimen.

garmastan nu cumpar dinainte-tura trecuta nu am facut cine stie ce rani la sani si am dat 30 si ceva de lei pe el, practic degeaba.

bephanten e de doua feluri-unguient si crema.luati crema...unguientul e grasimos rau.eu iau bephanten doar daca trebuie.

baneocin mai am un tub de la Rebecca-e pudra, e f.bun..curata si dezinfecteaza si usuca buricelul f.bine!

ser fiziologic eu iau de la Carrefour-marca lor, e in recipient de plastic, f.usor de folosit!

termometru de apa nu iau..ca e fix pix-tot cu cotul luam temperatura apei.

restul le mai iau pe parcurs...gen paracetamul 125 mg. pt. febra, Smecta pt diaree, supozitoare constipatie...in functie de cum apare "treaba"...

vigantol...imi va prescrie medicul ei de familie sau neonatologul in spital cate picaturi si atunci voi cumpara...si vitamina C parca tre sa ia la inceput 10 zile/ luna.



36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Lady traim totusi pe o insula..nu pot avea pretentii de civilizatie . Multa sanatate tie si Rebeccai..imi pare asa rau pt ea saracutza caci nu intelege ea mare lucru din tampeniile astea de boli care ne-ncaleca.
Anissia aici se face testul non-stres in fiecare saptamana incepand cu sapt 36 de sarcina..In mare pentru ca ei nu fac control pe masa niciodata, habar n-au de col rigid/nerigid, dop gelatinos, etc. Prin testul asta monitorizeaza bebele, dar si contractiile uterine, astfel iti pot da si un prognostic in ceea ce priveste data probabila a nasterii (dupa minim 2 monitorizari).
Lexi ma bucur ca esti vesela si bucuroasa.
Doamne ajuta la soricelul nostru sa se refaca rpd, sa ne scrie cat mai curand.

33+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

asa si lingurita de silicon sa nu uit pentru vigantol/vit.C/infacol/si ce mai tre' pe acolo.



36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

hainele pt.iesit din spital le pregatesc/las acasa impreuna cu scoica si le aduce Sebi cand ies din spital



36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

bagajul meu(o parte le iau la operatie in alt bagaj-mic, o parte le pun in bagajoiul mare)

-camasi cu nasturi in fata sau deschizatori pe lateral pt sani)-vreo 5 imi ajung
-papuci imi iau de plastic, aia de plus aduna bacterii in ei prea multe

-sosete vreo 7 perechi, chiloti tot atatea, insa daca ma voi opera imi trebuie cu bata joasa

-tampoane pentru sani

-sutiene alaptat-2 suficiente

-pasta/perie/apa gura/pieptan/deodorant/pieptan/creion ochi pt.moaca damblagita/discuri demachiante/spirt/demachiant/dezinfectant maini

-servetele LACTACID pentru igiena intima-nu ma spal acolo nici sa mai pici cu ceara...la cate oratanii sunt prin spital..plec cu alta boala

-incarcator si imi incarc tel inainte sa plec de acasa

-tampoane pt lohii-am luat de la Sieni.sunt ok-groase si bune.am treizeci

-apa plata la jumatate-vreo patru peturi-si paie

-servetele nazale

-cam atat, daca mai uit ceva-apelez la sot




36+
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput