Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (37)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Fetelor, mi-a mai zis si mie cineva un site cu filme: http://cinemax.ro/
E foarte fain ca iti alegi filmul si parca-l vezi de acasa, ii poti pune si pauza :) SI in plus sunt si titrate in .ro


din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Super! Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe lunite cu bucurii si sanatate pentru:

MAYA-MARIA de cereline
CARLA-MARIA de alinaoprea
ALMA-ALEXANDRA de cioranitza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

• MAYA-MARIA de cereline - 13 iulie
• CARLA-MARIA de alinaoprea - 13
• ALMA-ALEXANDRA de cioranitza - 13 iulie


in sfarsit am prins si eu putin la calculator si aici pot copia si numele sarbatoritilor

sa fiti sanatosi si mancaciosi

Fetelor va pup...Eric tot mofturos..nu mai pot respunde cu seriozitate la tot ce citesc....si uneori imi este rusine ca doar citesc, va imbratisez pe toate si va doresc putere, energie....
Paula, am ras ca ai spus ca ai bagat o bucatana mare de dovleac in cuptor...s-a facut macar? in cate ore?)))))))




Eu nu am frati si surori...tocmai ca mama a ramas gravida cand aveam eu 3 luni si a pus-o necuratul sa faca intrerupere si nu a mai putut avea copii de atunci....
Tare mi-as fi dorit frati, surori

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Sunt cam sucarita, am avut ieri o discutie cu mama despre ce sa fac cand incep munca. Nu se baga sa vina aici sa aiba grija de bebe, ar vrea sa-l duc la ei si sa-l iau seara de acolo in fiecare zi. Sau sa-l duc luni si sa-l iau vineri. De fapt m-a deranjat cum mi-a spus-o, mai ales ca eu am propus un compromis (intre noi, ei si socrii). Maica-mea e la pensie, tata are o mica indeletnicire si este acasa dupa pranz in fiecare zi. Mama vine daca am ceva de facut si o chem, de ex sa plec sa rezolv ceva. Altfel, mai vine si ea cand vrea. In rst, ma descurc cum pot cu tot ce inseamna casa, ca multe dintre voi de altfel. Tata nu vine aici, ca ei stau la curte, el nu vine la apartament, sa ma duc eu acolo cu Stefan. Toti vor sa-l vada, dar niciunul nu vine. Si toti asteapta sa ma duc eu, ca 'am timp acum'.
Offfff.... nu mai zic nimic.


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)



uufffff si eu sunt fff suparata pe chestia asta. Exact asa si la mine

socra-mea mai sta dar nu prea o ajuta sanatatea saraca!

imaginati-va ca Alex are varsat de vant de aproape 1 sapt si mama mea nu as venit sa-l vada . ma suna si ma intr ce face si tot timpul imi spune ca "lasa ca trece" dar nu a spus pana acum ca vine pana la mine. AAaaa si sta la un sfer de ora de mine :)

Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011


Of,imi pare tare rau si nu inteleg cum poate fi asa,dar poate are motivele eiHai sa nu judecam!
Te pup si iti doresc putere sa razbati in toate si sanatate piticului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Eric parca mesteca ceva..asa face.
Bebelusii vostri carora le-au iesit dintisorii...tot asa faceau??

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Yap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana
Oricum eu nu vroiam sa stea cu Eric ci macar sa-mi calce rufe ca ei ii place asta..dar nu mai poate nici asta

azi la noi in Suceava ninge

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Pai daca putea,o vroiam si eu ca tare multe s-au mai strans
Si la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Aici e soare dar bate vantul f tare
Am pus un aluat de biscuiti cu nuca la frigider, sper sa manance Eva

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Mmmm,daca nu-l vrea ,poti sa-l arunci la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Lulusor, la Andrei a debutat dermatita la 2 luni jumate. Apoi a inceput sa aiba si scaune cu sange si mucus, iar combinatia asta este suficienta pt. a pune diagnostic de alergie la proteina bovina (a zis dr.). Pe la 4 luni am facut si teste de sange care au confirmat alergia. Cand am inceput diversificarea, a inceput sa faca pusee de dermatita f. des (desi eu eram la regim fara lactate si fara oua de vreo 2 luni) si i-am facut un set de teste care aratau intoleranta la 50 de alimente. Le-am scos din meniul lui pe cele cu valori mari si o parte din dermatita s-a retras. Alimente cu gluten nu a mancat decat dupa 2 ani, pt. ca facea dermatita urata si gaze, de la orez, de la piersica, mere, citrice, cartof, cartof dulce etc. se facea groaznic de rau si ajunsesem sa nu mai stiu ce sa-i dau sa manance. Cel mai rau facea de la tot ce insemna cereale/grane (asta pe langa lactate si oua, pe care nu le manca oricum). Dupa lungi cautari am gasit hrisca (buckwheat) si asta a fost singura pe care a tolerat-o. Cu asta a crescut, practic. Iar ca legume si fructe, avea dovlecel, conopida, brocoli, fasole verde, morcov, ceapa, para si pruna, prin rotatie, ca nu putea manca 2 zile la rand acelasi aliment. Acum, la 3 ani, mananca paine zilnic, de exemplu, dar mai are alimente pe care daca le mananca mai multe zile la rand ii dau dermatita. Dar e f. redusa dermatita acum si mult mai usor de controlat.
Asta era cu el. Pe langa asta, mai era si ce mancam eu in perioada cat l-am alaptat, pt. ca daca mancam eu mai multe zile la rand un aliment, facea puseu de dermatita. Asa ca eu mancam ce manca si el. Dupa 1 an jumate a inceput sa fie mult mai bine, el avea pielea curata, tolera mai multe alimente (orez, cartofi, citrice etc.), dar tot prin rotatie, si tot prin rotatie e si acum. Peste a incercat acum 2 luni, soia incercam acum.
Din ce stiu eu, alimentele care dau dermatita sunt: oule, laptele, graul, soia, pestele si alunele/arahidele. Vezi ce zice si dr., daca sa incerci sa scoti temporar cate unul din alimente din dieta ta, sa vezi daca e vreo imbunatatire. Pot fi mai multe cauze care provoaca dermatita (dero si produse cosmetice, de ex.), nu neaparat mancarea, de-aia e bine sa vezi ce zice dr., daca merita sa incerci. Eu am observat ca la Andrei era mai rau dupa ce mancam eu lactate sau oua (asta inainte de a avea diagnosticuld e la dr.), dar nu stiam ce e aia dermatita, ce e cu alergiile.

Uite aici un link, poate gasesti ceva ce te ajuta:

http://www.askdrsears.com/topics/skin-care/eczema

Fug, ca nu ma mai lasa Emma.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Daca bebeii au caputul turtit, exista niste casti ceare ttrebuie aa fie purtate cateva luni si se reface:
www.cranialtech.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=95&Itemid=70" target="_blank">http://www.cranialtech.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=95&Itemid=70
cu siguranta exista si in Romania


revin ca am un pic de treaba

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

La multe lunite, pui dragi!
MAYA-MARIA de cereline
CARLA-MARIA de alinaoprea
ALMA-ALEXANDRA de cioranitza


Multumesc din suflet pentru raspunsuri fetelor. V-am ascultat sfaturile si ieri l-am pus pe eric la 2 ore la san. Azi nu l-am mai cantarit ca sa nu-mi mai fac un stres in plus. Sa vedem ce se intampla in continuare. Bine ca Eric inca nu plange de foame.

Andy08, multumesc mult de raspuns. Imi pare tare rau de problemele pe care le-ai avut cu Andrei, dar sper ca acum e totul bine. Tu zici ca a scapat de dermatita sau ai in continuare grija la ce mananca? Cu Emma n-ai probleme?
Am cautat si eu pe-aici fenugreek si vad ca pot cumpara de pe net. O sa-ncerc si asta.
Stiu ca nu rezolva deloc cauza cortizonul, dar pana peste 3 sapt. cand mergem la evaluare si stim exact ce vom face, mai are crize care nu le pot stapani decat aplicandu-i cateva zile cortizon. Chiar azi-noapte a avut una mai usoara, poate pt. ca am mancat ieri un picut de dulce. Off!
La noi dermatita a debutat acum 3 luni si de-atunci o tine dintr-o criza in alta. Are si el, ca si Andrei, eczeme pe aproape tot corpul (doar pe picioare nu).

AlyMih, imi pare rau ca ti-au venit musafirii nepoftiti.

ilida, vad ca la tine se tin ghinioanele lant, nu-i de mirare ca esti asa stresata. Poate 2012 iti va aduce mai mult noroc si incet incet lucrurile vor reintra in normal. Pe langa toate lucrurile rele care ti s-au intamplat in ultima perioada ai si ceva pozitiv, care le intrece pe toate celelalte: puiul tau mult iubit.
In mai faceti botezul? V-ati hotarat pana la urma la ce restaurant? Mi-ar place sa vin si eu acasa in mai, poate ne-am intalni la o cafea la "Casa cu Flori"

navicula, multumesc pt. raspuns . Ar fi foarte bine daca as reusi sa dorm ziua, dar se pare ca nu-s programata sa fac asta.

navicula, miha, m-ati distrat cu "greseala din timpul alaptarii".

lisssa, vacanta frumoasa in caraibe. E binemeritata vacanta asta pentru voi toti. Te asteptam cu poze.
Mai, eu stiam de Dropbox si-l si folosesc la munca. Dar asa batuta-n cap sunt ca nu mi-a trecut prin cap sa-l folosesc si privat. Bine ca mi-ai deschis tu mintea.

v_florina, iti sta mintea-n loc de cate mai poti auzi de la unii si altii. Auzi tu, e mare la 4 luni jum. sa doarma cu mama lui. Pffff!
Imi pare rau ca nu te poti ajuta mai mult cu parintii. Se pare ca de la o varsta toti devin foarte comozi. Si eu am aceeasi problema cu soacra, sa merg eu la ei sa-l vada pe Eric. Se mai ofera sa ma ajute si-mi zice sa-i duc rufele la spalat. De parca mai usor imi e sa ma car cu eric si rufele pana la ei (6 km.), decat sa le bag la mine-n masina de spalat.

Roberta, tu ramai in continuare, alaturi de ilida, campioana mulsului. Aveti o rabdare, fetelor..
Imi pare tare rau ca trebuie sa te intorci la munca, dar macar bine ca vine mama. Poate-ti va face si tie bine desprinderea asta. Zic si eu.

miha, incerc sa intru mai des pe forum, sa vad daca reusesc. Si mie-mi place mult cum scrii si am tot vrut sa-ti spun ca asa persoana buna la suflet si nesuparacioasa ca tine mai rar am intalnit.
In leg. cu intorsul tau la munca, o formula mai buna nici ca puteati gasi. Si eu sunt sigura ca vei primi inapoi postul full-time.
Merci de informatia cu suptul de seara, interesanta, am retinut-o.

crisspy, cum spuneam si mai sus, tare comozi s-au facut parintii(respectiv socrii) astia. Parca sunt si ei la randul lor niste copii ce vor de la noi atentie. Daca ar face insa un picut de efort si ar veni ei mai des decat ne-am duce noi pe la ei, tare bine ne-ar mai prinde.
Cu cantaritul bebelui boala grea, eu sper ca m-am lecuit de ea, ca prea mult stres mi-am cauzat singurica. Sper sa te lecuiesti si tu.

Gliana, pupam bebelul marait si sa-i treaca repede.

andreea_tc, multa sanatate lui Alex! Soacra-ta poate nu vine ca-i e frica sa nu se molipseasca?

anaemi, babyblue, ce-ati facut la examene?

Pentru cine e amator de filme pe net, eu ma uit pe www.filmehd.net.
Merge foarte bine si gasesc filme dragute.

PS: Am inceput mesajul asta de azi-dimineata.

lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)


si multa sanatate!!!

Mergi la inceput