Prichindei nazdravani 2008! - *LMA 2012* (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Da Mariana per total e bine,ma bucur ca i-a mai sczut anemia dar ma si intristez ca iar trebuie sa ma duc sa o intep si imi este asa de mila de ea mitica.
Astazi mi-a zis mama o chestie de m-a socat ea cik se bazeaza pe noi legat de bani si acum 3 zile spunea ca fiecare cu banii lui si cu mancarea lui,cand ea nu are bani trebuie s ayi dea totata lumea,dar cand ea are daca da striga 3 luni ca ti-a dat niste bani imprumut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Da Mariana per total e bine,ma bucur ca i-a mai sczut anemia dar ma si intristez ca iar trebuie sa ma duc sa o intep si imi este asa de mila de ea mitica.
Astazi mi-a zis mama o chestie de m-a socat ea cik se bazeaza pe noi legat de bani si acum 3 zile spunea ca fiecare cu banii lui si cu mancarea lui,cand ea nu are bani trebuie s ayi dea totata lumea,dar cand ea are daca da striga 3 luni ca ti-a dat niste bani imprumut

http://alinahandmade.blogspot.com/


Alina, ! Asa e...mititica de ea . E greu cand vezi ca ti-e puiul intepat . O sa treaca si asta si ii doresc sa-i dea DD sanatatea de care are nevoie .
Ce sa faci...in situatia asta "la comun" esti intre ciocan si nicovala. Pe de o parte e familia ta si pe de cealalta sunt parintii si fratele tau. Daca tot v-ati hotarat sa fiti impreuna pe termen indelungat e bine sa va sprijiniti reciproc. Stiu ca mama ta are "micile ei rautati" dar poate asa este ea, tu stii cel mai bine .
Poate e bine sa apreciezi putinul pe care il ai, sa ierti mai usor si sa-ti vezi mai departe de viata ta .

Sa ai o zi buna in continuare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Ne-am intors si noi din deplasare aseara la 22.Vesti bune pentru Daria,i-au mai scazut dioptriile,a zis ca vrea si ea ochelari de printesa,ceilalti erau de bebe,de silicon si prinsi la spate.Asa ca am luat de printesa de data asta,a vrut ceva cu hello kity.Cu mama,nu se stie nimic.Cei di Hd,pe baza eco,..,au zis sa consultam un ORL-ist,l-am gasit,s-a uitat putin la ea,adica i-a bagat ceva in nas si gura 2 minute,a zis ca nu tine de el,am stat mai putin de 10 min.in cabinet si mi-a luat 300 ron pe consultatie.Nici nu am cuvinte,unii nu se gandesc decat la ei,nu se gandesc ca asta inseamna mai mult de juma de pensie pt.unii oameni.Sunt scarbita de sistemul sanitar din tara noastra.In fine,m-am intors la medicul Dariei,prof.univ.oftalmo,dar a zis ca trebuie sa o deschida sa vada ce e,ca asa nu stie nimeni ce are.Acum ramane sa facem ceva analize si sa ne intoarcem in Cluj pt. operatie.

Alina,ma bucur ca Delia e bine.Si noi incepem gradi de luni.
Doinita,ai e-mail.
Mariana
si celorlalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gherman_in

Ne-am intors si noi din deplasare aseara la 22.Vesti bune pentru Daria,i-au mai scazut dioptriile,a zis ca vrea si ea ochelari de printesa,ceilalti erau de bebe,de silicon si prinsi la spate.Asa ca am luat de printesa de data asta,a vrut ceva cu hello kity.Cu mama,nu se stie nimic.Cei di Hd,pe baza eco,..,au zis sa consultam un ORL-ist,l-am gasit,s-a uitat putin la ea,adica i-a bagat ceva in nas si gura 2 minute,a zis ca nu tine de el,am stat mai putin de 10 min.in cabinet si mi-a luat 300 ron pe consultatie.Nici nu am cuvinte,unii nu se gandesc decat la ei,nu se gandesc ca asta inseamna mai mult de juma de pensie pt.unii oameni.Sunt scarbita de sistemul sanitar din tara noastra.In fine,m-am intors la medicul Dariei,prof.univ.oftalmo,dar a zis ca trebuie sa o deschida sa vada ce e,ca asa nu stie nimeni ce are.Acum ramane sa facem ceva analize si sa ne intoarcem in Cluj pt. operatie.
Alina,ma bucur ca Delia e bine.Si noi incepem gradi de luni.
Doinita,ai e-mail.
Mariana
si celorlalte.

tatiana


pentru vestile bune pentru Daria! Ce bine ca exista si ochelari shic . E mult mai usor sa accepte purtarea lor.
Sistem sanitar ? Stai sa vezi ce-o sa fie de acum incolo.... E greu pentru cei bolnavi si cu venituri mici . Si e foarte greu cand esti pasat de la unul la altul, contracost, bineinteles . Sanatate si putere mamei tale !

si de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Multumesc Mariana,poate o sa fie mai bine cu sistemul de sanatate privat.Poate sunt naiva,dar eu sper ca o sa fie mai bine.Dar ce contracost..eu cel putin credeam ca o fi pana-n 150Ron.Macar daca i-ar fi facut mai multe investigatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gherman_in

Multumesc Mariana,poate o sa fie mai bine cu sistemul de sanatate privat.Poate sunt naiva,dar eu sper ca o sa fie mai bine.Dar ce contracost..eu cel putin credeam ca o fi pana-n 150Ron.Macar daca i-ar fi facut mai multe investigatii.

tatiana


Pai n-avem alternativa, intotdeauna speram in mai bine. Dar la cati rechini au inceput sa se bata pe "halca", nu stiu ce va iesi . Se "calca" pe tot ceea ce este bun si cinstit si care merge cat de cat. Nu m-as mira sa instaleze la manerul de la usa cabinetului un starter de taxare (ca aparatul de la taxi)...
Sa fim increzatori in mai bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

M-am hotarat ce sa bucataresc in we:
- ciorba de zarzavat dreasa cu smantana - pt. tot familionu'
- pulpe de pui cu sos de rosii - pt. mine si corcodusha
- cartofi la cuptor cu rozmarin si boia dulce - pt mine si corcodusha
- muschi de porc umplut - pt. omu' si socrela
- legume gratinate la cuptor - pt. omu' si socrela (bun si pentru noi...restul )
- suplimentar: limba cu masline
- desert - gogosi (o sa negociez cu mama sa mi le faca ea) si le unplu cu budinca de vanilie sau o praji simpla reteta de la "Cireasa de pe tort"

Ma duc sa-mi mai fac o gurita de coffee...si sa arunc un ochi la ce-au mai facut copiii la "Mireasa pentru fiul meu".... L-am rugat omu' intr-o seara sa vad inregistrarea zilei de marti si l-am bagat in ceata...cica ce ma intereseaza emisiunea asta, ori am de gand sa ma marit ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Fetelor si eu sunt de sistemul medical doctora Deliei de familie nu se ridica dupa scaun daca nu yi bagi in buzunar,medicamentele s-au scumpit groaznic si cica pentru copii nu platesti medicamentele dar pe draqu ca platesti cu varf si indesat.
Tatiana domane ajuta sa se faca mama ta bine s anumai aveti nevoie de medici si popa asa spune vb din popor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Fetelor si eu sunt de sistemul medical doctora Deliei de familie nu se ridica dupa scaun daca nu yi bagi in buzunar,medicamentele s-au scumpit groaznic si cica pentru copii nu platesti medicamentele dar pe draqu ca platesti cu varf si indesat.
.....
http://alinahandmade.blogspot.com/


In privinta "bagatului in buzunar"...multumim lui DD ca doctorita noastra nu e cu pretentii, daca ai dai daca nu, nu. Deci nu sunt conditionata cand merg la cabinet...
De pretul medicamentelor si ca sunt compensate sau gratuite pt. copii asta-i vax albina...dk pe luna te duci de doua ori si-ti prescrie compensat a treia oara iti da biletel si te duci si le ei cu plata integral (asta am patit-o si eu de cateva ori)...nu mai vorbesc de "scorurile" practicate la consultatiile private ca asta-i alta "mancare de peshte" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Sper sa trecem si peste asta maine ma duc cu omu la piata ca sa saturat de fitele maicamii ca na....se astepta sa o tin eu pe bani dar numai spun nimic ca eu am ales si e vina mea

Mergi la inceput