Nasterea la Arcadia - Iasi (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

Buna seara tuturor,
Am fost ieri dimineata la consult la d-na doctor, mi-a spus ca bebe se pregateste sa vina...
Am fost ieri si la cursul Lamaze oferit de Arcadia pentru . Mi s-a parut destul de interesant. Mamici, in timpul travaliului, voi ce metoda ati aplicat pentru diminuarea durerilor ? A cerut careva mingea aceea mare? Daca "da" ajuta la ceva? Cam cand ati stiut ca trebuie sa mergeti la spital ?


Astept o minune-n viata mea ... +37 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Nico, mingea e oricum in sala de nasteri si e mereu la indemana daca vrei sa o folosesti...iar spre spital eu de ex am plecat cand contractiile erau la interval de 15 min(si sunt din Roman )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nico_A

Buna seara tuturor,
Am fost ieri dimineata la consult la d-na doctor, mi-a spus ca bebe se pregateste sa vina...
Am fost ieri si la cursul Lamaze oferit de Arcadia pentru . Mi s-a parut destul de interesant. Mamici, in timpul travaliului, voi ce metoda ati aplicat pentru diminuarea durerilor ? A cerut careva mingea aceea mare? Daca "da" ajuta la ceva? Cam cand ati stiut ca trebuie sa mergeti la spital ?


Astept o minune-n viata mea ... +37 cu


Pe mine in travaliu m-a ajutat foarte mult respiratia.
Mingea e super ok, dar eu nu prea am folosit-o ca nu se auzeau bataile inimiii bebelusului si nu am putut sta pe ea.
Ca idee, dak nu vrei sa platesti consultatii degeaba, k eu am fost cu travaliu fals... mergi atunci cand nu mai poti vb, zambi, misca in timpul unei contractii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Nico, eu , cu 2 nasteri, 1 cu minge una fara pot spune ca la mine a facut minuni. Pur si simplu am ajuns la dilatatie 10 povestind si leganandu-ma circular pe minge. Acum na, important e sa cauti sa te asezi asa cum iti dicteaza corpul. Ai sa simti singura cum e confortabil pentru tine. pentru mine era ok pe vine si pe minge. Pe vine dor la un moment dat picioarele. Pe minge nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

madline82 felicitari pentru progresele Estelei!Are timp sa zica si "mama".Antonica zice intr-una "mama" insa nu cred ca stie inca semnificatia :))Suntem si noi in plin puseu.La ora asta e inca treaza:))Maine iar se trezeste la 12.Azi facem 8 lunite!!!
Nico_A felicitari pentru examene!Sa stii ca ajuta mult mingea in travaliu.Confirm si cele spuse de Ionela.Eu aproape tot travaliul am stat pe minge iar spre final inainte de cezariana intre "impinsuri" coboram de pe masa aia si preferam sa stau aplecata cu coatele pe pat.]Ma simteam foarte obosita si abia ma puteam tine pe picioare.Ma incomodau putin cablurile de la BCF-uri pe minge insa a fost ok.Si eu ca si Ionela povesteam cu dr. si persoanele din sala de nastere intre contractii.Mai erau vreo 4 femei, toate super de treaba.
Eu m-am dus la vreo 3 ore dupa ce mi s-a rupt apa si m-a mustrat medicul de pe tura de ce am stat atata cu apa rupta.Intre rimp aparuse si dr.Cacicovschi.Eu am fost una dintre mamicile care au experimentat ambele tipuri de nastere.[:)

Fetelor eu cred ca acel "ajutor de mers" cu activitati si roti e cam periculos pentru bebelusii care abia invata sa mearga.Nu stiu daca mi se pare mie insa cu rotile alea se pot duce usor inainte-direct in cap Eu v-as sfatui sa lasati premergatoarele si alte ajutoare de mers deoparte si daca tot vreti jucarii investiti intr-un bouncer, jumper cu activitati sau masute de activitati.Sunt o sumedenie de feluri si mult mai atractive si mai potrivite pentru bebelusii mici.Si nu sunt nici posibile cauzaroare de accidente.
Exemple:
http://www.carucioare-bebe.com/pretty-in-pink-bounce-a-bout.php
http://www.strollers.ro/Leagane/Fisher-Price-Rainforest-Jumperoo_338_codeFP-K7198.aspx
http://www.lolipop.ro/centru-de-activitati-masuta-gradina-vorbitoare-chicco--p111566.html
http://bebegadget.wordpress.com/category/dupa-etapa-lui-bebe/bebe-sta-in-fundulet-pana-cand-merge-bine/centre-gen-masute-de-activitati-complexe/
Bineinteles ca si preturile variaza si se gasesc pentru orice buget variatii.
camelia33 ii poti lua jucarii de plus insa atentie mare sa fie din acelea cu plus scurt si sa nu curga nici o scamita din ele.Si Anto roade cateva si doarme cu o pisicuta de plus.E tovarasa ei de patut :))Ca si jucarii pentru cei mici sunt foarte faine carticelele cu pagini fosnitoare interactive din material textil sau plastic:
http://www.wonderbaby.ro/carte-de-joaca-fosnitoare-coloria.html
http://www.bebelusi.com/jucarii-educationale/832-carte-atinge-si-descopera-tiny-love.html
Noapte buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Multumesc de raspuns Dadaina noi facem astazi 7 lunite Deja i-am cumparat o albinutza care foscaie si zornaie de plus, i-am spalat-o si acum sta numai cu ea in gurita bineinteles... Tu ai renuntat deja la biscuitii fara gluten pentru Antonia?Daca da, de care ii dai acum?Eu nu i-am dat deloc si ma gandeam sa ii cumpar deja fara gluten dar aia obisnuiti or fi buni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui camelia33

Multumesc de raspuns Dadaina noi facem astazi 7 lunite Deja i-am cumparat o albinutza care foscaie si zornaie de plus, i-am spalat-o si acum sta numai cu ea in gurita bineinteles... Tu ai renuntat deja la biscuitii fara gluten pentru Antonia?Daca da, de care ii dai acum?Eu nu i-am dat deloc si ma gandeam sa ii cumpar deja fara gluten dar aia obisnuiti or fi buni?

Mami de Sofia Maria, 14.06.2011

Biscuitii obisnuiti au o groaza de prostii in ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

La multe lunite sarbatoritilor!!!!!!!!!Asa e mingea face minuni eu chiar am numito prietena mea in acele clipe....La mine nu era mingea in sala de nasteri dar am cerut si au adus imediat.M-am indragostit de ea de la cursurile Lamaze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Apropo fetelor Sofiuta mea acum de la 4 la 5 lunite a luat in greutate 330g in doua sapt si inainte abia 400-450 pe luna.Usor usor vom avea si noi greutatea normala.Offfff linbuta ce de griji aducea si eu nici nu banuiam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia33 spune:

Offff Ionela atunci de care?ca ce am gasit eu prin magazine sunt de la 8 luni in sus..

Mergi la inceput