Strugurasi de Sept-Oct 2011 *22*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Iris, vroiam sa te intreb mai demult, de ce esti asa stresata de greutatea Antoniei, adica ti se pare prea grasa? Si 7 kg la 4 luni ti se pare o greutate prea mare?

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salutare,

Broome, si Maia nu se prea intoarce cand o strig. dar cateodata se intoarce.

Apropo de progrese. Voi stiti ca bebeii au regrese, nu?

Eu am anuntat contabila. Am ales 2 ani. Am zis k daca o sa vreau sa revin mai repede o sa revin, daca nu atunci pot sa stau linistita acasa.
Voi stiti cumva dak la 2 ani se pastreaza jobul.

si o intrebare pt mamicile care au bebei mari si au alaptat, cam care e planul pe urmatorii ani.
- stiu ca pana la un an laptele e baza...
puteti sa imi dati o schema ceva cam cum se intampla.
..

Sei, la prima vedere pare ok, dar doar pozitia cu fata catre mama.

Dbynny eu sigur o sa alaptez dupa 12 luni :P

Natalia sa se insanatoseasca piticile repede

Jade, tare scumpel e T, pupik de la Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Ok, m-am hotarat sa scriu pentru ca ma prinde Pastele pana apuc eu sa citesc tot din urma...

Asadar...LA MULTI ANI! ..stiu, cu intarziere...
V-am citit, v-am dus dorul si m-am gandit la voi in fiecare zi
Acum sunt pe la pag 16 din cap trecut

Sa nu uit:

Ooka - te rog da-mi reteta pentru tarta cu ton si tarta cu cioco neagra

Ionela - multumesc de link-uri ( inca o piedica in calea scrisului pe forum )

Jade - pe aici sunt, in umbra...am vazut aparatul Philips si e foarte tentant, insa am primit de curand un aparat de gatit la abur tot de la Philips, asa ca voi lua doar blenderul. Tocmai am vazut pozele cu T! OMG! Ce baiat frumos, grasun, haios, cool..., dar am vazut ca are cu cine semana

VAd ca sunt discutii aprinse despre diversificare. Decamdata studiez si eu subiectul. Clar nu vreau sa introduc nimic pana la cel putin 5 luni. M-a cam dat peste cap faza cu cerealele, in link-ul pus de Ionela. Nu am apucat sa citesc prea mult, insa am prins ideea si si sunt . Eu ma gandeam ca i le voi introduce ( tot dupa 5 luni) in bibe de seara, acum insa...

Ca idee generala observ faptul ca daca un bebe este peste greutatea medie, este , daca se incadreaza in medie sau e doar putin sub, e dezastru ...no comment! doar funny!

Despre noi: in afara ca suntem bine, crestem, invatam tot felul de figuri si mutrite, am observat azi doua punctisoare mici, albe in spatele gingiei...primii dintisori sunt f aproape Mica de ea baleste in disperare, roade manute, jucarii, paturica, tot ce prinde de vreo 3 saptamani. S-a cam dereglat si cu somnul si cu mesele. In rest, la fel de cumintica

S-a trezit piti. Mai citesc din urma si revin in forta


Va pup!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

fetele gospodinele , mi am cumparat azi ciuperci pleurotus
imi sugerati pliz cum sa le prepar sa iasa cat mai gustoase ?

lena multumim

nanaaa bine ai revenit !
pup dintisorii care tre sa iasa , felicitari
multam de complimente

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Mikka, micuta mea e mai grasa decat ar trebui (de parca ar exista niste standarde bine definite), asa ca o vreau intre. Nici prea slaba, nici prea grasa. Am prietene care sunt mandre ca au copiii grasi (vb de copii intre 1 si 2 anisori) si pompeaza in ei mancare de adulti. Ei, eu nu sunt de acord cu asta, vreau sa ii dau sa pape moderat inca de acuma, de cand e bebe.

Jade, multumesc frumos.

Am uitat sa zic ca eu mi-am revenit cu productia de lapte si vreau sa-i dau micutei LM cat mai mult, dar pe de alta parte sunt foarte deprimata pentru ca sunt extrem de grasa.. am vreo 18 kg peste greutatea mea. Am observat ca daca nu mananc, indiferent cat dorm si cate lichide beau, e degeaba. Acuma mult nu mai este. Maxim 2 luni sa mai am laptic.

Eu mi-am luat concediu pe 2 ani. Nu ma intereseaza decat sa stau cu fie-mea.

Intreba cineva daca dupa 2 ani sunt obligati sa o mai ia inapoi la munca. Eu stiam ca nu.

Mamica ANTONIEI (26.09.20110)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

De cautat ce contin produsele cosmetice...

http://www.ewg.org/skindeep/

eu m am ingrozit..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

iris am uitat sa te intreb mai devreme , de ce ii dai sa pape cu tetine 1 ? sau n am inteles eu bine la ce te ai referit ?

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Jade here you go:

1 caserola ciuperci pleurotus (eu am facut si cu ciuperci de padure sau ghebe)
1 ceapa potrivita
4-5 catei de usturoi
unt (pt calit usturoiul)
smantana (in functie de cantitatea de ciuperci 5-10 linguri)
zahar de preferat brun (2-3 lingurite )
sare
.
Ceapa se taie pestisori iar usturoiul se piseaza.
Se curata ciupercile, se spala si se taie cubulete mici.
Jumatate din usturoiul pisat se caleste in unt. Se adauga ciupercile si se acopera cu un capac. Cand incep sa se faca si sa lase zeama se adauga zaharul si sarea dupa gust. Cu 10 minute inainte de final se adauga smantana, iar cu 5 min inainte de le lua de pe foc ceapa si restul de usturoi.


La multe lunite Dani de Pinky !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mai are cineva perie din par natural de la Chicco?
La mine miroase a cal ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Jade, da, ai inteles bine... dupa intamplarea cand am ajuns cu Antonia la Spital, ca nu mi-a mai putut respira de la nasucul infundat, odata venite acasa, a inceput sa nu mai vrea tetina cu care era obisnuita si din care sugea de la nastere.. plus ca de la ea (cea veche) regurgita ff des si mult. Atunci cand a refuzat tetina aceea, i-am schimbat sticluta si tetina, am trecut pe Avent... nu stiu de ce foloseam inainte prostia cealalta, cred ca doar pt ca scria pe ea ca e contra colicilor daca imi amintesc bine.. in fine, de cand am schimbat tetina aceea cu avent-ul, fie-mea a inceput sa bea foarte bine (ma refer cantitativ) si nu mai regurgita aproape deloc... si am zis ca atata timp cat ii e bine cu tetina nr. 1, las asa.. dar acuma cum are asa cantitate mare de lapte, trece vreo jum de ora pana bea.. deunazi am incercat sa-i dau cu tetina nr.2, dar a inceput iara sa regurgiteze si nici nu a baut lapticul mai repede.. asa ca am ramas tot pe 1.

Intreba cineva daca baraie aparatul de ascultat copiii.. aveam si eu o prostie luata care baraia de numa'(m-am grabit sa o iau imediat dupa nasterea Antoniei) si am dat pe ea si o gramada de bani, dar recent am luat alt aparat, de la Avent si sunt extrem de multumita, nu se aude nimic, in schimb o aud pe Antonia si cand abia sufla. Eu am si camera video, e de extrem de mare ajutor, o vad de oriunde as fi (ma refer si in afara casei).

Mamica ANTONIEI (26.09.2011)

Mergi la inceput