Strugurasi de Sept-Oct 2011 *22*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Carnita se introduce la 2-3 sapatamani dupa legume teoretic. Ptactic eu as introduce-o pe la 7 luni, 7 luni si ceva ( diversificare inceputa la 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ingeras sunt si eu intr-o situatie similara. Crek are vreun puseu, ca e extrem de nervoasa, nu are stare, tipa si se incovoaie. Sa nu mai zic ca ma suge de 2 ori pe ora. Am simtit si sanii muuult mai goi, i-am dat si eu o punga de la congelator intr-o seara. Ea inainte de culcare mananca cel mai bine, suge din ambii sani si sta si o ora. Ina atunci tragea de vreo 5 ori si inghitea odata, era nervoasa tare. Dupa ce am lasat-o sa suga la amandoi cateva guri, macar sa stimuleze i-am dat si o rezerva si a adormit instantaneu. Dar, cum spuneam, nu e doar puseul. Mi s-a si imputinat laptele ca nu am apucat sa mananc cum trebuie. Seidana are dreptate, conteaza si hrana, nu doar lichidele. Si neaparat carne, ca ai nevoie de proteine. Eu de cand am observat scaderea am mancat mai bine, am si dormit in timpul zilei ca eram obosita si se simte deja diferenta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Mai fetelor dar ce e cu bebeii nostri s-au vb. sa fie toti agitati?
Iar am avut o noapte de calvar:foiri,maraituri,plansete,treziri fara numar

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola evribadi aghen!

Io am construit dupa mintea mea si ce am mai citit pe internet un fel de schemuta de diversificare. Am pus-o pe grup si propun sa brodam la ea pana ajungem la una ideala. Cine are de facut completari sau dimpotriva are ceva de obiectat sa zica ce si cum, argumentam, dezbatem, modificam.

Ce ziceti ?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ma inscriu si eu pe lista mamicilor nedormite. Una peste alta am mai luat si un nurofen dimineata (varii dureri oribile) si acum stau cu securea deasupra capului ca mie imi scade lactatia grav de la ibuprofen si am 2 mancaciosi. asta dupa o noapte nedormita de frichineli de bebe si de dureride sinusuri+masele la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ionela ai dreptate tu cu ce zici, dar practica ne omoara. Eu pe a mea n-am vazut-o niciodata asa nervoasa ca zilele astea. Zici ca i-am pus piper pe buci. Am stat cu ea la san aproape toata ziua. Si asa m-a tot batut maica-mea la cap ca nu fac bine ca-i dau lapte peste lapte. Eu sunt convinsa ca o masa suplimentata n-o face sa se invete la bibe. A mea clar prefera sanul ca la noi e invers, curge mult mai usor la san decat la bibe. Si atunci clar nu aveam cine stie ce lapte ca am urmarit-o cand inghite, si inghitea rar, dupa ce sugea vehement de cateva ori. In niciun caz n-am sa fac din asta un obicei. Insa era atat de obosita si nedormita (va spuneam ca mi-a dormit o ora toata ziua, in reprizr de 15 min) si nu mai avea nici forta sa suga. Oricum, de cand m-am odihnit mai mult si am mancat mai bine a crescut si productia. Coroborat cu suptul des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Apropo de discutiile cu mamele, Ionela, poate imi trimiti un link, te rog, legat de ceaiuri inainte de 6 luni si de alaptatul CHIAR la cerere, sa-i dau maica-mii sa citeasca si sa nu ma mai bata la cap, ca cik nu vreau io sa accept sfaturi. Si sa citeasca negru pe alb sa vada ca nu tin mortis sa nu ascult sfaturile ei, ci urmaresc recomandari avizate. Sunt convinsa ca ai mai pus linkurile dar eu nu reusesc sa urmaresc chiar tot, scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Noi nu am fost agitati noaptea ci spre dimineata a facut febra de la vaccin, acum e bine! O sa-i mai iau azi febra, sper sa nu revina!

Am mai dormit o tura de la 8 la 10 si suntem amandoi fresh
Ma pregatesc sa pap si sa beau sucul de portocale! Va invit la suc in dimineata asta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ionela zici ca scade lactatia de la analgezic in general sau mai ales de la ibuprofen? Ca eu am luat acu cateva zile un algocalmin ca simteam ca-mi crapa capul si nu m-ar mira sa fi scazut laptele de la el. Hmm

Legat de analize... eu i-as face doar daca as simti ca nu e ceva in regula. Lui Filip i-am facut prima data la 2 ani. L-am pregatit dinainte, i-am spus ca o sa-l intepe si o sa curga sange intr-o eprubeta. Numai bine ca trebuia sa fac si eu niste analize ca eram cu sarcina si mi-a luat mie intai ca sa vada cum e. Nu a plans DELOC, ba mai mult, l-a distrat tare faza cu sangele care iese si atentia primita si ma ruga sa-l mai duc. Am fost sapt trecuta din nou, ca avea niste muci de mult si cearcane cam adanci si ma gandeam ca poate prima oara n-a stiut ce-l asteapta. Nici de data asta n-a plans.
Va dau un sfat: niciodata sa nu va mintit copilul ca-l duceti in alta parte decat la medic sau sa-i spuneti ca nu doare absolut deloc. Ii pierdeti increderea si nu mai coopereaza alta data. Eu i-am spus exact ce-o sa se intample spre mirarea asistentelor care spuneau ca poate e mai bine sa nu vada cand imi ia mie sange. Dar m-am convins ca am facut bine. Si sa nu-l amenintati niciodata ca il duceti la medic sau la injectie daca face nu stiu ce boacana. Cand o sa aveti nevoie de medic intr-adevar o sa fie circul de pe lume si o sa creada ca e pedepsit.
Deja am ajuns la subiecte avansate, dar o sa vedeti ca trece repede timpul si va treziti in fata unor situatii similare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

vin si eu sa ma alatur mamicilor obosite dar nu ca n'as dormi, ca bebica aseara s'a culcat pe la 11 si s'a trezit pe la 7 jumate, a papat si somn de voie pana la 9.30. E o premiera, nu ma invidiati. Insa is singura cu amandoua de doua zile si is terminata, cu gatit/cumparaturi/spalat/noroc cu uscatorul - le scot gramada/trebuie sa si calc plus curatenie. Si brusc am si un sot foarte obosit tocmai zilele astea, ca un facut. Cu alaptatul nu ma bag, eu si asa imi fac griji ca Zoica nu haleste decit la lingurita si asta daca nu o cuprinde supararea tare tare si nu mai vrea deloc. Eu macar incerc sa plec o data pe zi, sa vad cum rezista fara mine, insa clar e suparata, iar cu mulsul uneori merge si scot cam 80-100 alteori nu merge si ii las doar 30ml. Insa mananca din ce in ce mai bine espumisanul cu lingurita.

Mergi la inceput