Strugurasi de Sept-Oct 2011 *22*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Hayat, multumim! Doamne ajuta sa fie totul bine! Si la analize si la consult!
Sper sa-si revina repede Razvan cu programul!

Jade, stiu ce zici cu intepatul. Mi-e mila si cand ma gandesc dar sa-i dau fier doar asa... nu-mi vine. Mai bine iau eu... chiar oare nu l-ar ajuta? Intreb si eu...

Hellena, ma bucur ca a fost totul bine. Pentru Petru a fost cu siguranta o experienta interesanta, cat a realizat el! Nu a plans in avion? Noi nu am mai fost de ceva timp plecati si mi-as dori mult... mi-ar fi usor cu alaptatul dar ma gandesc ca e prea mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Pinky pupam bulanasul lui Dani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena,

Eu merg la somn. Noapte buna fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Hellena.. meriti bataie rau de tot .. ai vazut ce baiat ai? cred ca nici un bb nu a luat asa mult in a 4-a luna..

Intrebare interesanta: Credeti ca pot sa o invat la 4 luni jumate cu suzeta? ea nu suge nici degetul, insa ne suge noua degetele, obraz, mana .. orice are piele , cum o iau in brate si o pun langa fata cum incepe sa a tocaleasca
Pe langa asta isi manaca haina si jucariile, are paturica din aceea mica cu ursulet , o zabaleste toata, isi trage scutecelele , daca e la mine in pat plapuma, de prinde vre-un siret de bluza.. desi e rozatoare mai nou..
Plus ca ma gandesc ca si noaptea ar ormi mai bine daca ar lua suzeta si nu m-as mai trezi de atatea ori pe noapte.. imi vine uneori sa cred ca nu-i ajunge laptele meu.. , desi na ma calmez cand vad cum creste..
aaa.. si de nu o las sa tocaleasca.. nervi si plansete, Ea care era atat de cuminte ...
Si cum o pot invata cu suzeta? ea acum o ia se joaca , o mesteca si o scuipa la 10 cm distanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Sal fetele!!
Noi am dormit azi-noapte 8 ore si am stat 10 nemancati..A facut crize de isterie dimineata..
Hayat problema s-a dovedit a fi inexistenta..Cica a fost pe baza vegetativa..ce-o mai fi si aia..Dar ma bucur ca am mers la dr.ca i-a facut si controlul de retinopatie..Asa ca sunt linistita acum..
Iar nu mai fac destul lape..El bea 120 ml cel putin la3 ore, si eu fac 150 ml la 5,6 ore Ma chinui sa imi cresc lactatia dar fara succes..
Si aseara a papat 100 ml pt 10 ore..Deci eu sincer am preferat sa ii dau orez nestle (pe care scrie ca e aprobat de OMS pt copii de 4 luni) decat sa mai bag lapte praf de la care are dureri de burta, desi e HA..
Probabil ca o sa caut si eu orez brun, dar sincer nu stiam ca e mai recomandat..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata evribadi!

O cafeluta oferim noi in dimineata asta!
Sei nu stiu ce sa zic cu suzeta. Si eca o scuipa. ma tine pe mine noaptea pe post de suzeta.
Intrebare: carnita la cate luni se introduce?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Ingeras, dincolo de mancare, apa, somn, care sunt foarte necesare pentru laptic, pusul bebelusului la san, cat mai mult cat mai des si cat mai piele pe piele e absolut necesar. odata ce tu dai supliment nu faci altceva decat sa transmiti corpului ca seara nu e neboie sa produca mai mult lapte. ca sa afle cat lapte are nevoie copilul el trebuie sa stea la san pana il obtine sau, in momentul in care dai supliment sa scoti la pompa atat cat ai dat supliment. Asta poate presupune sa dai la pompa in gol mult timp, asta e... numai stimulat sanul produce. Cel mai bun stimulent e copilul!


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


De acord cu tot ce ai spus si multumesc, numai ca:
La pompa pot sa dau in gol si o ora, ca nu-mi vine laptele. Laptele imi vine numai atunci cand pun bebele la san.
Problema este ca seara nu vrea deloc sa mai stea la san, cu toate metodele inventate de mine. Alaltaieri de ex, am reusit cu chiu cu vai sa-l tin la san 20 min, dar in tot acest timp eu m-am invartit pe loc (cu bb la san), de am ametit amandoi, cred ca de-aia a si stat :)) eu l-as tine, dar nu vrea el sa stea decat atunci cand laptele vine mult si repede, la inceput. Cand simte ca a scazut debitul, se pune pe urlat si nu-l mai conving cu nimic, crede-ma ca am incercat in toate felurile...
Niciodata in timpul unui alaptat nu mi-a venit lapte mai mult decat o data cu bb la san. Deci doar o data curge mult, dupa care debitul scade, am in continuare, numai ca trebuie sa traga mai mult si e puturos cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Hellena.. meriti bataie rau de tot .. ai vazut ce baiat ai? cred ca nici un bb nu a luat asa mult in a 4-a luna..

Intrebare interesanta: Credeti ca pot sa o invat la 4 luni jumate cu suzeta? ea nu suge nici degetul, insa ne suge noua degetele, obraz, mana .. orice are piele , cum o iau in brate si o pun langa fata cum incepe sa a tocaleasca
Pe langa asta isi manaca haina si jucariile, are paturica din aceea mica cu ursulet , o zabaleste toata, isi trage scutecelele , daca e la mine in pat plapuma, de prinde vre-un siret de bluza.. desi e rozatoare mai nou..
Plus ca ma gandesc ca si noaptea ar ormi mai bine daca ar lua suzeta si nu m-as mai trezi de atatea ori pe noapte.. imi vine uneori sa cred ca nu-i ajunge laptele meu.. , desi na ma calmez cand vad cum creste..
aaa.. si de nu o las sa tocaleasca.. nervi si plansete, Ea care era atat de cuminte ...
Si cum o pot invata cu suzeta? ea acum o ia se joaca , o mesteca si o scuipa la 10 cm distanta

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Sei, noi suntem invatati cu suzeta de la 3 saptamani. Si acum o scuipa mereu, sau isi baga degetele pe langa ea, isi suge pumnii, paunul, patura, etichetele (textile) de la orice, prosopul, tot ce prinde adica. Atata o mai suporta acum, la adormit, si atunci dupa 5 minute o scuipa si doarme mai departe.
Noi am avut o noapte mai agitata, cam asa e de o saptamana, dar azi noapte mai rau. Adormit la 8, la 12 s-a trezit si a mancat bine, si de acolo la 1-1,5 ore trezirea, nu ca sa manance, ca tragea de doua trei ori si adormea sau incepea sa se foiasca. Ragait cu lapte, dar se pare ca e tare vioi si binedispus, desi foarte somnoros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Hayat, bafta multa la doctor!

Oanaiasi, carnita se introduce la 5.5-6 luni, daca incepi schema de diversificare la 4.5 luni, asa cum am facut eu la Maya.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ingeras, ca nu iese la pompa te cred. La mine nu iese nici la pompa nici la mana. Problema e ca ii dai cu bibe suplimentul. Atat timp cat el vrea sa-i curga in gura si vede ca daca plange ii curge fara efort( mama ii da bibe) cand e obosit ....
Copiii sunt foarte destepti. Daca pot sa nu munceasca nu muncesc. dar tot pentru ca sunt destepti nici nu stau cu mancarea in fata sa planga de foame la infinit.
Ai incercat cu invartitul... nu e rau deloc... e doar obositor. Eu as incerca sa-l pun des la san seara. Ca o paranteza, Tudor suge in medie 5 minute la o masa. Cand sta mai mult raman socata. De ce tii tu sa stea 20 de minute? Nu e rau sa stea 20 de minute, sunt copii care stau si mai mult. Intrebarea e de ce crezi tu ca e necesar sa stea atat in cazul vostru.
Eu as incerca sa-l pun si la 10 minute dupa ce a lasat sanul... cat de des accepta bebe. Asa stimulezi lactatia

Mergi la inceput