Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Florina faci dintr-un litru de lapte branzica si pastrezi la frigider?

Fetelor, fetita mea tipa cand vrea sa-i dau atentie intr-una, e normal sa se manifeste asa?

si al meu tipaaa , uneori nu ne mai auzim de tipetele lui ca sa ii dam atentie, are un tignal

fericita de Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !




si al nostru la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

La multe lunite

ERIC de lulusor77
ANA MARIA de fecian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

neata si de la Suceava

vad si vesti bune si rele...sanatate multa bolnaviorilor
La noi Eric a inceput sa vrea fff multa atentie, asa ca nici aici nu mai pot sta ca altadata, dar tot mai trag un ochi pt ca sunt deja dependenta

Azi voi coace perele pe care le-am primit deja, si le voi congela, cate jumatate de para intr-o pungulita, portii mai mici pt ca probabil mai mult de jumatate sau chiar nici macar atata nu voi dezgheta o data....

Noi nu avem noutati...

Va pup, felicitari pt bebelusii sarbatoriti!

Felicitari si pt cei care fac rostogoliri

Mamicilor floricele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Oare ce ii atrage pe copilasii nostri la telecomenzi si telefoane?
Al meu suge telecomanda de zici ca e acadea(curata...cat de bine am putut curata la ea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Din pacate banuielile mele sunt adevarate e varicela. Nu a venit in dr dar azi dimineata mai avea niste bubite noi iar alea de ieri unele deja aveau lichid.

Asta e... Macar nu a facut febra chiar a avut o noapte f buna.Deocamdata.

Sa vedem daca facem eu sau taica-su. Mama ce-o sa ne distram

Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011



offf multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Buna dimineata. Am revenit in forta.

Despre noi: duminica spre luni, s a culcat Imi la 8.30 seara ca de obicei si eu la fel. S a trezit la 10.30 si eu inca eram chiauna, asa ca am luat o in pat la mine. Si uite asa am tinut o toata noaptea langa mine. Pe la 4.30 dimineata mi a vomat foarte urat si am luat o in brate sa nu cumva sa mi se innece. Cred ca din cauza ca nu am ragait o dupa papa i s au adunat acolo gaze si mai stiu eu ce si a vomitat. Si dupa ce am luat o in brate, iar mi a vomitat foarte mult. Si m am dus de l am trezit pe sot ca eram speriata. In fine, dupa asta mi a dormit de la 6 la 8 si ceva.
Aseara a adormit pe la 9, s a trezit pe la 11.30, apoi la 2, la 3.30 si la 6. De fiecare data m am dat jos din pat si am tinut o dreapta dupa fiecare papat ca tare m am speriat dupa ce mi s a intamplat cu o seara inainte.
Si a mai dormit intre 6 si 7.20. De atunci suntem treze amandoua!! Nu s chiar obosita, dar daca as avea oportunitatea, nu as zice nu la un somnic!

Urez la multe lunite printeselor si printisorilor de azi!! Sa fiti cuminti si sanatosi!!

Azi am sa incerc sa recuperez cat mai mult inainte de a veni prietena mea.

Intrebare: cele care incepem diversificarea la 6 luni, incepem sa le dam papa in acelasi ritm ca si cei care au inceput o la 4, 5? Adica am vazut un tabel oferit de Krissy care spunea ca bebeii intre 4-6 luni trebuie sa aiba mese la breakfast, late afternoon si mult mai putine lingurite.
Cei intre 6-8 luni, ar trebui sa pape la breakfast, lunch si dinner. Si mult mai multe lingurite. Acum noi care incepem la 6 luni, dupa care ne ghidam? Caci am auzit ca daca se incepe la 6 luni, ar trebui si atunci sa se inceapa treptat ca sa se obisnuiasca corpul cu mancarea.

Si se vede ca stomacelul lor a inceput sa secrete tot felul de substante noi, caci se vede dupa cacuta ca uneori e mai legata. Adica a mea e doar pe san si caca nu e la fel in fiecare zi.

In fine, fetelor eu ma apuc sa fac un tort (Lori, blatul e ca ala pe care ni l ai dat tu la tortul ala de mere si zahar ars - mi se pare blatul ideal la un tort) ca sa i urez bun venit prietenei mele intr un mod placut. Nu ne am mai vazut din 1999-2000. Eu am facut baby sitting la fetita ei pe atunci, care se nascuse in octombrie 1999. Si saptamana trecuta am afat ca sta in UK, am gasit o pe FB. Mare minune e FB asta!!!
O zi buna tuturor!! Tinem aproape!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Miha imi pare rau ca Imi a vomitat. E posibil sa fie si de la faptul ca nu ai scos gazele daca ea era obisnuita asa.
Legat de diversificare se face la fel cum au facut fetele, prima data o lingurita, apoi doua, incet, incet, chiar daca copii au sase luni tot incep sa manance pentru prima data.
Distractie placuta cu prietena ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Miha, eu voi incepe cu masa de dimineata si peste 7-10 zile cu pranzul; dupa o luna cu a treia masa.

Robert se trezeste la fel de mult noaptea; suge si adoarme; in ultima luna l-am mutat cu mine in pat si ii dau sa suga pe o parte si adoarme imediat si eu la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Ce buna ar fi o cafea adevarata...
Avocado noi mancam des, ff bunut, noi cei mari, o sa ii dau si lui Nectarelul, inca nu am incercat.
Para i-am dat cate o lingurita, coapta in cuptor de doua ori, de nevoie. F eficienta.
Eu ii fac mancarica zilnic, pediatra a zis ca pot face pt doua zile dar nu vreau.
Ana sper ca e bine Petru. Biscuiti Plasmon granulati fara gluten.
Prof.dr. Danut Costin, seful Clinicii de Oftalmologie din cadrul Spitalului de Neurochirugie „Sf. Treime" Iasi: "Compresele cu ceai de musetel pot provoca infectii la ochi."
Anca28 felicitari Nataliutei.
Cred ca e varsta tipatului.
Anda28 sper ca e bine micuta.
Miha felicitari pentru achizitii. Acum sa speri sa ii si placa cerealele alea, ca bobo nu se da in vant dupa astea fara gust. Si stiu si bebelusi, chiar fetite care nu au vrut deloc. Trebuie sa incepi diversificarea tot pas cu pas. Noi am inceput cu cateva zile inainte de 6 luni cu cate o lingurita de mar copt si apoi supica chioara.
Bebinuta bun venit.
Oxidoni sa treceti usor peste vaccin.
Crisspy mar copt in cuptor cu biscuiti Plasmon granulati fara gluten. In ce magazin ai gasit Holle Organic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:



Andreea, multa sanatate puiutului ! Imi pare rau ca s-a confirmat varicela!

MIha pofta mare lui Imi sa pape cu placere ce i-ai luat!

Cu diversificarea o sa incepi tot asa treptat, treptat!

Oxi, bafta la vaccin!

Crisspy Tobradex, ne dadea si pediatra pt copii; nu stiam ca merge si la bebe. Oricum este mai binisor azi!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput