Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Buna mamici, alta oaie dusa cu pluta primiti?

Stiti vorba cantecului? 'optiti timpul, clipa asta minunata'? macar pentru o zi de-ar fi..

Eu sunt obosita de nici cu buletinu in fata nu mai stiu cum ma cheama. Cu toate ca il am pe socru la mine nu reusesc sa ma odihnesc. Sunt foarte bucuroasa ca il am la mine, asa pot gati si eu mai bine pentru trupa insa fiind bunicu la o varsta nu prea razbeste cu cele 9 kg ale noastre. Ma uit la el si imi amintesc cum era anul trecut si cat de mult si-a pierdut din forta.. si poate ca va fi pentru ultima oara cand il vedem in viata. In conditiile acestea mi-e jena sa stau la calculator, incercam sa ii facem sederea placuta.

Filip al meu mare lucru in plus nu face, doar rade si isi roade pumnii de zor.Tot in brate doarme, ii trebuie atentie non stop si noroc cu ceilalti baieti ca pentru cateva minute il mai tine ocupat Si da mai avem colici, se chinuie cateodata pana se elibereaza. Cu diversificarea asteptam pana la 6 luni ca nu ii merge rau cu laptele meu si recunosc nu am de gatit in plus

Vorbeati de avocado eu il dadeam cu mar si faceam portie dubla si pentru mine.

Restul nici macar nu am reusit sa citesc.
Evident m-am intins cu lucruri inesentiale.

Sanatate bolnaviorilor si La Multe Luni celor pe care nu i-am felicitat la timp si vor urma. Va multumesc celor care ne-au felicitat si pe noi- sunteti dragute ca intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata fetelor
In sfarsit a revenit Natalia la normal adica a dormit toata noaptea cu o singuta trezire la care i-am bagat suzeta in gura si a adormit la loc, asa de bine am dormit si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Andreea sanatate puiutului, ai mai aflat ceva?este sau nu varicela?
Fetele mele mai mari au facut acum 2 ani dar au avut febra mare cu o i inainte de eruptie si le-au iesit multe bube deodata nu numai 1-2.Tine-ne la curent cu vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

O cafea,un ceai ce doriti? Va invit cu drag la o cana de ce vreti voi.
O zi usoara sa aveti, eu ma apuc de treaba ca azi nu merg la servici. Imediat ma apuc sa fac sarmalute. Apoi merg sa fac aprovizionarea ca frigiderul nostru e sexy(asa ii zice sotul meu cand e gol). Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Din pacate banuielile mele sunt adevarate e varicela. Nu a venit in dr dar azi dimineata mai avea niste bubite noi iar alea de ieri unele deja aveau lichid.

Asta e... Macar nu a facut febra chiar a avut o noapte f buna.Deocamdata.

Sa vedem daca facem eu sau taica-su. Mama ce-o sa ne distram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Eu vin la cafea
Asa de mult s-a scris ca abia citeam cateva pagini, plecam de la calculator cu gandul ca revin sa scriu si eu si iar se termina capitolul...
Inca o data multumim de primire si aprecieri
Referitor la temele discutate:
- avocado mancam saptamanal eu si Ada si in curand va servi si Robert; il mananc simplu pe paine prajita stropit cu lamaie si putina sare sau in salata cu ceapa, rosie maruntita, coriandru, lamaie, oua fierte maruntite, putin chili cui ii place, o lingurita de mustar, iaurt si putin ulei de masline( este delicioasa); pentru Robert il voi amesteca cu legume si cu fructe, dar va voi spune atunci

- nici eu nu tineam legumele pasate de pe o zi pe alta, faceam zilnic papa pana a mai crescut (in schimb alte mamici pastrau pireul de legume atat congelat cat si in frigider); mie personal nu imi placea gustul si de aceea nu ii dadeam nici Adei

- kiwi este un fruct alergen si de aceea se recomanda a se da mai tarziu ca toate alimentele alergene:
http://allergies.ygoy.com/2009/07/16/what-is-kiwi-allergy/
- pentru seriale tot vplay folosesc (imi pare rau ca in Canada si State nu merge)

Felicitari strumfilor/prichindeilor cu realizari zilele acestea;
Sanatate celor bolnavioari

Raportam noi realizari lingvistice: Ada....ete....tete...moma...toate spuse alungit;
Cred ca fiul meu drag ma confunda uneori cu o suzeta





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Din pacate banuielile mele sunt adevarate e varicela. Nu a venit in dr dar azi dimineata mai avea niste bubite noi iar alea de ieri unele deja aveau lichid.

Asta e... Macar nu a facut febra chiar a avut o noapte f buna.Deocamdata.

Sa vedem daca facem eu sau taica-su. Mama ce-o sa ne distram

Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011



Imi pare rau ca s-a adeverit diagnosticul!
Pupam bb mic si va dorim o forma usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Fetelor cu ce ii pot sterge ochisorii lui Petru, in afara de ser si LM? Musetel?

Ii curg ochisorii f tare! Se plimba un virusel de raceala pe la noi prin casa.

Mamutz . Felicitari pt progresele lui Nectarie!

Mihaela, cartofii dulci, sunt , cum a zis si Oana, in supermarketuri pe la fructele exotice. Eu am luat, dar sincer nu mi se par cine stie ce. Au gust de dovleac

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...




Eu auzisem ca nu e bun pentru ochisori....nu stiu exact argumentatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:


Bun regasit fetelor, acum in 2012! Sa aveti un an nou cu bucurii si fericire!

Am revenit si noi de la bunici de sambata, dar abia acum am reusit sa recuperez cu cititul.

Ma bucur pentru cei ce au progresat si au realizat lucruri noi. Felicitari!

Felicit si pe cei ce au adunat lunite. Sa fiti sanatosi beblusi si sa aveti vieti pline de noroc si fericire!

Urez multa sanatate celor bolnaviori: Andreea - sa ii treaca repede varicela; pe noi ne-au vizitat niste prieteni ai calor copil ramasese acasa pe motiv de varicela, si am stat si eu cam stresata. Dar n-are nimic, si sper sa ramana asa.

Despre noi...acasa la bunici a fost minunat. Am avut parte de o luna de vacanta, relaxare, rasfat, miscare, cadouri, veselie. Miruna a circulat din brate in brate, dar e un copil minunat si nu vrea si acum numai in brate, cum ma speriasem ca va face.

In rest, noaptea se trezeste tot destul de des, dar e mai bine ca acum 2 sapt, cand se trezea din ora in ora; sta in fundulet, se intinde dupa jucarii, ia unele noi, le arunca pe altele...e f simpatica asa in fundulet, ca un om mare

I-a curs si ei un ochisor, dar am reusit sa scapam cu ser si LM. Si azi dim mi s-a parut ca i-a mai curs putin, si i-am pus iar lapte, si sper sa fie bine.

Acum 2 zile am luat-o dimineata intre noi in pat, noi motaiam, iar ea bodoganea in legea ei. SI, la un mom dat, a zis un minunat "maaa ma". A facut asta de 2 ori. Amandoi am deschis ochii instant, tati a inceput s-o pupe de zor, iar mie mi-au dat lacrimile. Clar nu stie ea ce-a zis, dar ne-a topit.

Si de 2 zile tot stau cu degetele in gura ei, pt ca suspectez ca are un dintisor. Desi nu a fost maraita, n-a facut febra, sau ceva...doar cand mi-a luat degetul sa-l roada am simtit ca ma zgaraie. Astept sa mai creasca dintele, sa mi se confirme. Mai ales cand am citit ieri la Lissa ca si la ei au aparut dintisorii in tacere, sunt tot mai sigura ca asa e. Sa dea DD sa fie asa usor si in continuare.

Tocmai m-a sunat pediatra ca azi avem vaccin. Sper sa fie bine si sa nu planga mult.

Va pupam si sa aveti o zi minunata!

Mami de minune de fetita Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

ERIC de Lulushor
ANA MARIA de Fecian

Andreea ai introdus si nectarina si carnea de curcan pt prima data in aceeasi zi? Imi pare rau sa aud ca mai aveti si alte bubite, eu zic totusi sa astepti si pediatrul sa vezi ce zice.

Laura bine ai revenit. Ma bucur ca sunteti bine si ca va merge bine cu diversificarea. Dani ce mai face?

Anamaria asa e si Andra cu caruselul, trage de el de aproape il smulge. Si Andrei ii mai curg ochisorii cand mai vine un pui de virus prin casa dar trece repede cu o picatura de Tobradex. O sterg bine cu ser fiziologic dupa care pun picatura. In functie de cum evolueaza pun chiar 2 pic pe zi in ochisorul cu problema.

Anca felicitari pentru rostogolire. Sa te tii acuma, Andra de ieri de cand a prins smecheria mai bine e tot pe burta. Faza e ca oboseste repede de la atatea intoarceri ca dupa cateva episoade se pune pe plans cand e pe burta.

Anda eu stiu ca in general temperatura corpului creste seara. I-ai luat temperatura dupa baita? Si oricum asta e stare subfebrila. Azi cum mai sunteti?

Mamutz ma bucur ca ii place carnitza piticului. Cum faci marul copt si ce biscuiti ii dai? O sa incerc si eu banana spre sfarsitul saptamanii, dar acum cand citesc ca ati avut probleme parca am o retinere. Eu i-am mai dat un pic sa molfaie din banana mea si nu a facut nimic. Felicitari pentru programul de masa si pentru modalitatea de deplasare.

Florinag sper sa iasa dintisorul repede si sa va recapatati pofta de mancare. Cu nervii eu zic sa va calmati, stati sa vedeti nervi pe la 2 ani sau pe la 3. Noi pana la 3 am ajuns, fetele cu copii mai mari ne pot spune cum sunt nervii de la 4,5 sau 6 ani.

Miha am gasit si la noi intr-un magazin bio Holle Organic Baby Porridges si chiar ma gandeam sa iau si eu. Felicitari pentru cumparaturi si pofta mare lui Imi.

Astazi am introdus si eu marul aburit. 1 mar mai micut facut la steamer cu sucul de la 2 morcovi = success total. S-a strambat la inceput putin, probabil era marul mai acrisor, dar in 15 min a golit 50gr fara prea mare risipa.

fetele, o zi usoara tuturor

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput