Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

Daca il pun pe Eric mai des la san oare se produce stimulare? Pana acum il alaptam cam la 4 ore, de azi am inceput la 2-2.30 ore, dar a baut doar intre 60-90 ml.



lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)

Sigur ca se stimuleaza secretia
Al meu suge la 2 ore, rar la doua ore jumate. Dar tot mu-mi dau seama de unde stii ca a supt 60-90 ml? Eu n-am nici cea mai vaga idee cat suge Filip, iar pe Eva am alaptat-o mult si bine fara sa stiu cat lapte tragea ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

adra, l-am cantarit inainte si dupa supt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Iar sunt in urma cu cititul
Am un dovleac urias, cred ca are 20kg, asa ca m-am pus pe gatit dovleac. Supa crema de dovleac, chec aperitiv cu dovleac, rulada cu dovleac (m-am inspirat de la fete de pe fb) si evident placinta cu dovleac. Momentan e in cuptor sa se coaca ditamai bucata cu care m-am lupatat ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff mult sa o tai. Frate greu e!

O sa pun copt la congelator pentru Bobut.
Nici ieri nici azi nu s-a inghesuit la mancarica de la pranz, tzitzica sa traiasca. Azi i-am facut supa crema de legume cu curcanel si piure de cartof dulce cu curcanel, in speranta ca o sa ii placa macar unu. A mancat cate putin din fiecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

eu stau si acum cu pompa pe viteza max cate 20 de min. lapte tot iese, dar cica nu e bine sa stai sa pompezi mai mult de 20 de min odata, pompez de 3X/zi si ii acopar toate mesele necesare plus mai imi ramane intre 100-150 ml extra. de abia astept sa iesim din oiarna si gata si cu asta


mi0-au venit rusiicu nu i-am avut niciodata

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Un pupic sa plece mai repede musafirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

eu stau si acum cu pompa pe viteza max cate 20 de min. lapte tot iese, dar cica nu e bine sa stai sa pompezi mai mult de 20 de min odata, pompez de 3X/zi si ii acopar toate mesele necesare plus mai imi ramane intre 100-150 ml extra. de abia astept sa iesim din oiarna si gata si cu asta


mi0-au venit rusiicu nu i-am avut niciodata

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Of, Sper sa treaca si pe la mine,dar cat mai tarziu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

20' sunt numai bune pt a citi dimineata postarile de pe dc.

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Esti tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77
.......

ilida, tu nu mai alaptezi deloc? Sa inteleg ca asa este cateodata, scade lactatia si n-ai ce face? Ai dreptate, nimic nu stimuleaza mai bine ca bebe, dar si bebe trebuie sa-si dea silinta si sa traga mai cu forta, nu asa apatic ca Eric al meu. Altfel de unde stimulare?
Ma si inteapa sanul drept cateodata de nu mai pot, nu stiu daca are sau nu vreo legatura

M-am tot gandit de ce se-ntampla asta. Poate fi de la stresul din ultimele 2 luni cu dermatita. Mai nou am inceput o cura vegetala, dar lipsa poftei de mancare a lui Eric si scaderea lactatiei au inceput inainte.
Mai e ceva. Luna trecuta mi-au venit pt. prima data musafirii. Luna asta deja intarzie de 5 zile. Test de sarcina am facut: negativ. Oare sa fie vreo dereglare la mine care a schimbat si gustul laptelui?

Daca il pun pe Eric mai des la san oare se produce stimulare? Pana acum il alaptam cam la 4 ore, de azi am inceput la 2-2.30 ore, dar a baut doar intre 60-90 ml.

lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)


Eu niciodata nu am alaptat in adevratul sens al cuvantului, pt ca Tudor nu a vrut absolut deloc sa pape de la san. E un lenes cum nu am vazut, nu ar face un efort nici picat cu ceara! Am pompat din prima zi, la 2-3 ore, si scoteam de mai puneam si la frigi. Acum a scazut f mult, doar de 4 ori pe zi, si scot maxim 100 ml - nici jumatate din cat vrea bebe. Am incercat sa pompez si mai des, dar pur si simplu nu scot mai nimic, ba imi mai stresez si sanii.
Nu stiu cum scade in general lactatia ca eu sunt la primul copil, la mine a scazut treptat, scoteam 5-10 ml mai putin timp de cateva zile, apoi iar scadere.
Nu am avut ce face - am stresat neamurile si mi-au trimis din tara ceaiuri de lactatie, de la Plafar, de la Humana, pastile, am luat si fenugreek zilnic: nimic. Asa ca cel putin la mine am pus-o pe baza stresului.
Sfat de la mine: mai relaxata, pune-l pe Eric sa suga cat de des poti si lasa curele acum. Bine, nici sa te ingrasi ca mine - in 6 luni 10 kile, dar totusi, parca si sa treci pe vegetale...cred ca afecteaza.

Te pup, succes sa revina lapticul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

fac eu cap. nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

adra, l-am cantarit inainte si dupa supt.

lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)

ah, da, proba suptului, uitasem. Mie mi-a spus neonatalogul Evei, un medic foarte respectat, sa nici nu incerc, ca e o prostie, ca da erori foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iul_aug2011 spune:

Capitol nou:37

Mergi la inceput